Süre Bir Ay Daha Uzatıldı

Reklam
Reklamı Gizle

Süre Bir Ay Daha Uzatıldı

Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7326 sayılı Kanundan yararlanmak için başvuru süresi son tarihi 31 Ağustos 2021 olarak belirlenmişti. 7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun hükümlerinden yararlanmak için öngörülmüş olan başvuru ve ilk taksit ödeme süresi 27/08/2021 tarihli ve 31581 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 4420 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile bir ay uzatıldı.

      Söz konusu Karar üzerine, yapılandırma hükümlerinden yararlanmak için 30/09/2021 tarihi bitimine kadar başvuruda bulunulması ve yapılandırılan alacaklara ilişkin peşin veya ilk taksit ödemesinin 01/11/2021 tarihi bitimine kadar (31/10/2021 tarihinin hafta sonuna rastlaması nedeniyle) yapılması gerekmektedir.

Diğer taksitlerin ödeme sürelerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Başvurular, Tüm vergi dairelerinden, Başkanlığın internet sitesi (www.gib.gov.tr) üzerinden, e-devlet adresi (www.turkiye.gov.tr) üzerinden, yapılabilecektir.

      Kararın ardından Kırşehir Defterdarı Yusuf Balcı, vatandaşların kapsama giren vergi ve ceza borcunu öğrenmek, taksitle ödeme yapabilmek, matrah ve vergi artırımı ile işletme kayıtlarının düzeltilmesi gibi imkanlardan yararlanmak için bağlı oldukları vergi dairelerine şahsen yada posta yoluyla veya Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden başvurmaları gerektiği duyurusunda bulundu.      

Sigortalı ve işverenlerin 30/09/2021 tarihi bitimine kadar başvuruda bulunmaları gerektiğini ifade eden Defterdar Balcı, “Başvurular e-sigorta, e-devlet kanalıyla internet üzerinden yapılabileceği gibi, şahsen veya posta yoluyla bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine de yapılabilir. İş ve işlemlerde herhangi bir aksaklık olmaması ve gecikme nedeniyle mağduriyetler yaşanmaması açısından başvuruların son günlere bırakılmamasını önemle rica ediyoruz” dedi.

       Defterdar Balcı; “Öte yandan, Covid-19 pandemi koşulları nedeniyle, söz konusu başvuruların Gelir İdaresi Başkanlığı www.gib.gov.tr internet adresinden ve ödemelerin de aynı inrternet adresi ya da internet bankacılığı üzerinden yapılması hem çalışanların hem de mükelleflerin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Vatandaşlarımızın konudan haberdar olması ve kanunla elde edilecek avantajlardan faydalanılması hususu bildirilmekte olup, konuyu bilgi ve değerlendirmenize sunarız.” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir