Mesleğini Büyük Bir Tutkuyla Yapıyor

Reklam
Reklamı Gizle

33 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan Bayram Er, mesleğini büyük bir tutkuyla yapan isimlerden. 

Çekirdekten yetişen Er, yıllardır elinden düşürmediği deriyle özenerek, titiz bir çalışma ve emekle mesleğini sürdürürken ayakkabılarla ekmeğini kazanıyor. Ayakkabı tamir ustası Er ayakkabı sektöründe yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Zanaatkâr Er,  Gazetemize yaptığı açıklamada, ayakkabı sektöründe birçok sıkıntının söz konusu olduğunu söyledi. 

Koronvirüs salgın sürecinin ayakkabı sektörünü olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Er, şöyle konuştu:

“Son 2 yıldır tüm dünya salgınla mücadele ediyor. Ayakkabıcılarda mücadele ediyor. Bugün geldiğimiz nokta ise ayakkabı sektörü kaybolmakla yüz yüze kaldı. Yani düşünün 50 yıldır sektörde hizmet veren firmalar dükkânına kepenk indiriyor. Durum içler açısı.”

Salgın sürecinde esnafın büyük yara aldığının altını çizen Er, esnafın zor durumda olduğuna vurgu yaptı. Kırşehir’de ayakkabı sektörünün yok olma noktasına gelmesinin birçok sebebi olduğuna işaret eden Er, “Ayakkabı sektörünün en büyük sorunu ‘sektör’ olamamamız. Tabii ki başka etkenlerde var. Ürettiğimiz ürünlerle dış pazarda başarılı olmadık, iç pazarda ise ufak işletmeler hayatına devam ediyor.  Sektörleri harekete geçiren arz- taleptir. Biz ne yazık ki bunları başaramadık.” ifadesini kullandı. 

Ayakkabı sektörü çok büyük yara aldı

Er, ayakkabı tamirciliği sektörünün darbe almaya başladığını ifade ederek,  şunları kaydetti:

“2010 yılına kadar ayakkabı sektörü bir şekilde ayakta kalmayı başardı. 2010 yılından sonra ise her geçen gün sorunlar ve sıkıntılar büyüdü. Bu noktaya bir anda gelmedik. Bu zaman içerisinde oldu. Yavaş yavaş sektör kendi içinde eridi. Bu salgın sürecinde ayakkabıcılar olarak,   ‘sektör’ olamamanın sancısını ve sıkıntılarını halen yaşıyoruz. Sektör olamamanın bedelini ağır ödedik. Tabiri caizse ölümle ödedik. Ayakkabı sektörü öldü.”

“Kalifiyeli eleman sıkıntısı var”

Er, ayakkabı sektöründe kalifiyeli eleman sıkıntısı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Ayakkabı sektörü çanta sektörü gibi değil. Bu işi bilen insan ayakkabı üretir. Ayakkabı tamir etmek hiç kolay bir şey değil. Zahmetli ve meşakkatli bir iş. Bu işi öğrenmek için çekirdekten yetişmek gerekiyor. Günümüzde birçok meslek kolunda olduğu gibi ayakkabı sektöründe de çırak yetişmiyor. Bizim gibi yıllarca sektöre hizmet veren ustalarda artık çok yoruldu, bitap düştük.”

Maliyetlerin çok yüksek olduğuna dikkati çeken Er,  “Bizim sektörde her şey döviz kuruna bağlı. Döviz kurundaki hareketlilik bizim sektörü direk etkiliyor. Bu durum da ister istemez tüketiciye yansıyor.” diye konuştu. 

Er, bu salgın sürecinde birçok esnafın borç batağında olduğunu, vergi ve sigorta borcu olmayan esnafın olmadığını da belirtti. 

Haber Serhat Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir