Lastikçilerde Değişim Zamanı

Reklam
Reklamı Gizle

Kırşehir’de  havaların soğumaya başlamasıyla birlikte Aralık ayı gelmeden kış lastiğini taktıran vatandaşlar oldu. En uygun lastik fiyatı 325 lirayken, iki bin 500 liraya kadar lastik bulmanız mümkün.

Kış lastiklerinin 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri aralığında araçlara takılması gerekiyor. Kış lastiklerini taktırma işlemi 1 Aralık tarihinde başlasa da yoğunluğa kalmamak için Bursalı lastikçilerde hareket başladı. 

19 yıl boyunca araba lastiği sektöründe hizmet veren bir işletme, kış lastiklerinin özellikle eksi hava sıcaklığı olduğu dönemlerde daha rahat kullanıldığını belirterek, aracın sürüş konforunu arttıran yol tutuşunu sağlayan bir faktör olduğunu belirterek, sürücülere bazı uyarılarda bulundu.

”EN UYGUN LASTİK FİYATI 325 LİRAYKEN, İKİ BİN 500 LİRAYA KADAR LASTİK BULMANIZ MÜMKÜN”

Lastik tedarikinde sıkıntı yaşanmadığını söyleyen firma çalışanı, ‘ebat ölçüsü çok olduğundan dolayı her lastiği işyerlerinde bulunduramadıklarına dikkati çekerek, “En geç bir gün sonrasında müşterimize yardımcı olmuş oluyoruz. Kasım ayında aşırı bir yoğunluk yaşanıyor. Bu yüzden şimdiden müşterilerimiz gelip lastik değişimlerine başladı” dedi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da lastik fiyatlarının zamlandığını belirten firma çalışanı, “Çoğu lastik yurt dışından geliyor. Bu durumda satış fiyatlarına yansıyor. En uygun lastik fiyatı 325 lirayken, iki bin 500 liraya kadar lastik bulmanız mümkün. Yoğun trafiğin olduğu yerde bir aracın kış lastiğini taktırmamış olması diğer tüm araçları da riske atacaktır. Buzlu veya karlı zeminde kış lastiği olmayan aracın fren mesafesi çok uzar. Örneğin 80 kilometre hızla giden kış lastiği takılı olan bir araç, önündeki araçla 4 metre mesafe koyuyorsa kış lastiği takılmamış bir aracın en az 8 metre mesafe koyması şart. Aksi takdirde kazalar ve can kaybı yaşanır. Dört mevsim lastikler özellikle kadın sürücüler tarafından çok tercih ediliyor. Yazın da kışın da konforlu bir sürüş sağlıyor. Dört mevsim lastikleri çok kez test edilmiş lastiklerdir. Yapılan testlerin çoğu kar ve buz üzerinde denenmiştir. Bir lastiğin değişmesi aşağı yukarı 20 dakika sürüyor” diye konuştu.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMA CEZASI NE KADAR 2021?

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği uygulaması, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık 2021 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2022 tarihinde sona erecektir. Kurala uymayan araçların sürücülerine 835 TL ceza kesilecek.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAK ZORUNLU MU?

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu aralık başında başlayacak. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor. Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastiği uygulaması bu yıl da 1 Aralık’ta başlayacak.

Haber Serhat Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir