“Genç Nesil Yetişmiyor Meslek Ölüyor”

Reklam
Reklamı Gizle

Üniversitelerde eğitim öğretim döneminin açılmasıyla birlikte çanta tamiri yapan esnafın iş yoğunluğu artarak devam ediyor. Daha çok yaz aylarında tatile gidecek olan vatandaşlar, çanta ve valizlerini yaptırmak için tamircilere gidiyor. Çantada yapılacak işleme göre fiyatların değişiklik gösterdiğini söyleyen esnaf Bayram Er, “Kadın kol çantalarının fermuar değişimi 20 liradan başlıyor. Yine çocukların okul çantalarını da aynı fiyata tamir ediyorum. Valiz tekerleğinin tanesi 20, çekeceği ise 50 liraya değişiyor. Kemer, toka ücretleri 10-12 lira arasındadır” dedi.

Çanta tamircileri yaz aylarının başında insanların şehirlerarası yolculuk yapmasından kaynaklı daha çok iş yapıyor.

“Kadın Kol Çantalarının Fermuar Değişimi 20 Liradan Başlıyor”

Kırşehir’de uzun yıllar ayakkabı ve çanta tamirciliği yapan Bayram Er, “Sektör devamlılığını sürdürmeye devam edecektir. Ancak tamir işleriyle uğraşan pek kimse yok. Genç nesil yetişmediği için bizden sonra devam ettiren olur mu, bilemeyeceğim. İnsanlar gündelik hayatta çanta ve türlerini devamlı kullanıyor. Bu da iş olanağımızı artırıyor. İşlerim oldukça yoğun, ama elim pratik olduğu için zahmet çekmiyorum. Yıllardır bir düzen oluşturduk. O yüzden işlerimizi yetiştirme konusunda sorun olmuyor.  Şu an tam çalıştığımız sezon dönemindeyiz. Üniversiteye gidecek olan öğrenciler valiz tamirleri için dükkana uğruyor. Tekerleği, çekeceği kırılan, valizi bozulan herkes geliyor. İlkokul ve ortaokula giden çocukların çantaları bozuluyor. Onların tamirini de burada yapıyorum. Malum sezon dönemi olduğu için sabah namazını kıldıktan sonra dükkana gelip, akşam saat 9 gibi kapatıyorum. Kışın günler kısa olduğu zaman dükkanı akşam saat 5 gibi kapatmış oluyoruz. 35 yıldır aynı yerde olduğum için devamlı müşterilerimiz var. Kadın kol çantalarının fermuar değişimi 20 liradan başlıyor. Yine çocukların okul çantalarını da aynı fiyata tamir ediyorum. Valiz tekerleğinin tanesi 20, çekeceği ise 50 liraya değişiyor. Kemer, toka ücretleri 10-12 lira arasındadır. İşlem ücretleri yaptığımız işlere göre farklılık gösterebilir. Yeni gelen aksesuarlar varsa malı almaya kendimiz gidiyoruz. Onun haricinde kargo kullanıyoruz. En çok kadın çantası ve valiz tamiri yapıyorum. Haziran ayından sonra iç ve dış turizmin başlamasıyla birlikte ekim ayına kadar işlerimiz yoğun seyrediyor. Tatile gidecek olan kişiler valiz tamirleri için geliyor” dedi.

Tamir edilen ürününü almaya gelen bir vatandaş, “Biz buradan çok memnunuz. Kırşehir’de aşçılık yapıyorum. Yolda git, gel yaparken, valizin fermuarı patladı. Onu yaptırmak için geldim. Ustanın demesine göre esnaf işi 25 lira borcum olacak. Ailem de buraya çanta diktirmek için geliyor” şeklinde konuştu.(SERHAT ERDOĞAN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir