Haberimiz Ses Getirdi Selgah Deresi Temizleniyor

Reklam
Reklamı Gizle

“Selgahda Vahşi Hayvan Deresi” Başlıklı haberimiz ses getirdi. Haberimizin Ardından Devlet Su İşleri Müdürlüğü Selgah deresini temizleme çalışmalarına başladı. Mahalle sakinleri haber merkezimizi arayarak yaptığımız haber çalışmasından dolayı teşekkür etti. Derenin temizlenmesinden mutlu olduklarını söyleyen mahalle sakinleri “Derede temizleme çalışmaları başladı. Çok mutlu olduk. Eğer siz haber yapmasaydınız sesimizi duyuramazdık. Yetkililer en sonunda çağırılarımıza kulak verdi. artık o pis koku olmayacak böcekler ve farelerden kurtulmuş olacağız. eğer sizler gelip haber yapmasaydınız bizim verdiğimiz dilekçeler sonucunda bir çalışma olmayacaktı. 40 Arena Gazetesi ve Kanal 40 Televizyonu olarak sizlere çok teşekkür ediyoruz.”

Selgah deresi için yaptığımız haber çalışmamız ise şu şekilde;

İddiaya göre Selgah Camii yanında bulunan derenin otları yıllardır temizlenmiyor. Derenin temizlenmemesi o civarda oturan mahalle sakinlerinin sağlığını tehdit ediyor.

Deresi yatağına yıllardır bakım yapılmaması nedeniyle atıklardan ve yabani otlardan dolayı karaya çıkan yılanların ve farelerin dışarı çıkması, vatandaşları canından bezdirdi.

Çevredeki Vatandaşların sağlığını tehdit edecek, yaşam kalitesini düşürecek durumları ortadan kaldırmak için dere yataklarında temizleme çalışmalarına devam etmesi beklenen DSİ’nin Bahçeli evler mahallesi içerisinden geçen dereyi bir an önce temizleyip çevrede oluşan koku ve bakterilerin yayılmasının önüne geçmesi bekleniyor.

Haber ekibimize konuşan mahalle sakinleri dilekçe vermelerine rağmen dereyle ilgili hiçbir çalışma yapılmadığını ifade ettiler. Çocuklarımızı kapının önüne çıkaramaz hale geldik diyen Selma Akkuş, yetkililerin yardım istedi.

Akkuş;

“11 senedir burada ikamet ediyoruz. Yaklaşık üç yıldır dereye bakım yapılmıyor. Devlet Su İşleri’ne müracaat ettik dilekçe verdik sonuç alamadık. Bahaneleri ise araç olmaması ve pandemi oldu. Aracımız yok dendi çalışanımız yok dendi. Az öncede gördün sizi lağam faresi yolda ezilmiş yılan çıktı kurbağalara cirit atıyor. Derede bulunan otlardan dolayı daha kolay dışarı çıkıyorlar. Valimizden ve Belediye Başkanımızdan rica ediyorum bakımının yapılmasını istiyoruz. Sayın Valimizin çocukları çok sevdiğini ve pandemi sürecinde temizlik kurallarına çok önem verdiğini biliyoruz. Valimizin verdiğimiz dilekçelerden haberi olmadığını düşünüyoruz. Bu kötü görüntü çocuklarımızı hasta ediyor. Benim küçük oğlum iki gün önce hastalandı. Böcek soktu gözü ve kolu şişti artık evlerimizde oturamaz hale geldik. Daha önce burayı sel bastığında gelip hasar tespiti yaptılar ama pek bir yardımı olmadı. Kendi imkânlarımızla onarımını yapmıştık. Pandemi döneminde iki katına çıkarılması gereken temizlik ve bakım şuan hiç yapılmıyor. Biz inanıyoruz ki Valimiz bizi bu dertten kurtaracak “

“Devlet Su İşleri Burayı Umursamıyor”

Diğer mahalle sakinin Filiz Çayır, verdikleri dilekçlerin hiçbir sonuç göstermediğini belirterek şunları söyledi:“40 yıldır burada oturuyorum.  10 senedir burası otlar içinde kolay kolay temizlenmiyor. Komşumuzun çocuğunu geçen böcek soktu. Eli yüzü hep şişti. Çocuk baya sıkıntı çekti. Devlet su işleri gelip burayı temizlemiyor. Ama Belediyemizden memnunuz. Buranın temizlenmesini istiyoruz. Daha önce dilekçe verdik ama hiç sonuç alamadık.” dedi.

Haber Cemre Bayram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir