Yaz Aylarında Hangi Ayakkabılar Tercih Edilir

Reklam
Reklamı Gizle

Bedenin tüm yükünü taşıyan ayaklar için doğru ayakkabı seçimi büyük önem taşıyor. Uzmanlara göre ayaktaki sorunların büyük bir kısmı yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor. Özellikle kışa oranla yaz aylarında ayakta geçirilen zaman artarken hava alabilen ve terlemeyi önleyen ayakkabılar öneriliyor.

Ayakkabıcı esnafı Ali Guyen, yanlış ayakkabı seçiminin bir çok rahatsızlığı beraberinde getirdiğini belirtiyor. Yanlış ayakkabı seçiminin bacak ve bel ağrıları, yürüme bozukluğu, tırnak batmaları, mantar oluşumu, nasır, parmaklarda şekil bozuklukları, çabuk yorulma gibi rahatsızlıklara yol açtığını kaydeden Guyen, şu uyarılarda bulunuyor: “Ayakkabı alırken şıklığı ve modadan ziyade ayakların rahat edebileceği ayakkabıların tercih edilmeli. Öncelikle doğal malzemelerden üretilmesi gerekiyor. Kesinlikle giyilen ayakkabı dar olmamalı, kan dolaşımını engellememelidir. Sıkılığı ayarlanabilir olduğundan bağcıklı ayakkabılar tercih edilmelidir. Mümkün olduğu kadar ortopedik ayakkabılar alınmalıdır. Bu ayakkabıların bedenin rahat taşınması ve omuriliği desteklemesi sebebiyle yararları var. Ayrıca yorulmayı geciktirir.”

YAZIN DAHA ÇOK AYAKTA KALIYORUZ

Yaz mevsiminde güzel hava sebebiyle kışa göre ayakta kalınan oranın arttığını dile getiren Guyen, şu bilgileri veriyor: “Yazın ayakkabı seçimi daha büyük önem taşıyor. Kışa göre ayakta kalma süremiz neredeyse iki kat artıyor. Bu sebeple hava alabilen rahat ve doğal malzemelerden yapılmış, sentetik olmayan ayakkabıların seçilmesi yazın daha büyük önem taşıyor. Ayrıca ayakkabılar çoraplı giyilmeli. Çorapsız giyilen ayakkabı mantar oluşumu ve cilt rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu nedenle iplik veya merserize çorabı tercih edin ve sağlığınız için her gün çorabınızı değiştirin.” Sıcak havalarda doğru ayakkabı seçimi çocukların ayak gelişimi için büyük önem taşıyor. Peki, yazın çocuğunuza ayakkabı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Çocuklar için ayakkabı seçmek her zaman özen gerektiren konuların başında yer alıyor. Enerjisi hiç bitmeyen çocukların hareket özgürlüğünü sınırlamayacak ayakkabılar tercih etmek ve bu tercihi yaparken de birçok faktörü aynı anda düşünmek gerekiyor. Özellikle yazın havaların ısınmasıyla birlikte doğru ayakkabı seçiminin önemi bir kat daha artıyor.

Haber Sümeyye Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir