OYNATMAYA AZ KALDI

Reklam
Reklamı Gizle

Osman Bölük Başı Dara

Sevgili Dostlar;
Bildiğiniz gibi 2021 yılının Aralık ayı Türk Ekonomisinde kimsenin hayal dahi edemeyeceği dalgalanmalara şahit olduk.
Öncelikle dolar 08 TL seviyelerinde iken çok hızlı hamlelerle 18 TL’ye kadar; Euro da 20 TL’ye kadar çıktı. Daha sonra piyasaların kapanması sonrasında, bir gecede keskin bir düşüşle Dolar 10 TL, EURO da 12 TL’ye kadar geriledi. Bu bazı yerlerde öyle sevinçle karşılandı ki, halaylar bile çekildi.
Bugünlerde ise yine ufak ufak çıkışlar devam ediyor. Dolar 13 TL, Euro da 15 TL civarında seyrediyor.
Yıl sonu yaklaşırken de bağımsızlığı çok tartışılan TUİK, enflasyon rakamlarını yüzde 25 olarak açıkladı. TUİK’in bu açıklaması yıl sonu memur, emekli, işçi vb. Büyük bir kesimin 2022 ücretlerinin belirlenmesinde önemli ölçüde belirleyici olacağından çok önemliydi.
İnandırıcı bulundu mu? Kesinlikle hayır! Çünkü bağımsız araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalara göre enflasyon oranı yüzde 55 civarlarında idi.
TUİK araştırmalarının nasıl bir temele dayandığını sorma amaçlı olarak Ana Muhalefet Lideri Kemal Kılıçdaroğlu beraberinde bir heyetle Genel Merkezlerine gitti, ama kapıdan içeriye alınmadı. Bir kamu kuruluşu, herkese kapılarını açma zorundayken, ülkenin Ana Muhalefet Partisi liderine kapılarını kapatıyordu. Bu da kendi açıkladıkları rakamlara kendilerinin de inanmadıkları; foyalarının ortaya çıkmasını engellemek amacıyla böyle davrandıkları yorumlarına neden oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 4.250 TL Asgari ücret miktarı, daha sonra gelecek fırtınadan habersiz olan kamu oyu tarafından olumlu karşılandı.
Ekonomideki dalgalanmanın şoku henüz atlatılmamışken, Yılbaşı Gecesi gelen astronomik zamlar, kelimenin tam anlamıyla vatandaşı nakavt etti. Saray yanlısı azınlık bir zümre servetlerinin üzerlerine katacakları ballı rantiyelerin heyecanıyla ellerini ovuştururken, halkın büyük bir çoğunluğunun ağzını bıçak açmaz hale geldi.
Tam memur ve emeklilere verilecek zam oranının açıklanacağı gün de yine TÜİK’miz çıktı ve yıllık enflasyon oranını yüzde 36,08 olarak açıkladı.
Vaktiyle bir memlekette sıkıyönetim ilan edilmiş, dışarı çıkma yasağı konmuş. Her gece zaptiyeler sokaklarda geziyor, sokağa çıkma yasağına uymayanları yakalayıp karakola götürüyorlarmış. Yine bir gün zaptiyeler gece yarısı sokakta gezen birini yakalamış, derhal karakola götürmüşler. Adamın ifadesini alınınca dışarı çıkmasının acil bir durumdan değil de tamamen keyfi olduğu anlaşılmış. Zaptiyelerin amiri köpürmüş. Hemen oracıkta falakaya yatırılıp adama yüz sopa atılmasını emretmiş.
“Neee! Yüz sopa mı? Hayatta olmaz, ben dayanamam” diye bağırmış adam gözleri yerinden çıkarak. “Vaaay demek emre itiraz edersin. Yat çabuk, iki yüz sopa!” diye bağırmış amir. Adam bu sefer zaptiyelere dönmüş. “Gözünüzü seveyim, siz bari anlayın beni. Bu adam ya dayak yememiş ya sayı saymasını bilmiyor!” demiş.
Bu TUİK yıllık enflasyon rakamlarını açıklayınca, açıkladıkları enflasyon rakamlarının hayat pahalılığı altında inim inim inleyen halkın çektiği çileleri yansıtmadığını bilmiyorlar mı? O açıklanan rakamların uygulandığı öyle bildikleri bir yer varsa, söylesinler oraya gidelim. Yılbaşı Gecesi kabusundan sonra, tam emekli ve memurların zam oranının açıklanacağı gün böyle bir oran açıklamanın alemi var mıdır?
Yani!!! Oynatmaya az kaldı. Açılın akıl hastaneleri ben gelitorum.
Kalın sağlıcakla.

Anahtar Kelime:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir