”Yandık,Bittik,Öldük”

Reklam
Reklamı Gizle

Kademeli normalleşme sürecinde kafe ve restoranlarda oturarak yeme içmeye, belirli kuralar çerçevesinde izin verildi. Uzun süredir dükkanı kapalı olan esnaf, dükkanını açarak çalıştırmaya başladı. Ahi çay bahçesi işletmecisi Hakan Ünlü, saat yeni normalleşmeyle birlikte saat sınırlamasının kaldırılmasını istedi. Gazetemiz 40 Arena Muhabirine açıklamalarda bulunan Ünlü, akşam dükkânımızı çalıştıramadığımız için para kazanamıyoruz’ diyerek konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

 “Saat sınırlama konusunda ciddi şikâyetlerimiz var çünkü sabah 7 de açıp akşam 9 da kapatıyoruz. Bu sektörde ki çalıştırmış olduğunuz esnafı gece çalışmayı serbest ettiğiniz zaman esnaf para kazanır. Bizim burada canlı müziğimiz yok diğer kafeci arkadaşlara baktığımız zaman diğer kafeci arkadaşlarımızın canlı müziği var. Siz bu canlı müziği akşam dokuzdan sonra iptal ettiğiniz zaman bu adam zaten para kazanamaz. Kazanma şansı sıfır. Bizim burası çay bahçesi gündüz buraya müşteri bulabilirsiniz ama kafede bu müşteriyi bulamazsınız. Çünkü insanlar akşam 6 dan 7 den sonra kafeye gelecek. İki saatliğine insanlar kafeye gelmiyor. Bu esnafların geçimini düşünmek lazım aynı adamın yanında 10 tane adam çalışıyor. Saat 9 dan sonra iptal dediğinde esnaf iki kişi çalışıyor. Para kazanamadığı için iş veremez elemanlarına ki o iki çalışanın parasını da gündüz çıkaramaz. Dün mesela sosyal medya ya bakıyorum. Adam Antalya da mekanını açmış müşteri kabul ediyor. Gayet düzgün adam diyor ki Pazar günleri sokağa çıkmak yasak ama o ilde Pazar günleri esnaf dükkanını açıyor o illerde yok mu polis? Orada yok mu jandarma niye kimse müdahale etmiyor. Kırsal kesimlere diyor ki Pazar günleri kapat sana mekân açtırmam Antalya dükkanı açık olan esnafı görünce sitem ediyoruz.  Ciddi anlamda çok mağduruz.”

‘Hibe Desteği Yetersiz’

Devletin vermiş olduğu para desteğini yetersiz bulduklarını belirten Ünlü, sözlerine şöyle devam etti: “Kısıtlama sürecinde yetkililer bin TL yardım adı altında verdikleri parayı söylüyorlar. Fakat bu bin TL’lik yardımın bu sektörde ki esnafı kurtarma şansı yok. Kafe olarak çalışan işletmelerin şuan ki kiraları çok çok yüksek 120 bin lira kira ödeyen işletmeye bin TL yardım verseniz ne olacak vermeseniz ne olacak? İşin gerçeği bu şekilde bin TL bir yardım değil. Ayrıyeten 5 bin lira bir hibe konusu var hibe sadece esnafın o gün ki yolunu açar. Onların haricinde hiç bir şey yapmaz. 17 günlük tam kapanma oldu ama onun haricinde dükkânlarımız 2020 yılının 11. Ayından bu yana kapalı Nisan ayında dükkânlarımızı açtılar ama 15-20 gün yağmurlu geçti. O yüzden yapmış olduğumuz işten belirli bir gelir elde edemedik. Bir ay sonra tekrar kapatıldık daha sonra 17 günlük tam kapanma geldi iyice mağdur olduk.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir