ESNAFLIĞIN ANA VATANINDA ESNAFLIK BİTİYOR!

Reklam
Reklamı Gizle

Uzun Çarşı Kırşehir’in en eski ve bilinen çarşılarından bir tanesi. Pandemi süreciyle birlikte bu çarşı artık eskisi kadar rağbet görmüyor. Çarşının rağbet görmemesinin sebebi fiyatların yükselmesi diyen çarşı esnafı bu durumdan şikâyetçi. Esnaf, “Sadece adımız kaldı. Çarşı bitik durumda şuan. Alışveriş yapılmasını geçiyoruz buradan geçen bile yok. Her gün yeni bir zam geliyor biz toptancıdan yüksek fiyatla alınca yüksek fiyatla satmak zorunda kalıyoruz. Halkımızda bizden alışveriş yapmak yerine ihtiyacını internet alışverişinden görüyor. Ahilik, esnaflık memleketinde esnaflık bitti!” dedi.

“ÇOK CAN ÇEKİŞİYORUZ”

Çarşıda ayakkabı malzemecisi olan Hüseyin Kılıç“Ayakkabı sektöründekiler olarak şu an Kırşehir’de çok can çekişiyoruz. Ham madde fiyatları euro ve dolardan kaynaklandığı için çok arttı. Ham madde kıtlığı var. Bunu ayakkabı fiyatlarına yansıtamıyoruz, çünkü birlik ve beraberlik olmadığından halka yansıtmaya imkânımız olmuyor. Stantlarımızda malzeme olarak taban, boya, çivi ve ilâç yapıştırıcısı bulunuyor. Fiyatlar konusunda net bir fiyat veremiyoruz, çünkü her gün fiyatlarımız değişiyor. ” dedi.

“TAMİR FİYATLARI BÖLGE BÖLGE DEĞİŞİYOR”

Esnaf Furkan Bahtiyar ise, “Ayakkabıcılık sektörü şu an çok düşüşte.  Korona virüsün de verdiği etkenle düşüşe devam ediyor. Malzeme fiyatlarında yüklü bir miktarda fiyat artışı oldu. Tamir fiyatları bölge bölge değişiyor. Şu an bir taban değişimi 60 lira civarındayken boya düzenleme ve temizlemesi 20-30 lira civarına denk geliyor. Belki eski bir ayakkabıyı ilk haline getiremeyiz, ama elimizden geldiğince en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli” ifadelerine yer verdi.

“TABAN DEĞİŞİMİ 60 LİRA”

Uzun yıllardır ayakkabı tamirciliği yapan Kadir Yıldırım , “Parçalanmış bir ayakkabının tabanını yapmadan önce ilk olarak iç kısımlarını düzeltiyoruz. Daha sonra da tabanını monte edip, yenileyeceğiz ve bu şekilde tamiri tamamlanmış ayakkabıyı müşteriye teslim edeceğiz. Bir gün içerisinde teslim ediyoruz. Taban değişimi bizde 60 lira. Başkasını bilemiyoruz, çünkü herkes yaptığı işçiliğe göre fiyat çıkarıyor. Öncelikle söküyorsun ve temizliyorsun. Sonra tabanını bulup takıyorsun. Eğer içinde ve dışında parçalanmış bir nokta varsa tamiri yapılıyor. Sonra boyanıp teslime hazır oluyor. Ayakkabıcılık mesleği kimine göre zor kimine göre kolay. Kimsenin ellemek istemeyeceği ayakkabıya elimizi değdiriyoruz. Ayakkabı tamirciliği bu yüzden zor bir meslek” diye konuştu.

“ÇARŞININ YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

“Ayakkabıcılık sektörünü çarşıya baktığınızda görürsünüz. İşler durgun. Çarşıda esnaflardan başka kimse yok” diyen bir diğer esnaf ise, “Uzun Çarşıya Yenilik gerekiyor. İnsanların ilgisini çekecek yenilikler gelmeli. Fiyatları olabildiğince uygun tutmaya çalışıyoruz ama internet alışverişine yöneliyor insanlar.” şeklinde konuştu.

“KIRŞEHİRLİ HEMŞEHRİLERİMİZ GELMİYOR”

Hafta sonunun kapalı olmasıyla işlerin yavaş gittiğini söyleyen Yusuf Aydın, “Kış sezonu biraz geç başladı.  Şu anda beklemedeyiz. Biz ürünleri alırken fiyatlarda o artışı yaşadık fakat işlerimize bunu yansıtmamaya çalışıyoruz. Gayet uygun bir fiyata satıyoruz. 80 liradan 250 liraya kadar ürünlerimiz mevcut. Bu fiyatlara hakikî bir deri ayakkabı alabilirler. Mağazalara göre daha uygun.  Artık klâsik ayakkabılar çok fazla kullanılmıyor. Gerçek ortopedi deri bir ayakkabı 200 lira. Kaliteye göre fiyatlar da değişiyor. Çarşı baya bir zayıf durumda. Burada biraz yalnız kaldık. Kırşehirli hemşehrilerimiz gelmiyor. Biraz daha ilgi gösterirseler burası çok daha iyi olacak” dedi.

“YURT İÇİNDE SATIŞLARIMIZ YOK”

Çarşıda 50 yıldır esnaflık yapan İsmail Yırıkoğulları, “Yurt içindeki çoğu müşterilerimiz zor durumlar yaşıyor. İşlerin olmayışından dolayı çok zor durumdalar. Fiyatlarda ara ara mecburen bir artış oldu. Yurt içinde satışlarımız yok, ürünleri satamıyoruz. Kışlık mallarımızın çoğu elimizde Yazlık malların çoğu elimizde kaldı. Esnafımız mecburen elindeki malları değerlendirdiler. Yaz sezonunda en çok triko modeller gitti. Genelde bütün vatandaşımız bu modelleri giyiyor. Biz ürünlerimizi sadece toptan olarak ve en az sekizer çift olarak satıyoruz. Faturası ve dükkânı olan kişilere satış yapıyoruz. Takımı bozmuyoruz. Türkiye çapındaki bütün esnaflara hitap ediyoruz. ” diye konuştu.

(Haber :Cemre Bayram)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir