Kesinlikle İnternetten İlaç Almayın

Reklam
Reklamı Gizle

Son günlerde internetten alınan ilaçlarla ilgili sorunlar tekrar gündeme geldi. Geçtiğimiz günlerde internet üzerinden aldığı zayıflama ilacı yüzünden sağlığını kaybeden bir genç kızın yaşadığı sorunlar internetten ilaç almanın ne kadar yanlış olduğunu gözler önüne serdi. Konuyla ilgili Kırşehir Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Musa Çubuk, açıklamalarda bulundu. Çubuk, kesinlikle internette ve medyada tanıtımı yapılan ilaçların alınmaması gerektiğini ilaçların doktor muayenesinden sonra reçete ile eczacılardan alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca bu yılın başında yaşanan ilaç bulma sorununun ne yazık ki azalsa da devam ettiğini göz ilaçlarını bulunmasında ve kanser ilaçlarının temininde sorunlar yaşadıklarını dile getirdi.
 
Kesinlikle internetten ilaç almamak lazım
İnternetten ilaç alınmayacağını daha önce de söylediğini hatırlatan Çubuk, şu ifadelere yer verdi:
“Hep söylüyoruz. Daha önceki görüşmelerimizde de söylemiştim. Kesinlikle ve kesinlikle internetten ilaç almamak lazım. Bununla ilgili Sağlık Bakanlığının da açıklamaları var. İnternette ‘İlaç’ adı altında satılanların %99’unun ilaç olmadığı, sahte olduğu ve hatta zararlı olduğu yönünde birçok beyan var. Vatandaşlarımız bunlara inanıp alıyor ve ne yazık ki sonunda ya sağlığından ya canından oluyor. Geçen haftalarda haberlerde izledik genç bir kız zayıflama ilacı diyerek internetten aldığı ilaçla ne yazık ki felç geçirmiş… Çok geçmiş olsun ama artık insanlar bu internetten ilaç alma olayını bırakmalı.”

Hekim kontrolünde alınmalı
İlaçların hekim ve eczacı kontrolünde alınması gerektiğinin altını çizen Çubuk, “Tabi ki zayıflama ilaçları var ruhsatlı. Onlardan sonuç alınabilir, alınmayabilir. Bu ilaçları kullanırken bir takım şeylere de dikkat etmeniz gerekir. Tamam, ilacı alıyorsunuz ama bir taraftan da homini gırtlak yemeye devam ederseniz, spor yapmazsanız tabi ki ilaçlar tek başına sonuç vermeyecektir. İlacın yanında sporunuza, yürüyüşünüze, yediğinize, içtiğinize dikkat etmeniz lazım ancak öyle sonuç alırsınız. Ruhsatlı ilaçlardan her zaman sonuç alınmıyor ama en azından insanların canını veya genel sağlığını bozmuyor. O yüzden zayıflamak için sadece ve sadece hekimin verdiği ilaçları sporla, yürüyüşle ve hekimin söylediği yöntemlerle birlikte kullanmakta fayda var.” şeklinde konuştu. 

İlaç bulmakta halen sorun yaşıyoruz
Yılın başında yaşanan ilaç krizinin eskisi kadar olmasa da devam ettiğini ifade eden Çubuk, “Ne yazık ki halen birçok ilacı bulmakta sorun yaşıyoruz. Birçok ilaç yok. Gözle ilgili ilaçları bulmakta sorun yaşıyoruz. Yine kanser ilaçları ile ilgili bir takım sıkıntılar var. Yine bir fiyat ayarlaması konuşuluyor ama ne oranda olur, gerçekleşir mi? Gerçekleşmez mi bilemiyoruz. Sanayici de çok haksız değil tabi. Yarı fiyatına getirecek ve kar elde edecek… Euro olmuş bugün 6,5-7 TL ama ilaçlarda belirlenen kur 3,40 TL. Haliyle sanayici de kar edemiyor. Vatandaşı ve bizleri çok zor günler bekliyor. Hiç yok dersek haksızlık ederiz tabi Ocak ayından önceki duruma göre daha iyi. Ama o zaman atıyorum 400-500 kalem ilaç yoksa şimdi 250 kalem ilaç yok diyebilirim. Tabi ortalama konuşuyorum.” dedi.

Türk Eczacılar Birliği de uyarmıştı
Konuyla ilgili geçtiğimiz yıllarda açıklama yapan Türk Eczacılar Birliği ise şöyle demişti; 
Pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de gittikçe büyüyen internetten ilaç satışı; halk sağlığını tehdit etmeye, ağır sağlık sorunlarına yol açmaya, sonu ölüme varan zararlar vermeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri de olayın vahametini doğruluyor, internetten satılan ilaçların yarısının sahte olduğunu gösteriyor.

İnternet üzerinden ilacın yanı sıra gıda takviyesi, dermokozmetik ürünler, bağımlılık yapan maddeler de rahatlıkla sipariş edilebilmektedir. Pek çok acı olayı beraberinde getiren internet satışları, halk sağlığına zarar vermektedir. Örneğin, “bitkisel, doğal” denilerek internetten pazarlanan zayıflama ürünlerinin hemen hepsinde ilaç etken maddesi “Sibutramin”e rastlanmaktadır. Birçok vatandaşımızın bu ürünlerin kullanımı sonrası hayatını kaybettiğini de üzülerek hatırlatmak isteriz.

2016 yılında Sağlık Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz mücadele kapsamında, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun desteği ile düşük ilacı ve bitkisel/doğal olduğu iddia edilen ürünlerin satıldığı pek çok internet sitesine karşı çalışma başlatılmış ve bu kapsamda binlerce siteye erişim engeli getirilmiştir. Yakın dönemde bu sitelerin bir kısmının yeniden faaliyete geçtiği tespit edilmiş ve Birliğimizce Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na bildirilmiştir. Dünyada da internet üzerinden ilaç satışına karşı tepkiler gün geçtikçe büyümektedir.

İlacın uzmanı eczacıdır
İlaçlar hekim kontrolünde ve eczacı danışmanlığında halka sunulması gerekirken internetten yapılan satışlar, bu iki önemli sağlık profesyonelini devre dışı bırakarak pek çok soruna davetiye çıkarmaktadır. İnternetten satılan ilaçların herhangi bir denetime tabi olmadığı unutulmamalı; “doğal” olarak pazarlanan ürünlerin etken maddelerinin kimyasal olabileceği ya da içinde herhangi bir etken madde bulunmayan ürünlerin satılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bitkisel ve doğal olan her şeyin sağlıklı anlamına gelmediği de akıllardan çıkarılmamalıdır.

Oysa eczaneden satılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı’nın denetimi altındadır ve İlaç Takip Sistemi’ne kayıtlıdır, dolayısıyla sahte olması ya da kişiye zarar vermesi mümkün değildir. Gerek ilaçlar gerek farmasötik formdaki bitkisel ilaçlar ve gıda takviyeleri sadece eczacı inisiyatifinde ve danışmanlığında halka ulaştırılmalıdır.

Sonuç olarak;
– İlaçların, bitkisel ilaçların, gıda takviyelerinin internetten satışı ivedilikle yasaklanmalıdır.
– İnternetten yapılan ilaç satışları takip edilmeli, tespit edildiği takdirde ağır yaptırımlar uygulanmalıdır. 
– Bitkisel ilaçlar ve gıda takviyeleri, sadece eczacı danışmanlığında halka ulaştırılmalıdır.
– Söz konusu ürünler Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmalıdır.

(Cemre Bayram)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir