Yağmur Duasına Çıkan Çiftçi Perişan

Reklam
Reklamı Gizle

   Konya Ovasının uzantısı olan Niğde İli, Ulukışla İlçesi Güney köyü 56 bin dönüm ekili arazisi ve buğday ambarı olan bir köydür.

      Kuraklık nedeniyle ekinleri biçilmez durumda olan civar köylerin çiftçilerini Güney köyü muhtarı Adnan Dilmen yağmur duası için köyüne davet etti.

       Burada konuklarına ikram için 6 koyun kesildi, kazanlar kuruldu, yemekler pişirildi ve akabinde yağmur duası yapıldı.

       Bölge çiftçilerinin ekili arazileri, son yılların en kurak dönemini yaşamaktadır.

      Borçla boğuşan, bu insanların çaresizliğini görmek ciddi anlamda insana üzüntü vermektedir.

      Bu çiftçilerin ortak dileği; borçlarının ertelenmesini değil, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca “Afet zararları” fonundan hibe olarak destek verilmesi yönündedir.

       Buna çözüm bulunmadığı takdirde tarımla ilgili bir sonraki yıllarda tarlaların boş kalacağını ifade ettiler.

 Aşağıdaki gösterilen resimlerde de görüleceği üzere boyu 10 santimi geçmeyen, ekili alanlar hasat edilmez, mahsul alınmaz durumdadır.

      Yılların tarım çiftçisi olduğunu söyleyen Abdullah Aydın; “ Benim 750 dönüm ekili arazim var. Bu yıl tarlama biçer-döver girmez diyorum.

      Şu anda masraf olarak 65 bin Tl borcum var. Borç’un ertelenmesi halinde, faiz işleyecek, benim zararım iki katına çıkacak.

      Sertifikalı tohumu 3250, Bahar gübresi 3050, Güz gübresi 3000, mazotu7500 Tl den aldım, Biçer-döver dönümünü 20 Tl den hasat edecek.  60 bin Tl olan borç’um katlanarak 160 bin Tl olacak.

      Devletimiz bizim derdimize derman olsun ve bizim feryadımızı duysun” diye dert yandı.

Dua’ya katılan tüm çiftçiler; “Bu durumun siyasi bir yönü yoktur. Bu konuda biz devletimizi yanımızda görmek istiyoruz.” dediler.

      Bu durumda çiftçi esnafının işi zor gibi görünüyor. Ne diyelim, C. Allah bu insanların yardımcısı olsun diye dua ve niyazda bulunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir