Gazeteciliği Bırakıp Yumurta Çiftliği Kurdu

Reklam
Reklamı Gizle

Kırşehir’de Yaşayan Mustafa Çavuş, (45) Gazetecilik mesleğini bıraktı kendi işinin patronu oldu.

Kırşehir’de 28 yıldır yerel gazetede muhabirlik yapan Çavuş, çalıştığı iş yerinden ayrılarak hiçbir destek almadan kendi imkanlarıyla tavuk çiftliğini kurdu.

150 tavukla üretime başlayan Çavuş, şuan 600 tavukla yumurta üreterek hem vatandaşın ihtiyacını karşılayıp hem de kendi ekonomisine katkı sağlıyor.

Yapamaz Diyenler Şimdi Takdir Ediyor’

Tavuk çiftliğini kurmadan önce tereddütlü olduğunu ancak cesaretini toplayıp kendi işinin patronu olduğunu belirten Çavuş, şöyle konuştu:

“28 yıldır yerel gazetede muhabirlik yapıyordum. Çalıştığım yerden ayrılıp kendi işimin patronu olmaya karar verdim. İlk zamanlar biraz tereddüt ettim herkes bu işi yamamaz batarsın dedi. Riskli bir işti çünkü sonra tüm cesaretimi toplayıp tavuk çiftliğimi kurmak istedim ve ilk çiftliğimi kurdum. 14 dönümlük arazimde birinci kalitede sağlıktan yana hiçbir riski olmayan organik yumurtalar üretiyorum. Bu işe başlamadan önce Kayseri’ye gidip tavuk yetiştirme ve yumurta üretme eğitimini aldım. İlk etapta 150 tavuk ile başladım sonra bu sayıyı arttırdım ve 600 tavuktan günde 300 yumurta alarak kendi geçimimi sağlıyorum. Genç girişimci kardeşlerim cesaretli olsunlar kendi işlerini kurmak istediklerinde kararlı olsunlar sonra devamı geliyor.”

‘Gelen Taleplere Yetişemiyorum’

Koronavirüs salgını sonrası vatandaşları organik yumurtaya yöneldiğini söyleyen Çavuş: “Köy yumurtası vatandaşların en çok tercih ettiği yumurta özellikle koronavirüs salgını sonrası insanlar organik besinlere yöneldi. Köy tavuğu yumurtası olunca yoğun bir talep geliyor ve gelen taleplere zor yetişiyorum.  Talep arttıkça tavuk sayısını da arttırıyorum.  Tavukların bakımı oldukça zor küçük çocuk gibi sürekli ilgi istiyorlar. Her gün düzenli olarak tavuklara vitamin veriyorum. % 80 üzerinde yumurta almak istiyorsak tavukların ışıksız sıcak bir ortamda günde en az 8 saat uyuması gerekiyor. Elimden geldiğince tavukları hastalandırmamaya çalışıyorum. Tavuk hastalanınca sağlıklı yumurta elde edemiyoruz. Bu da insan sağlığına oldukça zarar veriyor. Bu ilgi ve alakayı gösterinde istenilen verimi rahatça elde ederek sağlıklı yumurta üretiyorum.”

‘Yem Fiyatlarına Gelen Yumurta Fiyatlarını Olumsuz Etkiliyor’

Yem fiyatlarına gelen zamlardan dolayı yumurta fiyatlarının sürekli ettiğini ifade eden Çavuş, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:“1 Liran sattığım yumurtayı yemlere gelen zamlardan dolayı şuan 1.5 TL’den satmak zorunda kalıyorum. Yumurta üreticileri yayım alanı olmadığı tavuk sürekli yemle besliyorlar haliyle yumurtaya zam geliyor.  Bu fiyatın ilerleyen zamanlarda 2.5 TL’ye kadar çıkacağını tahmin ediyorum.

Haber Serhat Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir