Uğur Mumcu vakfın’dan 40 Arena Gazetesi Muhabirlerine serftika

Reklam
Reklamı Gizle

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı tarafından İsveç Konsolosluğunun finansal desteğiyle 28-29 Kasım Tarihlerinde gerçekleşen “Yerel Medya Çalışanlarına Yönelik Eğitim’e” katılan Gazetemiz 40 Arena personelleri Muhabir Canan Arıöz, Muhabir Serhat Erdoğan, Muhabir İlknur Öncü ve Editör Didem Ceylan yapılan eğitimlere katılım sağlamış ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı tarafından katılımcı belgeleri taraflara teslim edilmiştir.

         Alanının uzman hocaları tarafından 20 kişinin katılımı ile gerçekleştiren 18 saatlik eğitimin sonucunda Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı tarafından verilen bu eğitimin faydalarını gören gazetemiz 40 Arena çalışanları; “Böyle bir eğitime dahil edildiğimiz için çok mutluyuz. Bu bilgi ve donanımlar bize bu mesleği icra ettiğimiz sürece gerekli olacak. Başta Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı Proje Koordinatörü Özge Mumcu Aybars’a, Eğitim Danışmanı Tezcan Durna’ya ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” dediler.

         Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı Hak Temelli Gazeteciliğin Sivil Toplum Aracılığıyla Yaygınlaştırılması proje kapsamında, Sivil Toplum Örgütlerine Yönelik Hak Temelli Gazetecilik Eğitimine katılan yerel medya çalışanlarına Türkiye’de hak temelli haberciliği geliştirmeyi, bu bağlamda sivil toplum aktörlerine ve örgütlerine haber yazma tekniklerini sunmayı ve STÖ’lerin haber ağlarını güçlendirme hedefleniyor.

         Gerçekleşen eğitimde, “Araştırmacı Gazetecilik, Haber Yazma, Gazetecilik Etiği, İnsan Hakları, Veri Doğrulama, Şiddet ve Medya, Röportaj Teknikleri, Dijital Teknolojiler ve Sosyal Medya” dersleri verildi

ARAŞTIRMACI GAZETECİLİK NEDİR?

         Araştırmacı gazeteci, konusunu en küçük ayrıntısına kadar araştırıp yazan, zamanını en iyi şekilde kullanan, sosyal birikime sahip kişidirAraştırmacı gazeteci, haber yayınlandıktan sonra bile eksik bir şey olup olmadığını sorgulayan ve yeni bilgiler çıktığı zaman bunları takip eden kişidir. Araştırmacı gazeteci, haber değeri taşıyan ve kamudan gizlenen haberin kokusunu alır ve üzerine gider. Kamunun ilgisini çeken ve çıkarıyla ilişkisi olan noktaları araştırır. Bilinmeyenin ardındaki bağlantıları keşfeder ve ortaya çıkarır. Araştırmacı gazetecilik diğer gazetecilik türlerinden farklıdır. Özellikle iki noktada farklılık gösterir. İlki hakkında bilgi edinilmesi özel çaba gerektiren olaylarla ilgili haber yapmaktır ve ikincisi de bu olayların genellikle kamuoyundan gizleniyor oluşudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir