Sait Yanık’a Anlamlı Ziyaret

Reklam
Reklamı Gizle

KISA adı DEVA olan Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Cem Avşar ve beraberindeki parti kurmayları bugün şehrimize gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundular.

DEVA Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Cem Avşar ile Bölge Koordinatörü, Emekli Müsteşar Sedat Kadıoğlu, Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey, İl Başkan Yardımcıları Muhammed Raşit Demirbilek ve Gökhan Yılmaz ile Merkez İlçe Başkanı Volkan Baran, Kırşehir’de yaptığı ziyaretler çerçevesinde gazetemiz “40 ARENA”yı da ziyaret ettiler.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Sait Yanık ile bir süre istişare eden DEVA Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Cem Avşar ve beraberindekiler bundan sonra daha sık Kırşehir’e gelerek çalışacaklarını ifade ettiler. KBK Başkanı Sait Yanık, Cem Avşar’a yerel basının sorunları ile ilgili bir dosya iletti.

Yerel Basının Sorunları

Dosya İçeriği ise;

KIRŞEHİR BASIN KONSEYİ

Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Cem Avşar;

Kırşehir Basın Konseyi olarak Türkiye’deki Ekonomik Krizin faturasını haliyle biz Gazeteciler Televizyoncular ve Radyocular Çekmekteyiz.Bizlerin sorunlarını Türkiye Büyük Millet meclisinde görüşülmesini arzu etmekteyiz.

Basın İlan Kurumu yerel gazete sahipleri temsilcileri seçiminin, bundan sonraki süreçte daha katılımcı ve daha adil, temsili yet ve hakkaniyet ölçüsünde yapılması temennimizdir. Pandeminin getirdiği ekonomik sorunlarla daha da zor günler yaşayan gazetelerden BİK’in aldığı yüzde 15’lik ilan komisyonunun yüzde 7.5 seviyesine çekilmesi can çekişen yazılı medyaya bir destek olacaktır. Yerel gazetelerin zorunlu kadrosu, illerin nüfus ve gelir durumuna göre yeniden belirlenmelidir.

Yıllardan beri, yasal altyapısı olmadan yayın yapan internet yayıncılığının yaşadığı sorunların çözümü sürekli ertelenmektedir. Dijital medya mecrasına yönelik yasal düzenlemeler en kısa sürede hayata geçirilmelidir. Aksi halde bu alan (yasa dışı) korsan yayıncılığın ve dezenformasyonun cirit attığı bir mecra olarak tehdit oluşturmaya devam edecektir.
– Sektörün, kanayan yarası haline gelen örgütlenme kaosuyla ilgili yaşanan sorunlara kalıcı çözüm üretilmesi, diğer meslek kuruluşlarında olduğu gibi oda veya benzeri bir düzenlemenin yapılması kaçınılmazdır.
– Dünyadaki tüm ülkeler gibi, memleketimizin ekonomik yapısına ciddi zarar veren pandemi sürecinin yarattığı hasarın onarılması için tüm toplum kesimlerinin elini taşın altına kayması kaçınılmazdır. Ancak, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan tasarruf genelgesinde pandemi koşullarını en ağır yaşayan sektörümüzden istenilen fedakârlık hakkaniyet ölçüsünde değildir. Tasarruf denince akla ilk medya sektörünün gelmesi, demokrasinin akciğeri ve nefes darlığı çeken basın sektörünün bitkisel hayata girmesine neden olur. Bu nedenle, abone, ilan ve reklamlara kısıtlama getiren genelgenin basınla ilgili bölümü yeniden gözden geçirilmelidir.

Yerel Basının en önemli sorunlarında girdilerinin çok yüksek olmasıdır.

Türkiye de bir tane kağıt fabrikası yok dışarıdan ithal edilen gazete kağıtları dövize endeksli olup her gün fiyat değişmektedir.

Gazetelerin devletin özelleştir me kapsamında olan tüm kuruluşlar özelleşirken resmi ilan alma alanı daralmış olup  Resmi ilandan payları çok azalmıştır.

Yerel Basının en çok İstihdam olayıdır en az Altı sigortalı Çalıştırma zorunluluğu biz yerel basının en büyük sıkıntılarından birisidir.

Yerel Basının Basın İlan Kurumuna ödenen 0/015 lik dilim bizleri daha ekonomik olarak zora sokmakta olup Basın İlan Kurumunun  payı düşürülmelidir.

Sarı Basın Kartı Yönetmenliği Gazetecilerin kimliği olarak olması gerekirken Gazetecilere Basın Kartı verilmemesi bizleri derinden üzmektedir.

Büyük Şehir Basın İlan gelirleri İle Şehirlerin Gelirleri arasında büyük uçurumlar olmaktadır.

Ulusal basında Yerel basına maddi destek aktarılmalıdır onların Reklam ve İlanlarından  pay verilmelidir.

Resmi ilan olarak KÖYDES ,KOSGEP,TOBB, Ziraat Odaları, Esnaf ve Zanaatkar odaları gurubuna alınmalıdır.Belediye Meclis Üyeleri, İl Özel İdare Üyeleri abone olmalıdır.

Gerçekleştirilen ziyaret 40 Arena Gazetesi İmtiyaz Sahibi Sait Yanık’ın, DEVA Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Cem Avşar ile Bölge Koordinatörü, Emekli Müsteşar Sedat Kadıoğlu ile çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

(HABER: SERHAT ERDOĞAN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir