Kırşehir 2050’ye Kadar Temiz Su İçecek

Reklam
Reklamı Gizle

DSİ Kırşehir’e yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, devam ediyor. Kırşehir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. Kırşehir Özbağ, Kızılca Mahallesine yapılan arıtma tesisi sayesinden Kırşehir 2050 yılına kadar musluktan arıtılmış su içecek. Konuyla İlgili  Arıtma tesisi sorumlusu Makine Mühendesi Kemal Uluocak, Gazetemize açıklamalarda bulundu. Uluocak, yaptığı açıklamasında tesis inşaatının %80’ninin tamamlandığını söyledi. Suda ki kireci gidermek için % 100 sonuç hedeflediklerini belirten Uluocak, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“2019 Ekim ayında buranın ihalesi yapıldı bizde Ekim sonu gibi buraya geldik. Şu an işin totalindeyiz     %90’dayız mekanik elektrik inşaat enerji olarak ana kalemlerimiz. İnşaatı %95 seviyesine getirdik. Mekaniği de %95 seviyesine getirdik. Elektrikte şu an %50 seviyesindeyiz. Resmi süremiz Kasım’ın 15’de bitiyor. Şu an ki durumda bir aksilik yaşamazsak o tarihe kadar yetiştiririz gibi duruyor. Burada günlük 21.600 m2 su arıtma kapasitesine sahip bir tesis kuruyoruz burada. Ana işeyişi olarak konversiyonel bir sistem burası. Standart bir arıtma sistemi paket olarak tabi kapasite küçük olduğu için. Bunun dışındaki buradaki gibi ana su hattı kuyulardan geldiği için sularda sertlikde olduğu için ters ozmos sistemi var burada. Normalde çok fazla Türkiye’de ki arıtma sistemlerinde olmayan benim bildiğim DSİ’de Karabük, Aksaray ve burası var.

Devlet su işleri ihaleye çıkıyor daha sonrasında bizim gibi müstaitler giriyor. Kısmet bizeymiş biz aldık. E-ihale üzerinden alınıyor. Hatta 24,08’de bir arıtma tesiside de Özbağ’da ihaleye çıktı. Bizim işverenimiz de DSİ orda ihaleye çıkıyor biz işi alıyoruz. İş bittiğinde geçiş kabulü yapıyoruz DSİ’de geçiş kabulünden sonra belediyeye devrediyor. Zaten ihale aşamasından öncede Belediye ile DSİ arasında bir protokol imzalanıyor. İşletmesi de iş bittikten sonra bi 20 gün sonra kendimiz işleteceğiz ondan sonra bir yıl belediye bize personel yönlendirecek. Sözleşme kapsamımızda da bu var standartı budur. Biz belediye personellerini  burada eğiteceğiz bizimde personellerimiz olacak. Yani belediye burayı bizden devraldıktan sonra tek başına işletebilsin diye bir yıl biz onlara eğitim amaçlı destek sağlıyoruz.

Kırşehir’e irsal hattı yapıldı sanırım 2019 yılında teslimi yapılmış belediyeye yanlış hatırlamıyorsam. Onun dışında burada bir arıtma tesisi yapıyoruz Kasım 15’de bitirmeyi planlıyoruz. Az önce dediğim gibi 24,08’de bir arıtma tesisi daha ihaleye çıktı Devlet Su İşleri tarafından. O iş de bize kaldı o işi de biz aldık. Daha sözleşme aşamasına gelmedik muhtemelen bu ay içerisinde sözleşmesi yapılacak. Ekstra bir su arıtma tesisi daha karşıya yapılacak. Muhtemelen onunda 2 yıllık bir süresi var. Tabi Devlet Su İşlerine süre belirtemiyoruz bazen devlet su işleri ödeneklerinde sıkıntı olabiliyor yıllık bir ödenek ayrılıyor o ödenek gelmeyince işler uzayabiliyor. Çok şükür burada ödenekle alakalı bir sorun yaşamadık. İçme Suyu Daire Başkanı Hakan Solak bey de var burayla çok ilgilendi işe başladığımız günden beri. Şu an totalde işin %90’nındayız.

Bu su arıtma tesisleri ihaleye çıkarken raporlaması yapılıyor.  Gelen ham suyun değerlendirmesi yapılıyor. Raporlama tam anlamıyla yapıldıktan sonra proje aşaması devreye giriyor. Kırşehir’in 2050’ye kadar su ihtiyacını karşılayacak gibi raporlanmış ve dizaynı edilmiş bir projesi var. Bende Kırşehir’de oturuyorum her yere aynı gidiyor mu bilmiyorum ama sular kireçli geliyor. Bu kireci gidermek için çalışmalarımızdan %100 sonuç alacak gibi duruyor. Biz burada içme standartlarına uygun su çıkarıyoruz. Laboratuvar odamız var zaten suyun girdiğinden çıktığı yere kadar her yerde sensörlerimiz mevcuttur. Ve bunlar anlık olarak laboratuvardan takip ediliyor. Biz bunları birde skata sistemi yöntemiyle değerlendiriyoruz otomatik olarak. Su da herhangi bir olumsuz bir şeye ve istemediğimiz değerler çıkması sonucunda sistem kendini otomatik olarak kapatıyor. Yani suyu direk baypas ediyor Güvenlik açısından hiçbir şüpheniz olmasın. Kırşehir’e gerekli olan bir tesisdi inşallah hayırlısı olur.”

Haber Serhat Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir