SGK 52 İlacı Ödeme Listesinden Çıkardı

Reklam
Reklamı Gizle

Gelecek yıl şubat ayında yapılacak olan ilaç zammı yüzde 20 oranının üzerinde olacağı beklenirken, piyasadaki ilaç sıkıntısı bu yıl erken yaşanmaya başlayacağa benziyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kırşehir Eczacı Teknisyenleri Derneği Başkanı , ”15 Ekim tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu; ağrı kesici, kas gevşetici, krem ve bazı boğaz spreylerini, çocukların diş çıkarma sürecinde kullandıkları uyuşturucu kremler gibi içeriğe sahip olan 52 ürünü ödeme listesinden çıkarttı. SGK, kamu bütçesiyle alakalı tasarruf sağlamak amacıyla bu değişikliği uygulama kararı aldı. Sadece 52 kalem ilacın ödemeden çıkarılmasıyla yılda yaklaşık 400 milyon liralık bütçede tasarruf yapılması planlanıyor” dedi.

”Eczaneye Giden Bir Kişi SGK’nın Yaptığı Uygulama Değişikliği İle İlaçlara Daha Fazla Para Ödemiş Oluyor”

Çubuk,”15 Ekim tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu; ağrı kesici, kas gevşetici, krem ve bazı boğaz spreylerini, çocukların diş çıkarma sürecinde kullandıkları uyuşturucu kremler gibi içeriğe sahip olan 52 ürünü ödeme listesinden çıkarttı.  O tarihten itibaren vatandaşlar bu tür ilaçlara para ödedikten sonra ulaşabilirler. Bu düzenleme tek başına yapılmadı. Beraberinde yapılan başka bir düzenleme de ilaç fiyat farklarına yöneliktir. Eczaneye giden bir kişi SGK’nın yaptığı uygulama değişikliği ile ilaçlara daha fazla para ödemiş oluyor. SGK, kamu bütçesiyle alakalı tasarruf sağlamak amacıyla bu değişikliği uygulama kararı aldı. Sadece 52 kalem ilacın ödemeden çıkarılmasıyla yılda yaklaşık 400 milyon liralık bütçede tasarruf yapılması planlanıyor. Bu fiyat farkıyla alakalı düzenlemeyi de işin içerisine kattığımız zaman tüm düzenlemelerin yıllık 2.2 milyar liralık tasarruf elde edileceği ön görülüyor. Bazı ürünlerin ödemeden çıkartılması vatandaşın alması gereken ilaçlar yerine daha farklı ilaçları tercih etmesine de sebep olacaktır. Bu ilaçların bir kısmı 15 lirayken şimdi vatandaş bu işlemi görecek daha pahalı 40 liralık ürünlerle tedavi edilmeye başlanacak. Böyle olunca da vatandaşa ucuza tedavi sağlanabilecekken, şimdi daha masraflı tedavilerin olacağı gözüküyor” dedi.

”Eorudaki Yükseliş Devam Ettikçe İlaç Fiyatlarındaki Artış Da Devam Edecektir”

Çubuk, ”İlaçlarda her yıl şubat ayında fiyat düzenlemesi yapılmaktadır. Bu fiyat düzenlemesi önceki yılın Euro kuru ortalamasına göre planlanmaktadır. Şu an Euro kuru ortalamasına baktığımız zaman ilaç fiyat zammı önümüzdeki şubat ayında yüzde 20’nin üzerine olacak gibi gözüküyor. Eorudaki yükseliş devam ettikçe ilaç fiyatlarındaki artış da devam edecektir. Bazı ürünlerin piyasada olmamasıyla alakalı sıkıntılar yaşıyoruz. Daha önceden depolarda ilaç bulamadığımız aralık ve ocak aylarında bu sorunlarla karşılaşırdık. Ancak geçtiğimiz ağustos ayından itibaren piyasa sıkıntısını yüzde 10’un üzerinde yaşamaya başladık.Bununla alakalı çok basit ağrı kesici ve ateş düşürücü ürünlerinin bile depolarda bulunmadığını görüyoruz. Önceki yıllarda bu sorunlar daha çok ithal kalemlerde varken, şimdi yerli üretimlerde de bu sıkıntıyı yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Haber Didem Ceylan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir