Kağızman Ürünlerini Tüketiciyle Buluşturuyor

Reklam
Reklamı Gizle

 Kağızman Ürünlerini Tüketiciyle Buluşturuyor

Türkiye’nin en meşhur kaşar peyniri üretimini yapan Nezir Kocabey, Kırşehir’de açtığı dükkanında tüketicinin organik, Kaşar Peyniri, Beyaz Peynir, bal ve  tereyağı gibi organik ürün ihtiyacını karşılıyor.

Doğal ürünlerin satışını yapan Nezir Kocabey, 2 yıldır tüketicilerimiz organik ürün satmanın gururunu yaşıyoruz. Dedi.

Kırşehir’de de Nezir Kocabey’in işlettiği yöresel ürünler,pandemi sürecinde yoğun ilgiden dolayı evlere siparişleri yetiştirmeye çalışıyor.

Kaşar, gravyer peynir, çeçil peynir en çok ilgi gören mutfak ürünleri arasında yer alıyor. Karsta üretilen ürünler Kars mutfağının en çok ilgi gören ürünleri olarak dikkat çekiyor.
Kars mutfağı özel olduğunu belirten Kocabey, raflara dizdiği ürünleri müşterilere tek tek tanıtıp, faydalarını anlatıyor.

Kocabey, yöresel ürünlerin Kağızman’da özellikle uzun kış gecelerinin vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer aldığını vurgulayarak, ” Pandemi süresi dolayısıyla işlerimizde bir düşüş oluştu ama yine de işlerimiz gayet güzel.  Kars yöremize ait tüm ürünleri satıyoruz.Şu anda şekersiz Kars balımız ve peynirlerimiz oldukça rağbet görüyor. İş yerimizde bulunan ürünlerin hepsine talep var”dedi.

Mutfağında da geçmişteki lezzetleri günümüze taşıyan Kars,kaşar peyniri ve gravyer gibi ürünleriyle kendinden söz ettiriyor.

Kars Eski kaşarının faydalarını anlatan Nezir Kocabey;

“Kahvaltılarda herkes bir alternatif ararken akıllara Kars Eski Kaşarı her zaman gelmese de en faydalı protein çeşitlerinden biri olan eski kaşar peyniri kahvaltı sofralarının süsü haline gelmiştir. Kars Eski Kaşarının aynı zamanda içeriği zengin ve vitamini boldur. Sert bir biçimde dilimlenir ve dilimlenirken ufalanmaz. Yerken ağızda dağılan bir lezzete sahiptir ve tokluk hissi verir. Eski kaşar günde 1-2 dilim tüketildiği zaman yarım kilo kırmızı etten alınacak kalsiyum ve protein ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaktadır. Bu nedenle vejetaryen tüketicilerin de en önemli kahvaltılık tercihlerinden biridir. Taze kaşara oranla daha az doymuş yağ içerir ve fermantasyon süreci daha yoğundur. Bu yönüyle kalp ve damar rahatsızlıkları konusunda koruyucu ve önleyici bir etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalara göre Kars Eski Kaşarı, K2 vitamini açısından çok zengindir. K2 vitaminin ispatlanan en belirgin özellikleri ise damarlarda kalsiyum birikmesini önlemek, kemikleri güçlendirmek ve kanser hücrelerinin bölünüp çoğalmasına olan yavaşlatıcı etkileridir.”

Haber Nurten Ceylan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir