Yetiştiremiyoruz

Reklam
Reklamı Gizle

Kırşehir semt pazarları cep yakıyor. Sebze ve meyve fiyatları geçtiğimiz senelere göre mevsim normallerinin çok üzerinde. Pazar esnafı fiyatların aracılar kaynaklı olduğunu söyledi. Bu nedenle kendilerinin de mal satamadıklarını belirterek şikayet etti. 

Sebze ve meyvelerde geçen yıllara göre 2 kat artış yaşandı. Bu artış hem vatandaşı hem pazarcıyı memnun etmedi. Uşak’ta semt pazarlarında fiyatlar adeta cep yaktı.

Tüketici fiyattan şikayetçi

Tezgahlarda satışa sunulan ürünleri almak isteyen vatandaşlar fiyatların pahalı olmasından yakınırken esnaflar ise aracıların koydukları fazla kardan yakındı. Geçen yıl 3 TL olan elma bu yıl pazarda 5 ile 6 TL arasında tezgâhta yerini aldı. Tezgahların vazgeçilmezi olan şeftalinin fiyatı ise 2 katı yükselerek 4 TL’den 8 TL’ye çıktı. Pazarda; domates, salatalık,  5 TL’ Biber  8 TL’den tezgahlarda yer alırken, patlıcan 4 TL, limon 7 TL üzüm 8 buçuk TL olarak satışa sunuldu.

 “Günde 1 ton satış yapılırken şimdi 100 kilo gitmiyor”

Fiyatların yüksek olmasının nedenini aracıların fazla kar payı koymasından kaynaklı olduğunu belirten pazar esnafı Hasan Arıkan, geçen senelerde günde 1 ton mal sattığını ancak şuanda günde 100 kilo mal satamadığını belirtti. Arıkan, “Fiyatlar mevsimine göre çok fazla yüksek. Üreticiden buraya gelene kadar ki aracılar çok kar payı koyuyor. Bizimde müşteriye karşı satışlarımız olmuyor. Geçen sene piyasalara bakarsak, ben günlük 1 ton mal satarken 100 kilo mal satamıyorum. O yüzden çok fazla aracıları azaltmak gerekiyor. Kimsenin alım gücü yok. Milletin aldığı maaş belli. İnsanlar mecburiyetten almak zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

 “Aracı Karı Yüksek Tutuyor”

Fiyatların yüksekliğinden müşterinin de kendilerinin de memnun olmadığını ifade eden Arıkan, “Fiyatlar aşırı yüksek. Marketler olsun, pazar yeri olsun bütün her yerde fiyat yüksek. Geçen sene elma 3 liraydı bu sene 5 lira 6 lira oldu. Erik geçen sene 2 liraydı şimdi 6 lira 7 lira. Ben geçen sene şeftaliyi 4 liraya satıyordum bu sene 8 lira 10 liraya satıyorum. Çok fark var arasında. Hava şartları da illaki etkiliyordur. Aracı çok fazla kar koyuyor, fiyat da pazarda fazla oluyor. Müşteride memnun olmuyor. Satıcı olarak bizde memnun değiliz” şeklinde konuştu.

“GRAMLA, TANEYLE ALIYORUM”

Emekli bir vatandaş ise, gram ile alışveriş yapabildiğini belirterek, “Biz üç kişilik bir aileyiz ama buna rağmen geçinemiyoruz kalabalık aileleri hiç düşünemiyorum. Meyveleri gramla veya taneyle alıyorum. Geçen hafta 250 gramlık vişne aldım. Sistem bize bunu layık gördü ya en çok buna üzülüyorum. Şeftali kendi mevsiminde 12 lira… Üç kişilik aileyiz birer tane yiyebiliyoruz. Kalabalık ailelerde bir anne dört tane şeftali alıp hangi çocuğuna yedirsin insan utanır. Ekonomi böyle nereye kadar gidecek. Elektrik almış başını gitmiş, doğalgaz aynı şekilde. Durumumuz çok kötü… Ben artık Türkiye’de yaşamaktan utanıyorum. Ülkeyi rezil ettiler. Kendileri üçer dörder maaş alıyor ama bana layık gördüğü zam yüzde dört yüzde beş. Bütün gençliğin geleceğini mahvettiler” dedi.

PAZAR ESNAFI: FİYATLAR ÇOK PAHALI

Yıllardır pazarda esnaflık yapan İbrahim Karaca satışların geçen seneye göre daha kötü olduğunu, önümüzdeki sene de iyileşeceğine dair umudu olmadığını belirtti. Karaca zamlanan meyve fiyatlarıyla ilgili, “En çok fiyat artışı incirde görüldü. Vişneyi 25-30 liradan satıyoruz. İncir 25 lira civarında seyrediyor. Geçen sene fiyatlar biraz daha uygundu meyve bu sene çok pahalı. 10 liranın altında bir ürün yok meyvede. Geçen sene bu seneye göre daha iyi satış yapıyorduk bu sene daha kötü, gelecek seneye de eminim daha kötü olacak. 17 saat çalışıyorum ben ama satış yapsam bile emeğimizi kurtarmıyor” ifadelerini kullandı.

Haber Serhat Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir