Öğrencilerin Umudu Açıklanacak Sonuçlarda!

Reklam
Reklamı Gizle

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin açılmasıyla birlikte öğrencilerin yurt sorunu gündemde yerini koruyor çıktı.

Geçtiğimiz yıl tamamlanan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 35 milyon lira harcanarak yaptırılarak Ahi Evran Üniversitesi’ne hibe edilen 500 öğrenci kapasiteli yurt binası ile Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından Bağbaşı Kampüsü yanında yaptırılan bin öğrenci kapasiteli yurdun da tamamlanmasına rağmen bakanlık onay vermeyince Kırşehir’e gelen öğrenciler kalacak yer bulmakta sıkıntı yaşıyor. 

Yurt bulamayan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu kayıtlarını dondurup memleketlerine dönüş yaptıkları öğrenilirken, bir kısmı da kiralık ev arayışına girdi.

40 Arena Gazetesi ve Kanal 40 TV olarak öğrencilerin yurt sorunu hakkındaki görüşlerini aldık.

“Şu an apartta kalıyorum. Yurt çıksın istiyorum tabi şu an yedekteyim. Fiyatlar genel olarak yüksek. KYK’nın kız yurtları baya fazla ama ona rağmen açıkta kalan öğrenciler var. Yurtların hizmetleri çok iyiymiş duyduğumuza göre en fazla 2-3 kişilikmiş. Fiyat olarak cüzzi bir miktar istiyorlar bu da çok normal apartla kıyasladığımızda arasında dağlar var. Ev tutmayı zaten hiç düşünmüyoruz ev sahipleri sağ olsunlar fiyatları iki katına çıkardıkları için mağdur ediyorlar bizi.”

“Bana yurt çıktı 450 TL gibi bir ücret talep ediyorlar. Hizmetlerinden de çok memnunum. Apartta okuldan geldikten sonra yemek sorunu vardı ve temizlik çok kötüydü. Ben Saliha Sultan Yurdu’nda kalıyorum her şey dört dörtlük apartta olsam zorlanırdım. Dersler sınavlar zamanı yurtta çok rahat edeceğiz.”

“Yurtta kalmak istiyorum şu an yedekteyim bekliyorum inşallah bana da çıkar. Bu ayın 23 ile 27’si arası kurası var. O çıkana kadar öğretmen evinde kalıyorum. Yedekte çok fazla kişi var umuyorum ki bana da çıksın rahat edeyim.”

Haber Cemre Bayram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir