Kış Kara Geçiyor

Reklam
Reklamı Gizle

Kırşehir’de kömür ve odun satıcılığı yapan esnaflar havaların soğumasıyla beraber işlerin de yoğun olduğunu ancak vatandaşın alım gücünün düştüğünü ifade etti.

Esnaflar, piyasanın güncel durumu ile ilgili şu sözleri söyledi: “Bu sene kömüre %200 zam geldi. Bu durum da vatandaşın alım gücünü düşürdü. Günlük satışlarımız değişkenlik gösteriyor. Bazı günler 2-3 ton satarken bazı günler 5-6 ton sattığım oluyor. Ortalama 3-4 ton olarak satış yapıyoruz. Kömür fiyatları ise çuval başına 1600 TL’ye de var, 2200 TL’ye de 2400 TL’ye de var. Kalitesine göre fiyat değişkenlik gösteriyor. Havaların soğuması ve Kırşehir’de ilk karın düşmesi ile satışlarımız arttı.”

Kömürcü esnafı kömür depo sorumlusu olan es geçen senelere göre bu sene işlerin az olduğu ifade etti.

Esnaflar, satışların az olmasıyla ilgili şu sözleri söyledi: “Odun, kömür fiyatları çok yüksek. Havalar soğudu kömür almaya gelen müşteri sayısı çok az. Ortalama fiyatlar kilo başına 60-90-100 TL arasına kömür bulunmakta. Geçen sene bu fiyatlar 30 TL gibi bir rakamdı, işler iyiydi. İthal ve yerli kömür var ancak vatandaş geldiğinde yarım çuval isteyen dahi oluyor, biz de o şekilde veremiyoruz. Vatandaşın bütün çuvala da alım gücü yetmiyor. Geçen sene 1000 TL olan odun bu sene 1500 TL’ye çıktı. Şu anda sıkıntılar yaşıyoruz.”

“Kömür fiyatları dövize endeksli”

Kömürün dövize endeksli olduğunu ve dolardaki her artışın ister istemez kömür fiyatlarına da yansıdığını dile getiren mahrukatçı esnaf, “Peşin parayla kömür almak zaten zor, bu yüzden borçlanarak alan vatandaşlarımıza mecburen dolar üzerinden satışı yapılıyor. Çünkü biz kömürün geri ödemesini dolar üzerinden yapıyoruz” diye konuştular.
Erzincan’da soğukların iyice hissedilmesiyle beraber, kömür fiyatları artarak en fazla yükselişi yaşayan ürün olarak dikkat çekti. Her yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşlar kışlık yakacak ihtiyaçlarını karşılamak için odun ve kömürcülere akın etti. Kömür fiyatlarında yüzde 33,72 artışla karşılaşan vatandaşlar kömür yerine odun almayı tercih etti. Kömürcüler geçen seneye göre talebin çok daha az olduğunu belirtirken, fiyat artışından dolayı kış mevsiminde daha çok odun satılacağını kaydetti.

Baba mesleğini devam ettiren diğer bir kömürcü esnafı, “Satışlarımız düştü, ton ton satışlarımız artık yok. Torba şeklinde satış yapabiliyoruz. 1 ton kömür alacak vatandaş bile 5-6 torba kömür alıp gidiyor. Bittikçe alırım diyor. Vatandaş artık çuvalla odun almaya yöneldi. Odunu ucuz buldukları için, çuvalı 10-15 TL olduğu için vatandaş odunu alıp yakmayı tercih ediyor. Buda bizim satışlarımızı etkiliyor. Geçen sene kömür satışlarımızın tonu bin 200, bin 300 TL iken bu yıl satışlarımız 3 bin lira civarı oldu. Vatandaşta bu fiyatlardan etkilendi. Fiyatların yükselmesinden dolayı bizde memnun değiliz. Allah milletimize yardım etsin. Geçen yıl ile bu yılın satış fiyatları arasında çok fazla fark var. Bin TL’ye geçen sene sattığımız kömür bu yıl 2 bin 800 TL. Gelen vatandaşlar kömürü sadece sorup gidiyor, almıyor. Neden almıyor çünkü milletin alım gücü yok.” ifadelerini kullandı.

Haber İlknur Öncü

Anahtar Kelime:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir