‘Kredi Yerine Hibe İstiyoruz’

Reklam
Reklamı Gizle

 

Kırşehir’de yeni tip koronavirüs pandemisi (Covid-19) nedeniyle okulların uzaktan eğitime dönmesi kırtasiyecilere zor zamanlar yaşatıyor.

Artan koronavirüs salgını nedeniyle dünyada birçok sektörde işler sekteye uğrarken, bazı iş yerleri kepenklerini indirme noktasına geldi. Koronavirüsten dolayı en çok etkilenen sektörlerin başında da kırtasiyeciler geliyor. Kırşehir kırtasiye ürünleri satan kırtasiyeci esnafı işlerinde büyük düşüş yaşandığını dile getirdi.

‘Birçok kırtasiye firması batmak üzere”

Koronavirüs pandemisinin bütün dünyada en çok etkilediği sektörün kırtasiyeciler olduğunu söyleyen kırtasiyeci Mustafa Taşcı, ’20 senedir bu işi yapıyorum 20 yıldır böyle bir kriz görmedim. koronavirüs bizi çok kötü etkiledi. 1. ve 2. sınıflar 2 gün üç saatliğine açıyor velide okulların tekrar eski düzene bineceğine inanmıyor o yüzden alışveriş yapmıyor. devletimizin verdiği krediler ile ayakta kalıyorum. o kredilerde olmasa ölürüz galiba yetililer bizi borçlandırmaları yerine hibe vermelerini istiyoruz. Sezon’ olarak nitelendirdikleri dönemde dahi hiç iş yapamadıklarını ifade etti. Taşcı birçok kırtasiye firmasının batmak üzere olduğunu vurgulayarak, “Koronavirüs dünya genelinde herkesi etkilediği gibi bizi de çok ciddi etkiledi. Hatta en çok bizi etkiledi diye düşünüyorum. Çünkü eğitim sektöründeki durgunluk tamamiyle biz kırtasiyecileri yok edecek kadar kötü duruma soktu. Şu an herhangi bir şekilde iş yapamıyoruz. Herhangi bir şekilde bir sürümümüz yok. Biz normalde şu an ‘sezon’ diye tabir ettiğimiz bu dönemde iş yapabilirken, turizm sektörü gibi düşünebiliriz aslında. Turizm sektörü de belirli bir dönemde iş yapılıyor. Bizde belli bir dönemde iş yapabiliyorduk. Şu an o dönem bu an ama şu an gördüğünüz gibi herhangi bir şekilde iş yok. Biz şu anda ciddi manada mağduruz, birçok firma batmak üzere biz de bunların içerisindeyiz. Bundan mütevellitte devletimizden bir yardım bekliyoruz, bir çözüm bekliyoruz.” dedi.Önceki yıllarda okulların açılmasıyla birlikte raflarındaki ürünleri her gün en az 2 yada 3 kere değiştirdiklerini ancak koronavirüs nedeniyle bu sene aynı satışları yapamadıklarını söyleyen bir diğer kırtasiyeci Sait Uyar, “Eğitim sektörüyle birebir alakalı olduğumuz için, eğitim sektöründe de şu an tatil olmasından dolayı tamamen en büyük etkilenen firma bizleriz, kitapçılar ve kırtasiyecileriz. Bu sektörde kitap ve kırtasiye olduğu için gördüğünüz gibi kimse yok. Kırtasiye olarak sezonda aldığımız ve geçen sene elimizde kalan ürünlerin hiçbirini neredeyse hiç açmadık. Raflarımızda geçen sene ki ürünler ne kalmışsa aynı şekilde duruyor. Biz geçen seneler günlük 2 sefer 3 sefer neredeyse raflarımızı tazelerken şu an sezonun açılması bir ay olmasına rağmen bir sefer bile raflarımızı değiştirmedik. Bu şekilde etkilendik yani. Fiyatlarımız geçen seneki fiyatlardan daha uygundur. Fiyatlarımıza zam gelmedi. Neticede koronavirüs herkesi etkiledi. Milletin, herkesin ekonomik bütçesini düşünmek zorundalar firmalar. O yüzden fiyatlar konusunda değişen bir şey yok.” şeklinde konuştu.

(40 ARENA HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir