İkinci El Telefonlar Cep Yakıyor

Reklam
Reklamı Gizle

İkinci el cep telefonu ve tabletler bilgilendirme etiketiyle satılırken, KDV oranları da yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü. Bu durum ikinci el cep telefonu piyasası ve yenilenmiş cep telefonlarına rağbeti arttırdı ve satıcının yüzü güldü.
Telefon, tablet ve bilgisayar gibi elektronik aletlerin satışını yapan Şahin Akat, ikinci el cep telefonu yenilenmiş cihazların KDV oranının düşmesi, ikinci el cep telefonu piyasanın hareketlendirdiğini dile getirdi. Akat, “Restore edilen telefonların KDV oranı yüzde 1 olduğu için sektör hareketlendi. Satışlar güzel.” dedi.
İkinci el cep telefonu piyasası hareketli
Cep telefonu piyasasındaki bu hareketlilik, satıcının yüzünü güldürdüğünü söyleyen Akat, pandemi sürecinde iş potansiyelinin oldukça düşük olduğunu vurgulayarak, “Dükkânlar kapalıydı. Bu durum ister istemez satışları etkiledi. Yeni normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte iş potansiyeli arttı, bu durum sevindirici. Yüzde 50 iş potansiyeli arttı.” diye konuştu.
“İkinci el cep telefonu fiyatları da yüksek”
12 yıl sektörde çalışan Akat, döviz kurundaki hareketliliğin direkt telefon piyasasını etkilediğini ifade ederek, şöyle konuştu:
“Kurun artışı talebi doğrudan etkiliyor. Kur arttıkça yenilenmiş elektroniğe talep de artıyor. Döviz kuru satışları etkiledi. Cep telefonu fiyatları yükseldi. Bu yüzden tüketiciler temiz ikinci el cep telefonu almak istiyorlar. İkinci el cep telefonlara rağbet arttı. Tüketiciler temiz telefon bulmanın derdindeler ama ikinci el telefon fiyatları da şu an yüksek. Şu an en ucuz telefon bin 500 lira. Kullanılacak bir telefon bulmak gerçekten çok zor.’’
Akat, iş potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Pandemi ve kur artışı ikinci ele talebi çok artırdı. Yenilenmiş ve ikinci el telefon sektörünün canlanmasıyla birlikte telefon sirkülasyonu da oldukça azaldı. Bir cep telefonunun kullanım süresi daha önce 2-3 seneydi. Bu, zaman geçtikçe 3-4 seneye kadar çıktı.’’
Akat, ikinci el cep telefonu piyasasının en büyük sıkıntısının temiz telefon bulmakta zorluk yaşadıklarından söz ederek, “İkinci el telefon alırken gözümüzden kaçan durumlar ister istemez oluyor. Bu iş çok dikkat isteyen bir iş. İkinci el telefon alırken iyi kontrol etmek gerekiyor. Bilgi, deneyim ve dikkat isteyen bir iş.’’
İkinci el cep telefonu piyasasını iyi bilen Akat, ‘İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?’ sorusuna ise şu cevabı verdi:
“Güvenilir kanaldan alın. Fiyatına dikkat edin. Piyasa fiyatının çok altında telefonlardan uzak durun. Kamera ve mikrofon kontrolü yapın. Ekranda ve kenarlarda çizik ve çatlak var mı kontrol edin. Tüketici alacakları firmanın internet yorumlarını incelesin çünkü insanlar artık sayfalara yorum yapıyor. Tüketiciler araştırsın. Teknik servis hizmeti veren firmalardan ikinci el telefon almalarını tavsiye ederim.’’(Haber Nurten Ceylan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir