Kırşehir Yerel Medya Çalışanları O Eğitimden Faydalanacak

Reklam
Reklamı Gizle
Kırşehir Yerel Medya Çalışanları O Eğitimden Faydalanacak

         Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, um:ag Yerel Medya Çalışanlarına Yönelik Online Gazetecilik Eğitimi Başvuruları Başladı.

         um:ag Yerel Medya Çalışanlarına Yönelik Online Gazetecilik Eğitimi Başvuruları Kırşehir’deki yerel medya çalışanları için büyük bir deneyim şansı elde etmelerine sebep olacak.

         Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag), İsveç Konsolosluğunun finansal desteğiyle yürüttüğü Yerel Kadın Gazetecileri Güçlendirmek: Gazeteciler İçin Online Platform (Empowering Local Women Journalists: Journalists Online Platform-JOP) başlıklı proje kapsamında, Yerel Medya Çalışanlarına Yönelik Online Gazetecilik Eğitimi düzenlemektedir.

         Projenin temel amacı (i) gazeteciler için gazetecilik, mobil gazetecilik, habercilik becerileri, sosyal medya okuryazarlığı, podcast üretimi konularında eğitim sağlayarak geleneksel habercilik ve veri gazeteciliği arasında bir köprü oluşturmak (ii) yerel kadın gazetecilere öncelik vermek ve insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konularında özgür ve bilgilendirilmiş bir kamu tartışmasını teşvik ederken, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve medya sektöründe kadınların gerekli beceri ve yeterliliklerle donatarak güçlendirilmesini sağlamaktır.

İŞTE KIRŞEHİR YEREL MEDYA’NIN MERAK ETTİĞİ KONU BAŞLIKLARI

         Bu çerçevede düzenlenecek Yerel Medya Çalışanlarına Yönelik Online Gazetecilik Eğitimi’nde verilecek derslerin konu başlıkları şunlardır:

Gazetecilik Etiği

Haber Yazma Teknikleri

Mobil Gazetecilik

Toplumsal Cinsiyet Duyarlılığı

Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik

Şiddet ve Medya

         Eğitim Kasım ayı içerisinde aynı içerikle, farklı katılımcılarla iki kez 21-22 Kasım 2020 ve 28-29 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Değerlendirme sırasında başvuru formunda belirtilen tarih seçimi dikkate alınacaktır. Zoom uygulaması üzerinden online olarak gerçekleştirilecek bu etkinlik ücretsizdir. Katılımcıların eğitim kapsamındaki tüm oturumlara katılmaları gerekmektedir.

O İLLER ARASINDA KIRŞEHİR’DE YER ALIYOR

         Eğitime İç Anadolu (Aksaray, Ankara, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat, Kayseri), Doğu Anadolu (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van, Şırnak), Güneydoğu Anadolu (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa) ve Akdeniz (Adana, Osmaniye, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta, İçel, Kahramanmaraş) bölgelerinde* gazetecilik faaliyeti yürüten yerel gazeteciler katılım gösterebilirler. Yapılan başvurular aşağıdaki önceliklere göre değerlendirilerek katılımcılar belirlenecektir:

Başvuru sahibinin aktif gazetecilik yapıyor olması

Başvuru formunun tam olarak doldurulması

Başvuru amaçlarının eğitim programı ile ilgili olması

Cinsiyet dengesinin sağlanması

Coğrafi dengenin sağlanması

         Eğitime katılmak isteyen kişilerin 16 Kasım 2020, pazartesi günü saat 17.00’ye kadar başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Eğitime katılacak kişiler en geç 19 Kasım 2020 günü e-posta yoluyla açıklanacak, katılımcılara derse giriş bilgileri (Zoom linki, ID ve şifre) iletilecektir.

         * Diğer bölgelerde yaşayan gazeteciler için aynı eğitim programı düzenlenerek eğitimden 15 gün önce duyurulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir