Esnaf Kilo Kilo Satış Yapmayı Unuttu!

Reklam
Reklamı Gizle

Kırşehir’in en eski Uzun Çarşı esnalarından biri olan Güven Ticaret Sahibi Akif Karaboğa, Gazetemiz Muhabirine özel açıklamalarda bulundu.

Kırşehirli Esnaf Karaboğa, her sene insanlara kilo kilo sattığı aşure malzemelerini bu sene gram olarak sattığında hiç kar yapamadığı için şikâyetini dile getirdi.

Her yıl Muharrem ayında hayır yapmak amacıyla insanların evde kazanlarla yapıp dağıtması yerine sadece tadımlık kendileri için aldığını söyledi.

AŞURE BU YIL %40 DAHA PAHALIYA KAYNIYOR

Karaboğa, Bereket ayına girmemiz sebebiyle yaptığı açıklamalarda şikâyetlerini şu sözlerle dile getirdi; “Bereket ayına girdik temsili aşuredir. Aşurenin içerisine incir, üzüm, kayısı, fıstık içi, fındık içi, fasulye, nohut girer. Biz Ürünlerimizi İzmir’den, Malatya’dan taze taze getirmeye özen gösteriyoruz.  Aşure dediğimiz şey insanlara dağıtmak için büyük kazanlarla yapılan hayır işidir. Bugün 20-25 kişilik yapabileceğiniz bir aşureye 250 TL’ye yakın para vermek zorundasınız. Geçen sene bu zamanlar aynı şekilde 20 kişilik aşure fiyatı şimdikinin yarısıydı. İnsanlar şimdi bırakın dağıtmak için alışveriş yapmayı kendileri için zor alıyorlar artık kilo değil gram olarak satıyoruz. Alım gücü dipleri buldu. Biz esnaflar olarak satış yapamadığımız için şikâyetçiyiz insanlar evlerine gıda götüremediği için şikâyetçi bu şekilde nereye kadar idare edeceğimizi bilemiyorum. Allah Yardımcımız olsun.

Kırşehir’in sevilen esnaflarından Karaboğa, Kırşehirli Hanımlar için aşure tarifi verdi. Muharrem ayının vazgeçilmez gelenekleri arasında aşure yapılışı ilk sırada gelirken aşure tarifi şöyle;

Akşamdan buğdayı ovalayarak suyu berrak oluncaya kadar iyice yıkayın. Üzerini geçecek kadar su koyup 10 dakika kaynatın. Kaynama sonunda çıkan sarı suyu döküp tekrar sıcak su koyup 5 dakika daha haşladıktan sonra kapağını kapatıp bir gece bekletin. Ertesi gün buğdaylara sıcak su ilave edip yumuşayana kadar orta ateşte kaynatın, suyu azaldıkça sıcak su ilave edin.

Aşurenin birçok tarifi ve çeşidi bulunuyor. Aşureyi pişirmek için de önceden hazırlıklar yapmanız gerekiyor.

AŞURE MALZEMELERİ

1,5 Su bardağı Aşurelik Buğday, 1/2 Su bardağı Nohut, 1/2 Su bardağı Kuru Fasulye,  1/2 Su bardağı Kuru üzüm, 8 Adet Kuru İncir, 1 Orta Boy Havuç, 13 Adet Kuru Kayısı, 1 Su bardağı Fındık, 2 Su bardağı Şeker, 2 Yemek Kaşığı Nişasta, 1 Adet Portakal Kabuğu Rendesi, 1 Su bardağı Yer Fıstığı, 1 Tutam Tarçın, 1 Miktar Gül Suyu, 1 Tutam Nar Taneleri, 2 Orta Boy Elma, 1 Orta Boy Portakal, 1 Adet Portakal Kabuğu.

(Haber:Cemre Bayram)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir