OTOBÜSLERDE SIKI DENETİM!

Reklam
Reklamı Gizle

Aşı Olmamak Şehirler Arası Seyahat Engeli Oldu
İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgeye göre bugünden itibaren; aşı kartı olmayan ve son 48 saat içerisinde PCR testi negatif çıkmayan Kırşehir dahil 81 ildeki vatandaşlar özel araç hariç uçak, otobüs, tren ve diğer toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk yapamayacak.
İçişleri Bakanlığının 8 Ağustos Çarşamba günü tarihinde yayımladığı genelgeye göre 6 Eylül Pazartesi gününden itibaren; iki aşısını yaptırmayan, son 48 saat içerisinde PCR testi negatif çıkmayan veya 180 gün öncesine kadar korona virüs geçirmemiş kişiler özel araç hariç uçak, otobüs, tren ve diğer toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk yapamayacak. Aynı zamanda bu şartlara uyum sağlayamayan vatandaşlar konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere de katılım sağlayamayacak.
6 Eylül Pazartesi gününden itibari ile uygulamaya koyulan genelge kapsamında Kırşehir Şehirler Arası Otobüs terminaline yolculuk etmek için gelen vatandaşların bazıları şartlara uyum sağlamadığı için geri dönmek zorunda kaldı. Şartlara uyum sağlamayan bazı vatandaşlar ise karşılaştığı durum karşısında şok yaşadı. Genelgenin uygulamaya koyulduğu ilk gün birçok vatandaş PCR testi ve aşı konusunda sınıfta kalırken, yetkililer ve yolcular arasında tartışma yaşandı.
Şanal Kırşehir Otobüs Firma Yetkilisi Yılmaz Şanal, gazetemize yaptığı özel açıklamalarda şunları kaydetti; “Okulların açıldığı günden itibaren şöyle bir uygulamaya geçtik 2 doz aşısını yaptıran vatandaşlara otobüslere engelsiz binebiliyorlar ancak ilk doz yaptırıp ikincini dozunu yaptırmayanlar PCR testine tabi tutuluyor. Bu uygulama ilk çıktığında vatandaşların haberi olmadığı için bilet almaya geldiklerinde söylediğimiz zamana bize tepki gösterdiler. Biz de uygun bir dille bunu anlattık.
Üniversitelerde yakın zamanda açılıyor binlerce öğrenci gelecek. Açılırken de biz otobüs fiyatlarında herhangi bir artırıma gitmedik. Yazın fiyatımız neyse kışında o dur. Pandemiden önce Ankara’ya bilet 55 liraydı şimdide 55 Lira İstanbul Pandemi’den öncede 150 liraydı şimdide aynı. Biz Kırşehir’in yerel firması olduğumuz için hiçbir zaman müşterimizi mağdur etmeyiz.
Pandemi döneminde de her firma gibi bizde gerekli olan tüm önlemlerimizi aldık. Bu önlemlerimizden bahsetmek istiyorum. Biz şirketimiz bünyesinde 2 tane dezenfektan makinası aldık. Normalde 1 makine ihtiyacımızı görüyordu ama biz yedek olarak 2 adet aldık. Otobüslerimiz hepsi için geçerli olmak üzere her seferden sonra yolcudan önce sonra dezenfekte ediyoruz. Ticaretten parada kazanmaktan çok daha değerli olan bir şey var o da insan sağlığıdır. Hiçbir zaman insan sağlığını riske atacak şeyler yapmayız. Her otobüsümüzde dezenfektan maske bulunduruyoruz.”
Buraya gelen tüm konuklarımızın ilk olarak Hayat Eve Sığar uygulamasını açarak orada HES kodlarını sorguluyoruz
BURAYA GELEN TÜM KONUKLARIMIZIN İLK OLARAK HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASINI AÇARAK ORADA HES KODLARINI SORGULUYORUZ
Şanal, “Haftalar öncesinden duyurulmasına rağmen sabah saatlerinde geldiğimizde hala devam eden yoğunluk vardı. Yolculuk etmek için yeterli kriterleri tamamlayamayan vatandaşlarımızla karşı karşıyayız. Buraya gelen tüm konuklarımızın ilk olarak Hayat Eve Sığar uygulamasını açarak orada HES kodlarını sorguluyoruz. O sorguda toplu taşımada seyahat edebilir yazıyorsa eğer ondan sonra diğer soruları sorup biletini keserek gönderiyoruz. Ama sabahtan beri gelen 10 yolcudan 7’sinde seyahat edemez durumu ile karşı karşıya kalıyoruz. Ya aşılarını yaptırmamışlar ya bir tane yaptırmışlar ya aşıyı protesto etmişler ya da yerli aşıyı bekliyorlar. Dolayısıyla beklediğimizden farklı bir durum oldu. Hiçbir şekilde bilet veremiyoruz. Çünkü bu konuda yaptırımlar çok yüksek. Kurallara da uymamız gerekiyor.
Bizim denetimimizde olduğunu düşünen yolcular oluyor. ‘Devamlı sizinle gidiyoruz, bir seferliğe mahsus görmezden gelin’ diyenler oluyor. Ama biz onlara durumu anlattığımız zaman biraz daha sakinleşiyorlar. ‘Bugün ilk gün bir şey olmaz’ diyenlerle çok karşılaşıyoruz. Henüz kimse kabullenemedi” ifadelerini kullandı.
TEKRAR OLMAM GEREKİYORSA OLACAĞIM
Kırşehir Şehirlerarası Otobüs Terminalinden bir yakınını yolcu eden Ramazan Zengin, “Şuanda devletimizin çalışmalarını gayet yerin buluyoruz. Olması gerekeni yapıyorlar. Devlet büyüklerimiz, başkanımız, sağlık bakanımız, doktorlarımız tabi ki Türk milleti için çalışıyor. Bizlere zarar verecek bir şey yapacaklarına inanmıyorum. Ben iki doz aşıyı zorunlu olmadan önce oldum. Tekrar olmam gerekiyorsa olacağım. Bence olması gereken bir uygulama. Sonuçta aşıya teşvik ediyor. Sizin yanınızda oturan kişinin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Bu konuda içinizin daha rahat olmasını sağlayacak bir uygulama. 2 gün önce PCR testi oldum ve 2 tane aşımda yapılı durumda”
HERKESİN BİLİNÇLİ DAVRANIP AŞISINI OLMASINI İSTERİM
Kırşehir’den, İstanbul’a ablasının yanına giden bir vatandaş ise, “Bence mantıklı çünkü ben iki doz aşımı oldum. Korona tehdidi oluşturan insanlarla beraber yolculuk yapmak istemem. Herkesin bilinçli davranıp aşısını olmasını isterim. Bence bu açıdan mantıklı” diye konuştu.
Sürekli olarak test yaptırdığını ifade eden yolcu Bener İnanç, “Kontrolü sağlanabilirse güzel bir uyulama. Ama bizim halkımızın çok uyacağını tahmin etmiyorum. İş gereği çok geziyorum ama birçok bölgede maskeye bile dikkat edilmiyor. Çocuğumun rahatsızlığından dolayı 55 gün hastane sürecimiz oldu. Covid-19’dan dolayı insanların ne kadar sıkıntı çektiğini orada yakından gördüm. Bende önceden önemsemeyenlerdendim. Hemen aşımı yaptırdım, gerekli testlerimi yaptırdım, düzenli olarak testlerimi de yaptırıyordum. Yine de benden dolayı başkaları mağduriyet yaşamasın diye. Ben bu uygulamanın faydalı olduğunu düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte bir kapanma yaşamadan bu dönemi atlatırız” değerlendirmesinde bulundu.
Zorunlu PCR testi uygulamasını değerlendiren Kırşehir Klas Sinema salonunun yöneticisi, “Girişlerde personelimiz izleyicilerden HES kodu alıyorlar. Daha sonra eğer bir risk durumu yoksa aşısı tamsa içeri alıyorlar. Bugün bir izleyicimiz ile karşılaştık maalesef aşısını olmamıştı onu alamadık. Herkesin aşısını olması gerekiyor toplum güvenliği açısından. Güzel bir uygulama” ifadelerini kaydetti.
(HABER: DİDEM CEYLAN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir