Kırşehir Çiçekçilerinin Yüzü Gülecek Mi?

Reklam
Reklamı Gizle


Covid-19’dan etkilenen bir diğer esnaf sektörü de çiçekçiler oldu. Pandemi süresi boyunca doğru düzgün iş yapamayan çiçekçiler bu durumdan bir hayli şikâyet etti.
Pandemi süresini değerlendiren Çiçekçi Esnafı Fatih Köksal, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.
Çiçekçi Esnafı Fatih Köksal, açıklamalarında şunları kaydetti; “Bu sezon tüm esnafı etkiledi temmuz ayının başlangıcı ile ve yasakların kalkması bizim işlerimize % 100 katkı sağladı. Örneğin gelin arabası düğüne giden çiçekler, Kız isteme çoğaldı. Almancılar gitti şuan sadece Hollanda ve Belçika ülkelerinden birkaç kişi var bu sebepten dolayı az düğün var haftalık 10 düğün 2 ye düştü okullar açılana kadar bi düşüklük olur temennimiz tekrardan yasakların gelmemesi ve okulların bir an önce açılamasıdır. Okulların açılmasının tüm esnafa katkısı var küçük para akışı sadece öğrenciden düşüyor büyük para akışı hep inşaat sektöründeydi biz küçük esnafız o yüzden bizi öğrenciler ekiliyor düğün sezonunun bitmesiyle inşallah okullara çalışacağımıza inanıyorum.
”ÇİÇEKÇİLİK SONU OLMAYAN, BİTMEYEN BİR MESLEKTİR”
Pandeminin ilk dönemi bizi biraz etkiledi. İkinci dönemin ise hiç boş kalmadık. Sürekli bir işimiz vardı. Yoğun çalışıyoruz. Çiçekçilik sonu olmayan, bitmeyen bir meslektir. Bizim esnafımız dükkan önlerine çıkıyordu ve bulunduğumuz alan çok dardı. Sürekli şikayetler alıyorduk. Burası insanların kullanabileceği daha derli toplu bir sokak oldu. Bu haliyle çarşımız çok güzel. Özel günlerde yaptığımız araba süslemelerinde araçları istediğimiz saatte çarşıya alabiliyoruz. Kendi araçlarımız için yaşadığımız sıkıntıları ise artık görmezden geliyoruz. Kırşehir’de Vatandaşlarımız ziyaretlerde orkide, açılışlarda çelenk tercih ediyor. Bu yaz döneminde lisyantus, sirtis ve renkli güller rağbet görüyor. Güllerin fiyatları ise 7-10 lira arasında değişiyor. Müşterinin bütçesine göre ayarlamaya çalışıyoruz.
”İNSANLAR ÇOCUKLARININ ÇİÇEKÇİ OLMASINI İSTEMİYOR”
Çiçekçi Esnafı Fatih Köksal, “Altın fiyatları bile değişti, ama bizim çiçekler hep aynı fiyat oldu. Düğünler çok olduğunda bizim işlerimizde yoğun devam ediyor ama yine sıkıntılar bitmiyor. Bir benzinlikten çıkıp başka benzinliğe gitmeye başladık. Çok zam geliyor. Tedarikte sorun yaşadığımız zamanlar oluyor. Bu sıkıntı fiyatlara yansıyor. Bizim işimizde eleman yetişmiyor. İnsanlar çocuklarının çiçekçi olmasını istemiyor. Halbuki gül gibi mesleğimiz var. Çocuklarını çiçekçiye getirmiyorlarsa berbere versinler daha iyi olur. Bu ülkenin çiçekçiye de ihtiyacı var.
Bu yılın moda çiçeği lisyantustur. Her düğünde, davetli masasında bu çiçeği görebilirsiniz. Diğer çiçeklere göre maliyeti daha ucuz ve daha çok yer kapladığı için gülün yerini aldı. Biz dalını 5 liraya satıyoruz. Özel günlerde doğal çiçek tercih ediliyor. Biz her şeyin gerçekliğinden yanayız. Sahte çiçek satanları sevmiyoruz. Çiçek fiyatlarına çok zam geldi. Pandemide iş yok deyip, fiyatlara zam yapılıyorlar. Seraların çoğu çiçekle uğraşmayı bıraktı. Kalan seralarda, zamlı satış yapıyor.
”FİYATLARIMIZDA BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU”
Pandemiden dolayı geçtiğimiz dönemde otururken şimdi yoğunluğumuz değişiyor. İşlerimiz gidişatı gün gün değişiyor.. Bu dönemde daha çok düğünler olduğu için araba süsleme işleri ön plana çıkıyor. Özel günlerde, bebek doğumlarında teraryum, orkide gibi çiçekler tercih ediliyor. İnsanlar kıtlıktan çıkmış gibi her şeye saldırıyor. Fiyatlarımızda bir artış söz konusu. Geçen yıl aldığımız ürün ile bu yıl aldığımız ürün fiyatı arasında baya bir fark var. Biz de çok fazla olmamak kaydıyla ürünlerimize bu zammı yansıtıyoruz.
(HABER: DİDEM CEYLAN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir