İş Var Çalışacak Eleman Yok!

Reklam
Reklamı Gizle

Eleman bulan esnaf ise söktükleri ilanları kaçan elemanlar nedeniyle bir kaç gün sonra tekrar asmak zorunda kalıyor. Ahi Çay bahçesi işletmecisi Hakan Ünlü, özellikle gençlere iş beğendiremediklerini söyleyen Ünlü, işte çalışmak isteyenlerin de kalifiye olmadığını kaydetti.

Bazı insanların da verilen maaşları beğenmediğini ifade eden esnaf, gençlerden çoğunun rahat iş aradığını belirtti. “Gençler kendini geliştirmeli” diyen Ünlü,

“Burada birinci sezonumuz yaklaşık 12 ay oldu 12 ay esnasında okadır çok ilan vermemize rağmen internet sayfalarında paylaşmamıza rağmen hiç kimse gelip de çalışmak istemiyor. Ben burada çalışırım ben bunu yaparım demiyor. Şimdi ki nesil çalışmayı istemiyor. Pandemiden dolayı baya bir rahatlık var yatmaya alıştılar. Yatamaya alıştıkları için pek okula da gitme taraftarı değiller. Gençlerde sadece bir kredi kartı var içtikleri bir tane çayı kredi kartından çektirmeye çalışıyor. Ondan dolayı bu insanlar çalışmaz iyi bir şey mi kötü bir şey nesil gittikçe kötüye gidiyor. Biz iş ilşanı vermemize rağmen işçi bulamıyoruz. Örneğin Petlas Çemaş İş ikanı vermelerine rağmen işçi bulumıyor. Hal böyle olunca dışarıdan getiriyorlar. Kırşehir’in insanı diyor ki iş yok! Aslında öyle değil İş var çalışacak işçi yok. Çünkü toplum rahatlığa alışmış. Tarihe inelim. Fatih Sultan Mehmet 17 yaşında İstanbul’u feth etmiş. Diyor ki Fatih’in İstanbul’u fetih ettiği yaştasın.  Şimdi 17 yaşında ki bir gence bakıyorsun kulağında küpe sorunca Osmanlı döneminde takıyorlar diyor. Osmanlı döneminde bilge takıyormuş sen bilge değilsin ben bunu söylediğim zaman bana kızıyorlar ama ciddi ciddi böyle ne yapabiliyorsunuz taşın üstüne taş koyabiliyormuşsunuz.  Baba parasıyla nereye kadar yakalarınızın üzerine basmanız lazım. Anlattıkları zaman Avrupa’yı met ediyorlar. 18 yaşından sonra aile evi ayırıyor. 18 yaşında evi ayıran bir çocuk. Ayrı eve geçiyor sorumluğa giriyor. Türkiye geldiği zaman da harcamasını çok güzel yapıyor. Ondan sonra diyorlar ki onların kazandığı para Türkiye’de çok hesaplı sende kazanabilirsin Türkiye cennet yeter ki iste çok para kazanırsın. Kendini geliştir dükkân açabilirsin kendini geliştir iş yeri aç eline telefonu alıp da sabahtan akşama günü geçirme. İyi bir şey mi değil?”

Haber Serhat Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir