Geçim Derdi Vatandaşın Belini Büküyor

Reklam
Reklamı Gizle

Binlerce kişinin işsiz kaldığı ya da gelirlerinin azaldığı pandemi sürecinde market fiyatlarının hızlı yükselişi vatandaşların bir numaralı sorunu oldu. Vatandaşlar Geçim Sıkıntısından Ne Yapacaklarını Şaşırmış Durumdalar. Yetkililer ise ekonominin her geçen yıl büyüdüğünü açıklıyor. Büyümeden kendilerine pay düşmediğini ifade eden vatandaşlar ise, “Ekonomi büyüyor diyenler bir kere semt pazarına çıksın” diyerek büyümenin kendilerine yansımadığından dert yandı.

Pandeminin vurduğu son bir yılda işsizlik ve yoksulluk rekor seviyelere çıkarken yüksek enflasyon nedeniyle de vatandaşın cebi giderek küçüldü.

40 Arena Gazetesi ve Kanal40 TV olarak çarşı-pazarda vatandaşlara büyüyen ülke ekonomisinin kendilerine yansıyıp yansımadığını sorduk. Vatandaş TÜİK verilerinin aksine ekonomilerinin kötüleşmesinden şikayetçi.

Hüseyin Akman, “Ekonomi büyüyor diyorlar ama biz vatandaşa olarak bunu göremiyoruz. Ben emekliyim zar zorda olsa bir şekilde yettirmeye çalışıyorum ama asgari ücretle çalışıp çocuğu olan ne yapsın? Hele esnaf için durum daha zor. Herkes geçim derdinde, aç kalmamaya uğraşıyor. Pandemiden dolayı çoğu kişi borç aldı, bankalardan kredi çekti bu insanlar nasıl ödeme yapacak. Şimdi herkes borçlarını erteliyor ödeme zamanı gelince daha çok ekonomik sıkıntıya girecek insanlar. Ben koyu bir Ak Partiliyim ama son 2 yılda ekonomi çok sıkıntıya girdi. Aldığımız her şey iki kat pahalılaşıyor. Siftah yapmadan dükkânını kapatan esnaf var” dedi.

“VATANDAŞ İÇİN KÜÇÜLÜYOR”

Recep Çakmak, “Ekonomi büyüyormuş güldürmesinler beni. Ekonomi onlara göre büyüyor. Vatandaş için büyüme yerine küçülüyor. İnsanlar bir markete giderken kırk kere düşünüyor neyden kısarım da karnımı doyurabilirim diye. Şimdi okullar açılacak bir okul çantası 150 TL, bir defter 30 TL bu vatandaş asgari ücret alıyor çocuğunu nasıl okula gönderecek? Çocuğu için okul alışverişi yapsa o zaman yemek yemeyecek. Kimin ekonomisi büyüyor. Gelsin vatandaşa sorsunlar ekonomi büyüyor mu küçülüyor mu? İnsanların yaşam şartları çok zorlaştı” ifadelerini kullandı.

“EKONOMİ NEREDE BÜYÜYOR”

Ekonomi büyüyor diyenlerin hepsi yalan söylüyor diyen Osman Gürel, “Ekonominin neyi büyümüş? Hani biz neden görmüyoruz büyüdüğünü? Müteahhittin ekonomisi büyümüştür, cebinde doları olanın ekonomisi büyümüştür. Vatandaşın simit almaya parası yok. Ekonomi büyüyor diyenler bir kere semt pazarına çıksın da ekonomi büyümüş mü küçülmüş mü görsünler. Ekonomi büyüyor diye böyle bir yalan dünya da olamaz. Ekonominin büyüdüğüne 5 yaşındaki çocuk bile inanmaz. Kahvehanede insanlar çay parasını biri versin diye milletin gözüne bakıyor. Nerde ekonomi büyüyor?” dedi.

“VATANDAŞIN CEBİ KÜÇÜLÜYOR”

Ekonomisi iyi olanların kim olduğunu merak ediyorum ifadelerini kullanan Muhammet Şahin, “Ekonomi büyüyor ama vatandaşın cebi küçülüyor. İnsanlar pazara giderken bile on kere düşünüyor neyden kısa bilirim diye ekonomi nasıl büyüyor ben bunu anlamadım biri bunun mantıklı bir açıklamasını yapsın kabul edeceğim. Ben üniversite öğrencisiyim okullar açılacak kısa bir süre sonra ama baktığınız zaman kiralar çok yüksek ben ev tutamayacağım çadırda kalacağım. Buradan geçen 10 kişiye sorun ekonominiz iyi mi diye 10 kişi de ekonomisinin iyi olduğunu söylemez. Halkın ekonomisi kötüyse bu ekonomisi iyi olanlar kim” dedi. 

Haber Serhat Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir