Atatürk’ün Vefatının Dış Basındaki Yansımaları (18)

Reklam
Reklamı Gizle

   Kerrar Esat Atalay’ın Yeniçağ gazetesinde yayımlanan çeşitli kaynaklardan faydalandığı Atatürk’ün  vefatı ve dış basındaki yankıları konulu  yazılarına devam edeceğim.

Yazımın başında bahsettiğim yazar  konu ile ilgili Doç. Dr. Nurcan Toksoy’un makalesinden alıntı yaparak  konuya şöyle başlıyor.

   Atatürk’ün tarihteki saygın yeri öncelikle Türk milletinin kalbidir. Fakat o, oluşturduğu misyondan dolayı her geçen gün dünya milletleri tarafından incelenip araştırılmaktadır. O gerçekleştirdiği  Türk Milli Mücadelesiyle  sadece Türk Milletinin kadereini değiştirmemiş, dünyanın sömürülen ve esaret altında ezilen  birçok millete de umut ışığı olmuştur. XX. Yüzyılı en büyük lideri olarak kabul edilen Atatürk, öldükten sonra bütün dünya basını onun hakkında günlerce yayın yapmışlardır.

   Atatürk’ün vefatı nedeniyle Romanya Basınında çıkan yazılar.  Atatürk’ün  ölümüyle birlikte bütün Romanya gazeteleri onun fotoğrafını yayınlayarak uzun makalelerle hayatı ve eserleri hakında halka geniş bilgiler vermişlerdir. Çeşitli derneklerde onun hatırasına binaen saygı duruşları yapılmış, cenazenin defnedileceği gün olan 21 Kasım’da Romanya’da resmi dairelerde siyak bayraklar asaılacağı, cenaze merasimine  Romanya’yı temsilen bir heyetin katılacağı haber verilmiştir. Türk Birliği Gazetesi’nin 6 Aralık 1938 tarihli sayısı Atatürk’e atfedilmiş ve onun hayatı hakkında makalelere yer verilmiş şiirler ve ağıtlar yayınlanmıştır. Dergi daha sonraki bir makalesinde ; “ Türklük var oldukça eserlerin meydanda görülecek ve sen  ölmeyeceksin Atatürk!” gibi sözlere yer verimiştir.

  Atatürk’ün ölümünün Romanya’da bu kadar büyük bir ilgiyle karşılanmasının bir diğer sebebi de, Romanya Türk toplumunun Atatürk’ü kendi lideri olarak kabu ediyor olmasından kaynaklanıyordu. Şöyle ki, 1939 Romanya  gazetelerinde Anıtkabir hakkında yapılan araştırmalardan bahsedilirken; Ebedi Şefimiz Atatürk için yapılacak olan Anıtkabir’in yeri tesbit edilmiştir” şeklinde bir habere rastlanmıştır. Bu da gösteriyor ki Atatürk, bütün Dünya Türkleri tarafından bir lider olarak algılanmakta ve sahiplenilmektedir. Yine  1939’daki Çardak Gazetesinin bir sayısı Atatürk’ ayrılmış ve onun hakında çeşitli makaleler şiirler yayınlanmıştır. ( Bu makalelerin birinde; ATAM, sen yurdunun istikbali için dünya  ile çarpışan eşsiz milli bir kumandan, sulhu politika hayatına  temel  kabul edip, dünya medeni ve insani örnek teşkil eden dahi bir siyaset adamı, idareci, sosyolog, inkılapçı, eşsiz bir filozofsun! Hayır , sen her şeysin” ibaresine yer vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir