ADALET BAKANI VE TÜİK BAŞKANININ DEĞİŞTİRİLMELERİ

Reklam
Reklamı Gizle
ADALET BAKANI VE TÜİK BAŞKANININ DEĞİŞTİRİLMELERİ

Osman Bölükbaşı Dara

Sevgili Dostlar;
Bilindiği gibi ani bir gece yarısı kararnamesi ile istifa eden Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yerine Bekir Bozdağ; görevden alınan TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer yerine Erhan Çetinkaya atandı.
Son zamanlarda TUİK Başkanının istifasını verdiği ve değişmesinin an meselesi olduğu yönünde fısıltı gazetesinin söylentileri gözle görülür şekilde ön plana çıkmıştı. Ancak Adalet Bakanı’nın değişeceği yönünde bir haber, en azından bizim kulağımıza gelmemişti.
TUİK Başkanı Sait Erdal Dinçer en fazla enflasyon rakamları etrafındaki manipülasyonlarla , bir de TUİK’e bir gurup uzman ve parlamenter ile ziyarete giden Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve beraberindeki heyeti Kurum bahçe kapısından içeriye almamakla gündeme gelmişti.
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün istifası kamu oyunun zihnini en fazla meşgul eden husus oldu.
Konuyu biraz açmaya çalışalım: Son yıllarda yargı kararları ve uygulamaları çok tartışılmaktadır. Abdülhamit Gül Bakanlık yaptığı süre içerisinde hem yargı camiasına ve hem de siyasetçilere dikkat çekici mesajlarıyla gündeme geldi. Kimi zaman Bakanları ve siyasetçileri eleştirirken, kimi zaman da yargı yargı kurumuna, adliyenin adaletin kapısı olduğunun unutulmaması gerektiğini hatırlatan uyarılarında bulundu. Ancak Gül’ün bu uyarıları bir karşılık bulmadı. Kamu oyunda bugün halen yargının işleyişi ile mahkemelerin aldığı kararlara güvensizliğin en üst seviyelerde olduğu kanaati hakimdir.
Eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında zaman zaman isim verilmeden tartışmalar oldu. Geçmişte üç sefer kamu oyu bu tartışmalara şahit oldu:

  1. 20 Ocak 2021 tarihinde Süleyman Soylu kendi annesine küfür eden şahsın serbest bırakılmasına twitter üzerinden tepki gösterdi. Gül ise ““Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz” diye cevapladı. Ertesi gün edilen küfürü kınadı ve mecliste bu tür suçlara daha ağır cezalar getirilmesi gerektiğini söyledi.
  2. İkinci tartışma ise, Sedat Peker’in kendisi hakkındaki açıklamalarına cevap vermek üzere Haber Türk’te bir programa katılan Süleyman Soylu, Sedat Peker’in kardeşi Atila Peker’in Kıbrıs’lı Gazeteci Kutlu Adalı cinayetinden dolayı gözetim altına alınması gerektiğini belirterek isim vermeden Abdülhamit Gül’e gönderme yapması üzerine çıktı. Gül de bu göndermeye, adaletin kendi mecrasında işlemesine saygı duyulmasını, kanunları uygulayan yargı mensuplarının töhmet altında bırakılamayacağını, kanunlar yetişmiyorsa meclisten ihtiyaç duyulan kanunların çıkartılabileceğini söyledi.
  3. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir konuşmasında metruk binaları mahkeme kararına istinaden yıkamayan muhtarlara “siz yıkın karar arkadan gelsin” tarzında telkin ve tavsiyede bulunmuştu. Abdülhamit Gül ise ondan bir müddet sonra o söze Bizim rehberimiz, rotamız, kılavuzumuz hukuktur. Hukuk devletinde biz yapalım hukuk arkadan gelsin değil, hukuk önden gitsin, biz kendimizi hukuka göre ayarlayalım mealinde sözlerle tepkisini dile getirmişti.
    Geçmişte yaşanan bu tartışmalara ilaveten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İngiliz Büyükelçi ile birlikte bir balıkçı lokantasında yediği yemeğin mobese kameralarıyla tespit edilip. Basın ve medyaya sızdırılması konusu ile alakalı olarak Süleyman Soylu ile Abdülhamit Gül arasında tartışma çıktığı söylentileri dillendirildi. Abdülhamit Gül’ün Süleyman Soylu’ya konuyu sorduğu, Süleyman Soylu’nun da bir FETÖ’cünün kurumu ziyaret ettiği hakkında elinde fotoğraflar olduğunu söylemesi üzerine aralarında çıkan tartışma sonunda Abdülhamit Gül’ün istifa ettiği iddiaları ortalarda dolaşmaktadır.
    Geçtiğimiz günlerde Ekrem İmamoğlu’nun yediği yemekle ilgili olarak mobese kameralarıyla yapılan tespitlerin skandal olduğundan bahisle İçişleri Bakanlığının derhal konu ile ilgili soruşturma açması gerektiğini bu satırlarda gündeme getirmiştik. Ertesi gün de Sayın İmamoğlu bizim işaret ettiğimiz konularla ilgili olarak adli ve idari girişimlerde bulundu. Şimdi de Adalet eski Bakanı Abdülhamit Gül’ün Süleyman Soylu ile ayni konu hakkında tartışmaları sonrasında istifa ettiği iddiaları var. Yani Ekrem İmamoğlu’nun mobese kameraları ile takip edilip görüntülerinin servis edilmesinin tartışması Abdülhamit Gül’ü koltuğundan etmiş gibi görülüyor.
    Bizler olayları takip etmeye devam edeceğiz. Şimdilik kalın sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir