Kamanlı Üreticiler Satışlardan Memnun Değil

Reklam
Reklamı Gizle

İnce kabuğu ve lezzeti ile dünyaca ünlü bir marka haline gelen Kaman cevizinin tanıtımı için Kaman’da ürünler satışa sunuldu. Üreticilerin bir kısmı satışlardan çok memnun olduklarını söylerken bir kısmı da bekledikleri ilginin olmadığını söyledi.

Cumhuriyet Meydanı Atatürk Caddesi üzerinde kurulan pazarda 350 üretici tezgah açarak ürünlerini sergiledi. Başta Kırşehir olmak üzere çevre illerden çok sayıda kişi Kaman cevizi almak için ilçeye geldi.

40 Arena Gazetesi ve Kanal 40 olarak satışları yerinde inceleyerek üreticilere mikrofon uzattık. Satışlardan çok iyi olduğunu söyleyen Dursun Yıldırım;

“30 Çuval Getirdim İki Çuval Kaldı”

“Kaman’ın Esentepe Köyündenim bin tane ceviz ağacım var bu sene mahsül biraz az oldu ama buna da şükür. İnşallah gelecek seneler çok güzel olur. Bu sene cevizlerimizde sıkıntı yok hepsi beyaz çıkıyor. Çok güzel cevizimizi değerli vatandaşlarımıza satışa sunduk. 30 çuval ceviz getirdim iki çuval ceviz getirdi. Tanıyan herkes gelip kaman cevizini alıyor. Fiyatlarımız aynı geçen sene ki gibi 35 liradan başlıyor.”

“Önceki Seneler Satışlar Daha Güzeldi”

Pandeminden Dolayı eskisi gibi satış yapamıyoruz diyen Zeynep Kulaksız;

“Kamanın yelek köyündenim ürünleri kendimiz yetiştirip getiriyoruz. Satışlarımız gayet güzel gidiyor. İki günlüğüne buradayız zaten fiyatlarımız ürünlere göre değişiyor. Geçen senelere nazaran bu sene satışlarımız düşük nedeni pandemi inşallah gelecek sene güzel olur.”

“Her Hangi Bir Eğlence Olmaması İlgiyi Azalttı”

Diğer bir üretici ise “Satışların yoğun olamamasının sebebi her hangi bir eğlence olmamasıdır. Her hangi bir program olmadığı için fazla katılım yok yüzden de satışlarımız düşkün. Pandemiden dolayı son iki senedir hiçbir organizasyon düzenlenmiyor o nedenle satışlarda düşük. Önceki seneler daha kalabalıktı ve satışlarımız çok güzeldi.”

“Vatandaş Fiyatları Sorup Gidiyor”

Diğer bir üretici ise: “Kendi ürünlerimi getirdim burada satışa sundum. Sirke reçel turşu ceviz ve elmamız var bunları satıyorum. Ürünlerin hepsini kendim hazırladım ve satıyorum. Şimdilik pek satış yapamadım o yüzden pek memnun değilim. Kalabalık var ama vatandaşlar fiyatları sorup gidiyorlar. Ben de bu sene ilk defa geldim. Diğer satıcılar daha önceki seneler daha kalabalık olduğunu söylüyorlar. Kalabalığın olmaması pandemiden dolayı fiyatlarımız çok uygun ama fazla satış yok.”

“Böyle Etkinlikler Ay Olması”

Alışverişe gelen Dursun Tan ise: “Avusturya’da yaşıyorum. Kaman’ın Kızılözlü köyündenim. İzine geldik o arada kaman meydana alışveriş yapmak için çıktık. Fiyatlar biraz pahalı ama ne yapacaksın köylü kazanması lazım. Kaman cevizinde hiçbir acı hissedemezsin araması çok güzel olur. Ama bilmek lazım anlamayınca olmaz Kaman’da böyle etkinliklerin olmasından çok memnunuz. Her ay bir defa olsa yeterli hem kaman halkı ve köylüler için güzel.” 

Haber Serhat Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir