Pasajlar Eski Günlerini Arıyor

Reklam
Reklamı Gizle
Pasajlar Eski Günlerini Arıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını esnafı perişan etti. Bir dönem yoğun olarak ziyaretçi ağırlayan pasajlar, son yıllarda eski yoğunluğunu ve cazibesini kaybetti. Kovid-19 salgını sebebiyle pasaj esnafı zor günler yaşıyor. 

Ahi çarşısı ve Ünal Çarşısı esnafı da zor günlerden geçiyor. Gazetemize konuşan pasaj esnafı, eski günleri özlediğini söyledi. 

Pasajlar bomboş

Kovid-19 salgını öncesinde işlerin normal düzeyde ilerlediğini dile getiren pasaj esnafı, Kovid-19 salgınının küçük esnafın belini büktüğüne işaret etti.  

Pasaj esnafı, şöyle konuştu: “İş yapamıyoruz. Pasajlar bomboş. Aslında pasajlar son yıllarda eski işlerini ve popülerliklerini kaybetmişti. Kovid-19 salgını işleri daha da çıkmaza sürdü. Pasajlara gelen yok. Müşteri gelsin diye bakıyoruz ama gelen- giden yok. Esnaflar gerçekten çok zor durumda, diyebilirim.”

Esnaf kepenk kapatıyor 

Pasaj esnafı, pandeminin devam etmesi halinde esnafın kepenk kapatma noktasına geldiğine işaret ederek, “Dükkânlar teker teker kapanıyor. Esnafın durumu çok kötü, diyebilirim. Salgın sürecinde kepenk indiren birçok esnaf var. Bazı esnaflar direniyor. Elimizden bir şey de gelmiyor. Mağduruz.” dedi.

 Pasajların popülerliklerini kaybettiğine dikkati çeken pasaj esnafı, şöyle devam etti: “Salgın sebebiyle vatandaşlar virüsten tedirgin olduğu için kapalı alanlara girmekten çekiniyor. Hal böyle olunca online üzerinden ihtiyaçlarını tedarik ediyor. Şu salgın sürecinde e- ticaret ivme kazandı. Ne olacak halimiz bilmiyorum.” 

Pasaj esnafı, virüs salgınının işleri olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek, “Kira, elektrik ve personel giderleri esnafın belini büküyor. Biz artık günü kurtarma derdindeyiz. Para kazanamıyoruz. Ailelerimiz var. Psikolojik olarak da artık gerçekten çok zor durumdayız” diyerek sitem etti. 

Pasaj esnafı son olarak,    vatandaşın alım gücünün düşük olmasının esnafı zor duruma soktuğunu dile getirdi. 

Haber Ufuk Tufan Doğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir