Pazarcılar Marketlerden Yana Dertli

Reklam
Reklamı Gizle

Market ve Pazar Arasında ki Fiyat Farkı Pes Dedirtirken, Pazarcı Esnafı Kartla Harcamalar Yüzünden; Marketin Kendilerini Bitirdiğinden Dertli

Sebze ve meyvelerde ki Pazar ve Market Arasında ki büyük Fiyat Farkına rağmen pazarcılar marketlerin kendi satışlarını ciddi anlamda etkilediğini söylüyor.

40 Arena Gazetesi ve Kanal 40 TV olarak görüştüğümüz Pazarcı Esnafı; Sebze ve meyvelerin marketlerdeki durumuyla kendi durumlarına ilişkin açıklamalarda bulundular.

30 yıllık pazarcı esnafı Savaş Kılıçlı,

“Kırşehir’de 30 yıldır Pazarcılık yapıyorum. Pandemin yoğun olduğu dönemlerde genelde bizim müşteri potansiyelimiz Pazar günü genelde memur ve esnaf alışverişe geliyordu. Dün pazardı esnafımız burada bom boş oturdu. Çoğu işçi parasını da çıkaramadı çünkü çoğu insanlar. Pandemiden dolayı manav marketler açık olduğu için Pazar günü gelen müşterilerimiz pandemi sürecinde markete ve manava alıştı. Oranın müşterisi oldu ve biz o müşteriyi kayıp ettik. Kısıtlamalardan dolayı müşterilerimiz oraya yöneldi. Pazartesi günüde pazarın en yoğun olduğu zamanda pazarda kimse yok. Fiyatların çok uygun olmasına rağmen pazarda kimse yok. Günü birlik mal yapıyoruz bugün mandalina 2 lira markette şuan mandalinayı 5 TL’nin altıda alamaz. Artık vatandaşlarımız pazara ne gözle bakıyorsa gerçekten bu şekilde çok sıkıntılarımız var manavlara bir şey demiyorum. Çünkü onlar küçük esnaf. Marketlerdeki esnaf yani sezon ürünü nedir üzüm pazarda iki liraya satılıyorsa markette 1,99 TL’den satılıyor onu alınca yanına iki kilo elma alınca elma ona 10 liraya geliyor. Vatandaş artı kredi kartı ile alışveriş yaptığı için pazara yönelmiyorlar. Evime alışveriş yaptığımda bunu kendim de görüyorum. Vatandaşımızın çok sorunu olduğu için bunu dikkate almıyor. Kredi kartı ile alışveriş yaparken bu pahalıymış şu ucuz muş bu şekilde bizim pazarcı esnafının sahibi de yok. Genelde ulusal ve yerel medyada en çok eleştiri yapılan yer Pazar yeri sebze fiyatlarının düşük olması arz taleple alakalı olan bir durumdur. Mesela şuan domateste sıkıntı var domates 2.5 Lira pazarda 5 liranın üzerinde domates yok bunun zaten 70-80 lira maliyeti var bunun maliyetin üzerine getirilen ürün maliyetin altına satılıyor. Biz ucuz alırsak ucuz satıyoruz pahalı alıyorsak pahalı satıyoruz.”

“Müşteri Pazardan Almaya Yönlendirilmeli”

10 Yıllık Pazarcı Esnafı, Mustafa Tokmak;

“10 yıldır bu işi yapıyorum. Emekçi olarak arkadaşlarımızın yanında çalışıyorum. Yaz kış demeden Müşteriye daha iyisini getirebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ürünleri aldığımız yerde yağmur çamur olduğundan ürünlerin toplanma sıkıntısı oluyor, bu da fiyatlara yansıyor. Bu da fiyatlara yansıyor. Bizde müşterinin alım gücüne göre getirmeye çalışıyoruz. Ürünlerimiz kaliteli güzel. Müşteriyi pazardan almaya yönelttirmek lazım. Vatandaşlarımızın birçoğu marketten alıyor ama marketler 0,10 kuruşa kadar alıyor. Bizde öyle değil, 16 lira tutuyorsa 15 Lira alıyoruz, 17 Lira tutuyorsa 15 lira alıyoruz. Elimizden gelen ilgi ve alakayı gösteriyoruz. Vatandaşların Pazar yerine yönelmesini istiyoruz”

Halkımız Kredi Kartı Yüzünden Marketlere Yöneliyor”

Pazarcılar Başkanı, Hasan Ezentaş;

“Pazar yeri başkanlığı seçimimiz vardı ve başkanlığı kazandık. Görevimizi de en iyi şekilde yerine getireceğimize söz verdik. İnşallah Pazar yerimize seyyar esnaflarımıza daha güzel ve daha düzenli bir ortam sağlayacağımıza ben inanıyorum. Bende bir pazarcı esnafı olarak pazarcının çok fazla sorunları var. Bu zamana kadar bir şeyler yapılmaya çalışıldı ama tam anlamıyla gereken şeyler yapılmadı. En büyük sorunumuz Pazar yerimizin ısıtma sistemi yok çok soğuk. Kış ayında 3-4 ay esnaf perişan. Vatandaşta öyle. Pazar yeri kapanır da ısıtma sistemi gelirse çok güzel olacak”

“Pazarcı Esnafımızı Her Zaman Desteklesinler Ve Esnafımız Her Zaman Var Olsun”

“Fiyatlar bu sene olabildiğince ucuz. Benim 20-30 senelik esnaflık dönemimde fiyatların bu kadar düştüğünü ben görmedim. Yerinde ürün çok, piyasa durgun. Genelde halkımız kredi kartı yüzünden marketlere yöneliyor. Birkaç esnafımıza kart sistemi geldi. İlerleyen süreçte artık bütün pazarcı esnafımıza kart sistemi getireceğiz ve esnafımıza kolaylık sağlayacağız. Pazarcı esnafımızın ayakta durabilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. Marketlerde bu ürünler kesinlikle yok. Hem fiyat konusundan hem de tazelik konusunda bulabilmeleri çok zor. Bizim sattığımız ürünlerin fiyatı markette 2 katı, hem de güzellikte yok. Hep 2. Sınıf ürünler”

Haber Serhat Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir