Korona Turşu Satışlarını Arttırdı

Reklam
Reklamı Gizle

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen turşu ve turşu suyuna olan talep arttı. Turşu Mustafa Yılmaz, Kovid-19 salgını sebebiyle vatandaşların turşu ve turşu suyuna ilgi ve talebin arttığını dile getirdi.
Korona turşu satışlarını artırdı
Koronavirüs salgınının turşu ve turşu suyu satışlarını artırdığını belirten Yılmaz, bu konuya ilişkin şunları söyledi: “Ülkemizde Kovid-19 salgını yeni ortaya çıktığı zamanlarda uzmanlar turşu ve turşu suyunun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylüyorlardı. Turşu – turşu suyunun faydaları televizyon programları, haberlerde söylediğinden itibaren turşu – turşu suyu satışlarımız pandeminin ilk görüldüğü aylarda artmıştı. Vatandaşlar uzmanların öneri ve tavsiyelerini dikkate alıyorlar. Özellikle Doktor Canan Karatay geçtiğimiz aylarda vatandaşlara, Korona ve enfeksiyonlardan korunmak için ev sirkesi, ev yoğurdu, ev turşusu ve turşu suyu tüketin önerisinde bulunmuştu. Açıkçası Canan Hoca ne derse bizde zaten yok satıyor. Geçtiğimiz yıllarda Canan Karatay lahana turşusunu önermişti o sene lahana satışlarımız artmıştı. Bu sene Kovid-19 salgını nedeniyle yine turşu ve turşu suyuna talep oldukça yoğundu.”
Kovid- 19 pancar turşu satışlarını artırdı
Dükkânında şu anda yaklaşık 85 çeşit turşu bulunduğunu da belirten Yılmaz, pandemi sürecinde vatandaşların en çok tercih ettiği turşunun ‘pancar’ turşusu olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanların alışık olduğu lahana, biber ve salatalık turşularının her zaman revaçta olan turşu çeşitlerimiz. Ama bu sene Kovid- 19 salgını sebebiyle özellikle pancar turşusu çok tercih edildi. Pancar sebzesinin içerisinde yüksek miktarda antioksidan bulunması vatandaşları pancar turşusuna yönlendirdi, diyebiliriz. Bunun yanı sıra lahana, biber, salatalık turşularımız her zaman tercih ediliyor. Bir de bizim tarifimiz olan ‘atom’ suyuna oldukça yoğun bir ilgi ve talep vardı.”
Pandemi sürecinde evlere servis yapmaya başladık
Virüsün Türkiye’de görülmesi itibariyle pek çok sektörün etkilendiğini söyleyen Yılmaz, bu süreçte yaşadıklarını ise şu cümlelerle anlattı:
“Pandemi sürecinde dükkânı kapatmadık. Sadece sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde dükkân kapalıydı. Sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde birebir satışlar düştü ama online satışlar arttı. Bu süreçte turşu – turşu suyu isteyen vatandaşların evlerine kadar istedikleri ürünleri götürdük. Yani biz bu süreçte online satış yapmaya başladık. Açıkçası bu süreçten biz çok etkilenmedik. Kovid-19 salgınından Türkiye’de pek çok sektör etkilendi ama turşu sektörü etkilenmedi diyebiliriz.”
Türkiye’de turşu ihracatı rekor kırdı
Turşu sektörü hakkında Yılmaz, şunları kaydetti: “Türkiye’de turşu ihracatı rekor kırdı. Son yılların en büyük ihracatı turşu sektöründe oldu. Yurtdışından turşuya oldukça yoğun bir talep var. Özellikle Hollanda, İtalya, Almanya gibi ülkelerden turşuya ilgi yoğun diyebiliriz.”
Günümüzde insanlar doğal ürünlere yöneldi
Yılmaz, günümüzde pek çok insanın doğal ürünlere yöneldiğinden de bahsederek, “Bu doğal ürünlerin başında ise turşu geliyor. Turşu doğal bir antibiyotik… Bu yüzden de son yıllarda iyice turşuya ilgi arttı” diyerek sözlerini noktaladı.
Turşu suyu ve faydaları
Turşunun kendisi kadar suyunun da yararlı ve lezzetli bir besin olduğunu unutmamak lazım. Turşu suyu turşunun kendi doğası gereği kurduğunuz sebzenin ya da meyvenin özünü barındırır. Bunun yanında salamurayı kurarken kullandığınız limon ve sirke yada damak tadınıza göre kullandığınız bitkiler ayrı bir aroma vermektedir.
Spor sonrası kaybedilen mineral dengesini sağlamak için alınabilir. Sporcularda oluşan kas kramplarını azalttığı da belirtilmekte. Yemeklerle birlikte alındığında hazmı kolaylaştırmakta ve bağırsak hareketlerini arttırıp besin emilimini azaltarak kilo verilmesini sağlıyor. Sabahları aç olarak tüketildiğinde kilo vermeyi kolaylaştırıyor ve tokluk hissi veriyor. Kabızlık durumlarında bağırsak florasının dengesini sağlıyor. Hareketleri arttırarak kabızlığı önlüyor. Alkol alımı sonrası oluşan yan etkileri düzeltiyor. Özellikle içine atacağınız sarımsakla bu etkilerini arttırabilir ve vücudunuzun hastalıklara daha dirençli kalmasını sağlayabilirsiniz. Tabi unutulmamalı her iyi şey kararında güzeldir. Abartılı tükettiğinizde tansiyon, bağırsak florasının daha kötü duruma gelmesi, böbreklerin çok su tutması gibi sorunlara da yol açabilmekte.
Haber İlknur Öncü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir