Esnafın Umudu Kış Sezonu

Reklam
Reklamı Gizle

Pandemi sebebiyle yaz sezonunun istenilen düzeyde geçmemesi yazlık ürünlerin elde kalmasına neden olurken esnaf, umudunu hazırlığını yaptığı kış aylarına bağladı.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kırşehir’de de yeni tip Coronavirus (Covid-19) nedeniyle küçük esnafın işi durma noktasına geldi. Pandemi dolayısıyla aylardır ekonomik olarak büyük bir sıkıntı yaşayan esnaf, bu kez umudunu kış sezonuna bağladı.

Yaz aylarında bekledikleri hareketliliği bir türlü bulamadıklarını ifade eden esnaf, salgının herkes gibi kendilerini de büyük oranda etkilediğini kaydetti.

Bu süre zarfında kira, çek, vergi giderlerini karşılayamayan kimi esnafın kepenk kapattığına işaret eden esnaf, yetkililerden faizsiz kredi desteğinde bulunmalarını istedi. Gazetemiz 40 Arena Muhabirine açıklamalarda bulunan esnaf Erkan Can, bekletin kış sezonunda olduğunu söyledi.

Ticaretin durma noktasına geldiğine işaret eden Can, “Pandemi döneminde esnaf yaz sezonunda umduğunu bulamadı. Pandeminin sıkıntısıyla ticaret durma noktasına geldi. Çoğu esnafımız biz dahil, vergilerimizi ve ödemelerimizi yapamaz duruma geldik. Yaz sezonunu çok zor şartlar altında atlattık. Şu anki beklentimiz işlerin açılması ve işlerin düzene girmesidir. Bu da olmazsa çoğu esnaf ve bizler çok sıkıntı yaşayacağız. Bu doğrultuda temennimiz inşallah bu kış sezonunda esnafımız iş yapar da biraz ödemelerini yapar, sıkıntılarını atlatır. Ticaretin dönmediği pazarlarda, ülke ve şehirlerde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Umudumuz bu kış sezonunda bu sıkıntılar atlatılır işler düzene girer de esnafımız biraz da olsun kendine gelir.” ifadelerini kullandı.

‘Kalitesiz Ayakkabılar Ayağa Zarar Verir’

Kışlık giyilecek ayakkabının nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler veren Erkan Can, şunlara değindi; “Kışlık giyilecek ayakkabılar bilindiği üzere tabanları kalın olması lazım. Tabanı kalın olan ayakkabı hem ayağı üşütmez. Hem de yerle mesafeli olduğu için suyu geçirmez en doğal ayakkabı kış olarak bu sahte ayakkabı derken aha önce yaşanan bir olay vardı. Yurt dışından gelen ithal ayakkabılar vardı. Bunun Türkiye de belli başlı marka adı altında firmalar vardı onlar getirmişti. Şuan gördüğümüz kadarı ile bu ayakkabılar piyasada fazla yok. Devletin oto kontrolünde toparlanmıştır. Ama şöyle bir şey var Çin’den gelen ayakkabılar pek yok. Markaların birçoğu bunu hala yapıyor. Çin’de işçilik ucuz olduğu için maliyetleri düşürebilmek daha fazla para kazanmak için böyle bir işe girdiler. Ama şu son zamanlarda belli markaların dışında piyasada sahte ayakkabı yok. Kaliteli ve kalitesiz ürünler var. Kaliteli ve kalitesiz ürünle ayağa vereceği zararlar olabilir. Elimizden geldiğince kaliteli ürün satıyoruz. Kalitesiz ürünü giyen insanların ayağına zarar verecek onun için bizde insana değer verdiğimiz için elimizden geldiği kadar kaliteli ürünleri koymaya çalışıyoruz.”

AYAK SAĞLIĞI ÇOK ÖNEMLİ”

Yüksek topuklu ayakkabıların ayağa binen yükü ayak topuğundan öne doğru kaydırdığını bunun da ayağın ön bölümünün aşırı stres altında bıraktığını söyleyen Erkan Can, “Ayakkabı seçerken 5 cm’lik topuk yüksekliği idealdir” dedi.

Can, “Müşterilerimizin sağlığı bizim için çok önemli. Son zamanların en çok tercih edilen ayakkabı modellerinden biri olan babetler ayak sağlığını olumsuz etkiliyor. Babet ayakkabıların ayağa binen yük dağılımında, yüksek topuklu ayakkabılar gibi zararlı.  alçak topuklu ayakkabılar, yüksek topukluların aksine ayağa binen yükü topuğa kaydırarak burada yüklenmeye neden olmaktadır. Bu tür ayakkabılar ayağı yanlardan çok iyi kavrayamadığı için ayak ön yüzünde yer alan bağlarda aşırı yüklenmeye neden olarak ayak ağrılarına yol açabilmektedir. Günlük kullanımda ayak bileğini sıkıca kavrayan ayakkabıların tercih edilmesi gereklidir. Topuk arka kısmı, ayağa arkadan destek verecek kadar yüksek ve sert materyalden yapılmış olmalıdır. Malzeme olarak da sentetik materyalden uzak durmalı, doğal deri ayakkabılar tercih edilmelidir. Doğal deri materyaller daima hava sirkülasyonu sağlamaktadır. Anne ayakkabısı dediğimiz modellerimiz hem sağlıklı, hem ortopedik hem de çok şık. En yoğun ilgide bu ayakkabılarımıza oluyor. Tabi modayı ve tarz ayakkabıları da yakından takip ederek talep üzerine getiriyoruz. Ayrıca kar ayakkabılarımız çok ilgi görüyor. En ünlü isim yapmış markalarla aynı ürünleri çok uygun fiyatlarla müşterilerimize sunuyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir