Kışlık Araç Bakımı Hayat Kurtarır

Reklam
Reklamı Gizle

Havaların soğuması ile birlikte araçların kışlık bakımları da başladı. Gereken bazı bakımlar, zamanında yapılmadığı takdirde, ciddi hasarların ve maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor

Seray Oto aksesuar işletmecisi Mahmut Kolukısa, araç sahiplerinin kışlık bakımı ihmal etmemesi çağrısında bulunarak, “Küçük bir ihmal daha büyük masraflara neden olabilir” dedi. Kış aylarının gelmesi ile birlikte sanayilerde yoğunluk başladı. Araç sahipleri araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmak için sanayilerin yolunu tutmaya başladı. Kolukısa, “Kışlık bakımını yaptırınca araç rahatlar. Bakımların zamanında yapılmadığı zaman sıkıntılar çıkabiliyor, araca zarar verebiliyor. Kış ayları öncesi araçların yağ, tüm filtreler ve antifrizinin değişmesi lazım. Özellikle antifriz kışın motor sıvısının donmasını engeller, araçlar sabahları soğuk havalarda daha rahat çalışır” dedi.

MASRAF 10 BİN LİRADAN, 50 BİN LİRAYA KADAR ÇIKABİLİR!

Bakımların zamanında yapılmadığı takdirde, ciddi hasarların ve maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olabileceğini belirten Kolukısa, şunları söyledi: “Bakımları aksatılan bir aracın motorunda oluşabilecek hasarın, aracın marka ve modeline göre 10 bin liradan, 100 bin liraya kadar çıkabilir. Kışın zorlu koşulları yaklaşmakta olduğu şu günlerde araç sürücülerinin soğuk havalarda zorluk yaşamaması için araçlarının kışlık bakımlarını uzman kişilere yaptırmaları çok önemlidir.”

ARAÇTA KIŞ BAKIMI HAYAT KURTARIR

Kış aylarında araçların bakımlarını tam olması lastiklerinin kış koşullarına hazır olması araçta kaza riskini azaltacağını belirten Kolukısa, son olarak şunları söyledi: “Her aracın kış bakımı yaptırması aracın genel durumu için çok büyük önem taşır. Eğer bir araç kış bakımını yaptırmadan kış mevsimine girerse aracın sizi yarı yolda bırakma ihtimali çok yüksek. Kış bakımlarında antifriz, akü, yağ ve filtrelerin kontrolü, fren balata kontrolü ve en önemlisi olan lastik kontrollerini yapıyoruz. Araçlarının bakılması önem arz eden yerleri başlıca akü soğutma sıvısı ve yağ bakımlarıdır. Soğuk havalarda çalışma güçlüğü çekmemek için akü kontrol edilip araca uygun kullanılmalıdır. Don olayları olduğu zamanlarda aracın etkilenmemesi için aracın soğutma sıvısı ( antifriz ) derece kontrol edilmesi en az – 25c derece olması gerekmektedir. Aracın daha rahat çalışması için ve motor ömrünün uzun olması için motor yağ bakımı yapılmalı kontrol edilmelidir. Ayrıca kış lastiğinin önemi unutulmamalı soğuk havalarda fren mesafesi tutumu uygun lastik ile ölmektedir. Unutmamamız gereken Güvenli bakım, güvenli sürüş demektir.

Haber Serhat Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir