“Siftah Yapmadan Dükkan Kapattık”

Reklam
Reklamı Gizle

“Kimse Gelip de Ne Halde Olduğumuzu Sormadı”

Uzun süredir beri hayatı olumsuz anlamda etkileyen ve günlük yaşama durma noktasına getiren küresel pandemi korona virüs, küçük esnafı vurdu. Her gün dükkânını açıp, hiç satış yapmadan dükkânını kapatan esnafın yüzü son bir aydır gülüyor.

Gazetemiz esnafın nabzını tutarak esnafın sorunlarını dinlemeye devam ediyor. Korona virüs salgınından yara alan esnaflardan Tuhafiyeci Nihat Can’ı ziyaret eden haber ekibimiz yasakların ardından işlerin nasıl gittiği hakkında bilgiler aldı. Son bir aydır sektörde hareketlilik olduğunu belirten esnaf Nihat Can, pandemi döneminde çok zorluk çektiklerini ifade etti.  Hükümetin verdiği desteği yetersiz bulunduğu söyleyen Can, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Can Tuhafiye İşletmecisi Nihat Can, 2021 yılı yaz “22 yıldır bu iş yerini işletiyorum. Bu sene işler bir ay fena değildi. Ama bir buçuk yılın verdiği sıkıntılar var. Bu bir buçuk yıl kapalı olmamızı bir ayada kapatma şansımız yok bundan sonra da ne olacağını bilemiyoruz tabi. Geçen sene zaten işimiz hiç olmadı. Biz açıktık ama ben geliyordum siftahsız dükkân kapattım. Şimdi de yasaklar kalktı biraz iş yaptık ama biraz iş yapmak yeterli değil. Bu bir aylık iş süresi kimseyi kurtarmaz. Devletimiz bu zor zamanlarda bizeler sadece 3 bin liralık bir destek yaptı. 3 bin lira bizim bir aylık kiramız değil. Çok büyük bir sıkıntı var özellikle bir şey söylemek istiyorum. Ekonomik sıkıntı bir yerde geçer de şunu çok merak ediyorum yetkililer duysun istiyorum inşaların psikolojisi bozuldu bu nasıl düzelecek çok merak ediyorum. Çünkü boşanmalar arttı intiharlar arttı. Aile içi şiddet kavga arttı. Bunları niye görmüyorlar onu çok merak ediyorum. Hiçbir şekilde iki senedir Milletvekillerimizi görmedik en azından insan bir gelir de hatırımızı sorar. Tamam, böyle bir şey yaşandı ama en azından bir moral açısından bizi ziyaret ederler. 6 ay ben burada siftahsız dükkân kapattım. Yüz yılda gelen bir hadiseden dolayı bize sahip çıkmadılar. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Ben nereye gideceğim. Eşten para bul dosttan para bul bilme ne bilmem ne ile bu hala geldik. Bundan sonrası için ekonomin düzeleceğinin kanaatinde değilim her ne kadar kim ne diyorsa desin ben ülkemi seviyorum herkes seviyor bir ben değil. O hale getirdiler ki memleketi ne büyük kaldı ne küçük kaldı ne Anne kaldı ne baba kaldı ne saygı ne de sevgi kaldı her şey paraya döndü. Her şeyi paraya dönerdiler. Paran varsa adamsın paran yoksa adan değilsin. Biz bunları yaşamadık görmedik. Şimdi okullar açıldı bu okulları yarın tekrar kapatırsanız benim çocuğum Üniversiteye gidecek 1 yıl evden devam etti. Bu sene ben gidip orada çocuğuma yer tutacağım bir dolu masraf edeceğim tekrar bir daha kapatırsanız ne olacak?”

“Giderler Yerinde Durmuyor, Alınan Krediler Bitti”

Öte yandan, birimlerinin bittiğinden dert yanan esnaf, “ Giderler de yerinde durmuyor; masraflar var, elektrik geliyor, doğalgaz geliyor, elemanın parası var her şey devam. Ne yapacağız bilmiyorum.
Birikimler zaten yok, küçük esnafız anca ucu ucuna gidiyoruz. Bugün varsa tamam, yoksa da yok. Cepte para da kalmadı. İlk dönemde oda ve bankalardan verilen kredileri aldık, bununla idare ettik; ama nereye kadar idare edebiliriz ki? Onlar da bitti zaten.” diyerek ekonomik anlamda büyük açmaza girdiklerini söyledi.

Haber Serhat Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir