Otobüsler 1 Hazirana Hazır

Reklam
Reklamı Gizle

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan karar doğrultusunda şehirlerarası ulaşıma kısıtlama getirilirken, normalleşme süreci içerisinde bu seferlerin tekrar başlaması bekleniyor. Otobüs firmaları ise, otobüslerin bakımını yaparak hazırda bekliyor.

İçişleri Bakanlığı, 28 Mart 2020 tarihinde bir genelge yayımlayarak şehirlerarası otobüs seferlerinin izinle yapılmasını karara bağlamıştı. Bu karar nedeniyle çok az sayıda kişi il dışına seyahat edebiliyordu. Günlük otobüs yoğunluğunun yaşandığı Kırşehir Şehirlerarası otobüs terminalinde bu süreç içerisinde otobüs sayısı yok denecek kadar azaldı. Uzun bir aranın ardından Kırşehir şehirlerarası otogarı tekrar hareketlenmeye hazırlanıyor.

Tüm hazırlıklarını tamamlayıp hazırda bekleyen otobüs firmaları, seyahat kararının çıkmasını bekliyor. Hijyen ve dezenfekte çalışmalarının yanı sıra araçların bakım onarımını da yapan otobüs firmaları, yolcularını taşımanın heyecanını yaşamak istiyor. Mevsimlik tarım işçilerinin farklı şehirlere gitmesiyle biraz hareketlilik yaşansa da sektörün hala canlanmadığını ifade eden otobüs işletmeleri, az sayıda yolcu taşımanın kendilerine büyük maliyete patladığını söylüyor. Otoban ve gişelerde destek beklediklerini ifade eden otobüs firmaları, kararın alınmasının ardından hareketliliğin başlayacağını belirtiyor.

Şanal Kırşehir Seyahat işletmecisi Yılmaz Şanal, kararın çıkmasının ardından başlayacak otobüs seferlerinde ikramların kalktığını söyledi. Koronavirüsten öncesi ve sonrası şeklinde hayatın ikiye ayrılacağı her seferinde konuşulurken, bu süreç otobüslerde de devam edecek. Otobüslerde de sosyal mesafenin devam etmesi ve ikramların kaldırılması belirten Şanal, gazetemize verdiği açıklamasında şunları kaydetti;

“1 Hazirandan itibaren otobüslerimiz normal seyrinde hareket etmeye devam edecek. Korona virüs öncesi otobüslerimiz nasıl çalıştıysa 1 Hazirandan sonrada o şekilde çalışacak. Tabi bunun yanı sıra otobüslerimizde gerekli önemleri aldık. Maskesiz yolcu almayacağız. Gerekli dezenfektan işlemlerini yaptık. Ayrıca otobüslerimizde kolonya ve dezenfektan bulunduracağız. Sosyal mesafe kuralına göre yolcu alımı yapacağız otobüsümüz 40 kişilikse 20 tane yolcu alçağız 45 kişilikse 22 tane yolcu alacağız her otobüsümüzün %50’lik oranına göre yolcu alımı yaprak seyahat yapacağız. Aldığımız tedbirler kapsamında ikramlarımıza devam etmeyeceğiz. Tabi bu ikramların tamamen kalktığı anlamına gelmiyor. İlerleyen süreçlerde şartlar daha iyi olur korana virüsten kurtulursak o zaman ikramlarımızı tekrar yapacağız. Otobüslerimizin çalışmamasına rağmen otobüslerimizi düzenli olarak dezenfekte ediyoruz. virüs tehlikesi nedeniyle insan sağlığına çok önem veriyoruz. o yüzden sürekli olarak dezenfekte çalışmalarımız sürüyor. Otobüslerimizi şuan hafta da bir dezenfekte ettirdiysek. Seferler başladığında her gün düzenli olarak dezenfekte edeceğiz. Bu personelimizin ve vatandaşlarımız sağlığı için olmazsa olmazıdır. Ayrıca tüm şubelerimizden dezenfekte yapıyoruz.” Dedi

Haber Didem Ceylan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir