Salgınla Mücadelede Eczacılarda Ön Saflarda Yer Alıyor

Reklam
Reklamı Gizle

Kış aylarının yaklaşması ve havaların soğumaya başlamasıyla, korona virüs tehditinin yanında benzer semptomlara neden olan grip hastalığına karşı aşı ile konrunmak isteyen vatandaşlar konuyla ilgili detayları merak ediyor. Korona virüs pandemisinden dolayı grip aşısına olan talep artmış durumda! Koronavirüsle aynı belirtilerle ortaya çıkan grip için aşı yaptırmak isteyen ve en azından gripten korunarak olası koronavirüs hastalığının etkisini en aza indirmek isteyenler için grip aşıları başvuru gerektirmeden otomatik olarak kendi e-nabız sistemlerine işleniyor.

Salgınla mücadele konusunda eczacılar canla başla çalışıyor.  Konuyla ilgili Kırşehir Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Musa Çubuk, toplum sağlığını tehdit eden Covid-19 salgını süreci içerisinde en ön safhada mücadele eden meslek örgütlerinin başında eczacıların geldiğini kaydetti. 
Covid-19 pandemisinin Dünya Sağlık Örgütü tarafından “halk sağlığı acili” olarak ilan edildiğini ifade eden Çubuk, aşılamanın öneminin Covid-19 pandemisiyle birlikte geçmiş yıllara göre bu yıl daha da artacağını söyledi. 
“Grip aşısı henüz uygulanmasına başlanılmadı. Aşının uygulamaya geçilmesinde ise Türkiye Sağlık Bakanlığı yetkilileri kriterler belirlemek için çalışmalar yapıyor, yönerge hazırlıyor. Fakat Türkiye’de sadece 9 milyon civarı 65 yaş üstü yaşlı bir kesimin olduğunu göz önünde bulundurursak bahsedilen rakamın Türkiye için yeterli miktar olmayacağı aşikar.  Hastalıklarla mücadelede en önemli unsur olan aşılar tüm dünya ülkelerinin şu an ilk gündeminde yer almakta. Dünya ülkeleri sürdürülebilir aşı politikaları sayesinde dünyada başarı ile uygulanan aşılama programları ile kendi toplumlarının sağlığını korumakla birlikte dünya düzeninin işleyişine katkıda bulunduğunu Covid-19 ile bir kez daha göstermiştir. Başta pandemi dönemi olmak üzere en ön safhada canı pahasına mücadele eden toplumun en yakın sağlık danışmanları biz eczacılarız, makamlarda bulunan ve koruyucu sağlık önlemlerine karşı sessiz kalan yetkililer değildir.”

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, önceki yıllarda olduğundan daha fazla influenza aşısı temin etmek üzere bağlantıların sağlandığı, ancak aşının tüm dünyada üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle belli bir zaman diliminde peyderpey temin edildiği belirtildi.

Belirlenen risk gruplarının ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılmasının öngörüldüğü bilgisine yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Vatandaşlarımız risk durumlarını e-Nabız sistemi üzerinden öğrenebileceklerdir. İlgili aşı, hekimler tarafından sadece Reçetem Sistemi üzerinden yazılacaktır. Manuel yazılan reçeteler işleme alınmayacaktır. İlgili aşı yalnızca serbest eczanelerce temin edilecektir. Eczanenin Reçetem Sistemi’ne reçeteyi girmesi ile İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) aşı temin hakkı oluşturulacaktır.”

E NABIZ GİRİŞİ NASIL YAPILIR? 

İlk kez e-Nabız kullanıcısı olacak kişiler e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden e-Nabız’a giriş yaparak profil ayarları üzerinden e-Nabız şifresi oluşturmalı ya da kendi Aile Hekimine başvurarak e-Nabız için geçici şifre edinmelidir.

Haber Nurten Ceylan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir