Sigorta Yaptırmakla İş Bitmiyor

Reklam
Reklamı Gizle

Kırşehir’de her geçen yıl araç sayısı artarken bir çok vatandaş araçlarını  sigortalatmak için sigorta şirketlerine uğradıkları ilk nokta .Peki araçları sigortalatınca tüm sorunlar  ortadan kalkıyor mu?

      Kırşehir Batı Sigorta sahibi Burak Bülent Batı gazetemize şu açıklamalarda bulundu.

Kırşehir Batı Sigorta sahibi Burak Bülent Batı, açıklamalarında şunları kaydetti; “Trafik sigorta poliçelerinde dikkat etmemiz gereken en önemli husus ihtiyari mali mesuliyet limitleri (trafik kazalarında karşı araca verilen zarar ödemesi) normal sigorta poliçelerinde bu bedel 43.000 TL dir günümüz araç piyasasına baktığımız zaman bu bedel çok komik bir rakam sigorta yaptırırken kesinlikle sigortacınızdan imm limiti hakkında bilgi alınmalı.

Bizden söylemesi

      Trafik sigortasında yapılan en büyük hata şudur, Sigortamı yaptırdım rahatım, maalesef öyle bir şey yok.

      Karşı hasar ödemesi şu anda standart 43.000 TL yani siz kaza yaptınız ve suçlusunuz sigortanız 43.000 TI’ye kadar öder, eğer ki karşı tarafın aracı değerli ise örneğin 600-700 bin TL değerinde bir araç ise ekspertiz 250.000 TL masraf çıkardı ya da aracı perte ayırdı, işte o zaman büyük sıkıntı başlayacak, 43.000 Tl’sini sigorta öder, gerisini sizin cebinizden alırlar. Artık eviniz mi, arabanızı mı alırlar yazlığınızımı alırlar bilemeyiz,

PEKİ NE YAPACAĞIZ?

     Sigortanızı yaptırırken karşı hasar karşılama bedelini 1.000.000 TI’ye hatta sınırsız ödemeye kadar çıkarmak istiyorum diyeceksiniz, sigortacınızın sizden 275 TL fark isteyecek, bu bedeli verin sizi çok büyük bir felaketten kurtarabilir, bunu simdi bile

yapabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası, devlet tarafından bütün motorlu araç sahiplerine yapılması zorunlu tutulmuş olan ve kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi güvence altına alan bir sigorta ürünüdür.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI İLE KASKO ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Trafik sigortası ile kasko birbirinden tamamen farklı riskleri teminat altına alan iki ayrı üründür. Trafik sigortası kaza durumunda karşı tarafın zararını karşılarken, kasko ise sizin zararınızı karşılar. Trafik sigortasını yaptırmak zorunludur, kasko ise isteğe bağlıdır.

TRAFİK SİGORTASININ TEMİNATLARI NELERDİR?

Araç ve Kaza Başına Maddi Hasar Teminatı: Bu teminat, karşı tarafa verdiğiniz maddi zararları teminat altına almaktadır. Kusurlu olduğunuz bir kazada birden çok araç zarar gördüyse olay başı teminatı devreye girmektedir.

Kişi ve Kaza Başına Sağlık Giderleri Teminatı: Bu teminat karşı tarafa verdiğiniz bedeni zararları teminat altına almaktadır. Burada araçtaki kişi sayısı esas alındığından araç tipine göre teminatlar değişmektedir.

Kişi ve Kaza Başına Sakatlanma ve Ölüm Teminatı: Kaza sonucu bir kimsenin ölümüne yol açmanız halinde; ölenin defin masraflarıyla ölen kişinin geride kalanlarına manevi tazminat teminatı vermektedir. Sakatlanma teminatıysa, karşı tarafın kaza sonucu kısmen veya tamamen çalışamaz hale gelmesi sonucu meydana gelen zararları kapsamaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası poliçesinde hasarsızlık indirimi uygulanır mı?

1 yıllık poliçe dönemi içerisinde hasar olmaması durumunda, trafik sigortanız üzerinde 10% ile başlayarak hasarsızlık indirimi almaya başlarsınız. Her poliçe dönemi sonunda hasarınız yoksa bu indirim 5% artarak devam eder ve en yüksek basamak olan 20% oranına kadar hasarsızlık indirimi kazanabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırmayan araç sürücülerini bekleyen cezalar;

Belirlenen trafik sigortasını yaptırmayan sürücüler cezai yaptırımlarla karşılaşır.

Trafik sigortasını zamanında yaptırmayan araç sahipleri, trafik sigortası basamağı “herhangi bir kaza yapmasa bile” sabit kalır ve poliçesinde indirim şansını kaybeder.

Poliçenin yaptırılmaması veya yenilenmemesi halinde, gecikme yaşanan her ay için %5 oranında gecikme cezası uygulanır.

Sigortası bulunmayan bir aracın trafik ekiplerince tespit edilmesi halinde, araç çekici yardımıyla otoparka götürülerek trafikten men edilir ve araç sahibi trafik sigortasını yaptırana kadar araç, otoparkta tutulur.

Araç sahibi bu durumda, hem çekici ücretini hem de aracın otoparkta kaldığı gün kadar otopark ücreti ödemekle yükümlü olur.

(HABER: DİDEM CEYLAN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir