Ucuz Ürünler İnsan Sağlığını Tehdit Ediyor

Reklam
Reklamı Gizle

40 Arena Gazetesi olarak, görmeye alıştığımız ucuz, kalitesiz ve denetimsiz satılan kozmetiklerin fiyatlarını araştırarak, bu ürünlerin sağlık açısından oluşturduğu riskleri derledik.

Kişinin daha bakımlı görünmesini sağlayan ya da bir kişide meydana gelen görünüm sorunlarını gidermek için kullanılan bakım ürünleri ve tedavi edici ürünler, ‘kozmetik ürün’ olarak adlandırılır. 
Ruj, fondöten, maskara gibi yüzdeki görünüm kusurlarını gideren veya yüze canlılık kazandıran makyaj ürünlerinden, saç jölesi, parfüm, krem, şampuan gibi bakım ürünlerine kadar birçok malzeme, kozmetik sınıfına girmektedir. 

Kozmetikler, geniş bir içeriğe sahip olup içerikleri, bitkisel, hayvansal yağlar ve türevleri, yağ asitleri, alkol çeşitleri, su ve pudra gibi hammaddelerden oluşmaktadır.
Çeşitlilikleri ve kullanım alanları değişen kozmetik ürünler, özellikle kadınlar tarafından oldukça ilgi görmektedir. Yüz ve çevresindeki görünüm kusurlarını ortadan kaldırmak veya görünümüne ışıltı kazandırmak isteyen her kadın, ruj, far, maskara, fondöten ve çeşitli kapatıcılar tercih etmektedir. Bu ürünleri kullanmaktadır. 
 

Kozmetiğe olan ilgi, her geçen gün farklı ürünlerin piyasaya çıkmasına neden oluyor
Kozmetiğe olan ilginin bu denli artması nedeniyle, her geçen gün birbirinden farklı kozmetik ürünler piyasaya sürülmekte ve çoğu kişi, insanların kozmetiğe olan talebini karşılamak için çok sayıda ürünü geniş kitlelere ulaştırmaya çalışmaktadır. Ancak, kozmetiğe olan ilginin artmasıyla, denetimsiz bir şekilde ucuz ve kalitesiz kozmetik ürünleri piyasaya sürüp tüketiciye ulaştırmaya çalışanlar, bu ürünleri talep edenlere ciddi zararlar vermektedir. 
Kozmetik ürünler, seyyar tezgahlarda bile satılmaya başladı
Son zamanlarda kozmetik satışı gerçekleştirmeyen dükkanlarda görmeye alıştığımız kozmetik ürünler, artık kaldırım kenarlarına kadar indi ve seyyar tezgahlarda bile kendini gösterir duruma geldi. 
Gerek seyyar tezgahlarda, gerekse ev eşyası, kıyafet satan dükkanların bir köşesinde satılan kozmetik ürünlerin fiyatı 3.5 liraya kadar düştü. 
 

Fiyatı 3.5, 5 ve 7 lira arasında değişen kozmetik ürünler sağlığı tehdit ediyor
Fiyatı, 3.5 liradan başlayarak 10 liraya kadar çıkan rujlar, 5 liraya kadar düşen fondöten ve pudralar ve yine 5 liradan alıcı bulmayı bekleyen allıklar, insanların hem cilt hem de genel sağlığı için tehdit oluşturmaya başladı. 
Ucuz kozmetiklerin içindeki kimyasal maddeler, cildin büyük oranda tahriş olmasına neden oluyor
Bu şekilde satılan ucuz, denetimsiz ve ne içerdiği belli olmayan kozmetik ürünlerin içeriğinde bulunan kimyasal maddelerin, genellikle petrolden elde edildiği ve uzun süreli kullanımda cildin büyük oranda tahriş olmasına neden olduğu ifade ediliyor.

Özellikle yine kadınların kullandığı birçok kozmetik ürünün içeriğinde de sentetik boyaların bulunduğu dile getiriliyor. 
Bu sentetik boyaların içinde bulunan kurşun, alüminyum, baryum potasyum ise rujdaki renklerin akmasını ve etrafa bulaşmasını engellemek için sabitleyici bir madde olarak kullanılıyor. 
 

Kozmetiklerin içinde bulunan petrokimyasalların, uzun vadede zararlı etkileri mevcut
Ucuz ve kalitesiz kozmetik ürünlerin içinde rastlanılan petrokimyasalların ise, böbrek, beyin ve solunum sistemi için zararlı olabileceği biliniyor. 
Petrokimyasalların, deri yoluyla emilerek vücuda girdiklerinde uzun vadede oldukça zararlı etkilerinin bulunduğundan da söz ediliyor. 
 

Ucuz ve kalitesiz ürünler, ciltte sarkmalara, sivilcelere ve uçuklara neden oluyor
Ucuz kozmetik kullanımının, cildi büyük oranda yıprattığı, ciltte çeşitli lekelerin oluşumuna zemin hazırladığı, ucuz, kalitesiz ve denetimsiz satılan ürünlerin kanserojen maddeler içerdiği de belirtiliyor. 
Cilt tipine uygun olmayan; yanlış kremlerin, fondötenlerin, ucuz maskaraların ve allıkların cildi çabuk yaşlandırdığı, ciltte sarkmalara, sivilcelere, uçaklara neden olduğu da ifade ediliyor. 
 

Vatandaşların ucuz kozmetik kullanımında bilinçli olması gerekiyor
Ciltte büyük problemlere ve çeşitli risklere neden olan bu tür kozmetiklerin ortadan kalması için, vatandaşların her köşe başında ya da her dükkanda satılmaya başlanan, içerisinde ne olduğu belli olmayan kozmetik ürünlere talep göstermemesi gerekiyor. 
Vatandaşların kozmetik ürün alırken bilinçli olması gerektiği belirtiliyor.
Fiyatı ucuz olan kozmetiklerin sağlıklı olmayacağının bilinmesi gerektiği de ifade ediliyor. 

Haber İlknur Öncü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir