Okulların Açılması Kırtasiyecileri Sevindirdi

Reklam
Reklamı Gizle

Okulların açılmasıyla mağazalarda okul alışverişleri de hızlandı. Veliler çocuklarının çantasından kırtasiye malzemesine kadar birçok eksiğini tamamlamak için mağazalara yöneldi.

Okullarda 6 Eylül’den itibaren yüz yüze eğitime başlama kararı almasının ardından kırtasiye sektöründe hareketlilik yaşanıyor.

İhtiyaçlara göre çocuklarıyla alışveriş yapan aileler, esnafın da yüzünü güldürdü.

Bazı veliler, eğitim yılı için gerekli olan ihtiyaçları daha uygun fiyata almak umuduyla son günleri tercih etti.

“OKUL ÇANTASINI DOLDURMANIN MALİYETİ 250-400 LİRA CİVARINDA”

Kırşehir’de ki mağazasında okul malzemeleri satışı yapan Mustafa Taşcı, bu yıl kırtasiye ürünlerinde okula başlama maliyetinin 250 ila 400 lira arasında değiştiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimizin okul çantası dahil, bir yıl boyunca ihtiyacı olacak tüm kırtasiye ürünlerinin maliyeti bu şekilde hesaplandı. Kırtasiye mağazalarındaki hareketlilik de arttı. Ürün fiyatları elbette alım gücü ve tercihlere göre farklılık gösteriyor. Bir çantayı 200 liraya da hazırlayabilirsiniz, 2 bin liraya da hazırlayabilirsiniz. Tüketicinin talebine ve gelir durumuna göre satın alma tercihleri değişiyor. Ailelerin “pandemi dolayısıyla okullar kapanır mı?” düşüncesiyle tedirginlik yaşıyor . Bu yıl salgın nedeniyle satışlarımız çok etkilendi Yine de satışlarımız fena değil, daha da iyi olur inşallah. Okul çantalarının fiyatlarının kalitesine göre 50-250 lira arasında değiştiğini sözlerine ekledi.

“ALIYORUZ AMA İNŞALLAH KULLANABİLİRLER”

Bir mağazadan çocuğu için okul giysisi satın alan Derya Bulut Şimşir, “Her şey çok zamlanmış. Alıyoruz ama inşallah giydirebiliriz pandemiden dolayı. Geçen sene aldıklarımızı hiç giydiremedik. İnşallah bu sene de aynı şeylerle karşılaşmayız.” dedi.

“3 KALEME 120 LİRA PARA VERDİK”

Okul alışverişi yapmaya gelen veli Belgin Gümüştaş, “Okulların açıldı ancak biz gerekli olan tüm alışverişini yapamadık ancak yarısını alabildik. Sadece 3 kaleme 120 lira para verdik. Alışverişimiz daha bitmedi. Çanta, defter, ayakkabı alacağız. Alım gücümüz zaten düşük üzerine birde fiyatlar bu kadar yüksek olunca çocuklarımızda bizde mağdur oluyoruz.” dedi.

(Haber Cemre Bayram)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir