Elektrik Arızlarının Nedeni Bilinçsiz Kullanım

Reklam
Reklamı Gizle

Elektrik Arızlarının Nedeni Bilinçsiz Kullanım

Evlerde sıklıkla meydana gelen priz yanması, sigorta atması, avize arızası, tesisat değişimi gibi durumlar en çok karşılaşılan elektrik arızalarından. Özellikle evlerde bulunan prizlerde meydana gelen arızanın priz yanmasına yol açmasının en büyük sebebi; yanlış kullanım.
Prizlerde meydana gelen arızanın kişilerin bilinçsiz kullanımından kaynaklandığını dile getiren elektrikçi Rıza Çelik, elektrik bakım ve onarımında dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.
Kişi güvenliği açısından önemli olan kamera ve uydu sistemleri konusunda da Gazetemiz 40 Arena’ya  bilgi veren Çelik, hem elektrik bakım ve onarımında hem de kamera ve uydu sistemlerinde kişilerin bilinçli hareket etmesi gerektiğini vurguladı.


Tüketici, güvenilir kişilerden yardım almalı
Çelik, elektrik bakım ve onarımında tüketicinin güvenilir kişilere iş yaptırması gerektiğini ifade ederek, “Tüketici, evindeki elektriğin bakım ve onarımı konusunda güvenilir kişilerden yardım almalı. Elektrik bakımı ve onarımı özellikle köklü firmalar ve işin ustaları tarafından yapılmalı. Kayıt dışı çalışan, nerede çalıştığı belli olmayan kişilere bakım ve onarım yaptırılmamalı.” dedi.
Uzun yıllar evlerdeki elektrik bakım ve onarımı, hizmet verdiğini dile getiren Çelik, mesleğe çıraklıktan başladığını ifade ederek, elektrik tesisatlarında priz yanması, yüksek voltaj gibi nedenlerle; uydu ya da görüntülü diyafon sistemlerinde ise zilden kaynaklı nedenlerle arızanın meydana geldiğini söyledi.

Priz yanması kişinin yanlış ve bilinçsiz kullanımından kaynaklanıyor
Prizlerdeki arızanın müşterinin yanlış ve bilinçsiz kullanımından kaynaklandığını belirten Çelik, “Evdeki tesisatın iki cihazı kaldıramayacağı durumlar oluyor. Eğer kişi buna dikkat etmez ise priz yanması gibi durumlarla karşılaşıyor. Kendisini de tehlikeye atmış oluyor. Dolayısıyla elektrik bakımında bu tür durumların yaşanmaması için tesisatların kontrolü önemli.” diye konuştu.
Çelik, kamera ve uydu sistemlerine de dikkati çekerek, bu alanda yaşanan görüntü kirliliğine değindi.

Fazla sayıda çanak, görüntü kirliliğine neden oluyor
Binaların balkon ya da çatılarında yer alan fazla sayıdaki çanakların görüntü kirliliğine neden olduğunu ifade eden Çelik, bu durumun önlenmesi için yapılması gerekeni şu örnekle açıkladı: “Binada yer alan 20 kişilik dairenin sakinleri kendi aralarında karar alıyor. Her daireye ikişer tane olmak üzere bir hat çekiyoruz. Böylece bütün binanın etrafındaki çanak sistemi kalkıyor. Sadece çatıya üç tane çanak tutturuyoruz. Dolayısıyla 20 kişilik dairede ayrı ayrı bulunacak çanak sayısı üçe düşmüş oluyor.”

Kamera ve uydu sistemi güvenlik açısından önemli
Çelik, ayrıca kamera ve uydu sistemleri konusunda bina sakinlerine ve yöneticilerine görüntülü diyafon sistemini önerdiğini belirterek, güvenlik konusunda binaya dışarıdan gelen kişiyi görmenin önemli olduğunu söyledi.
Bina ve kişi güvenliğinin dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu dile getiren Çelik, binaların etrafına da kamera sisteminin sıklıkla tercih edildiğini ifade ederek bina etrafında yaşanabileceklere karşı kurulan kamera sisteminin bilgisayar ve cep telefonundan da kontrol edilebildiğini hatırlattı.

Bilinçli hareket eden tüketici hakkını rahatlıkla arayabilir
Çelik, tüm elektrik ve kamera, uydu işlemlerinde tüketicinin bilinçli hareket etmesini vurgulayarak, “Kişi, bilinçli hareket etmeli. Evine çağıracağı elektrikçinin işten anlayan, bu iş içerisinde gelen ve esnaf odasına kaydı bulunan, dükkân sahibi kişilere elektrik bakım ve onarımı ya da kamera uydu sistemi gibi işlemlerini yaptırmalı. Çünkü; bu işlemlerde yaşanabilecek bir sorun karşısında tüketici hakkını rahatlıkla arayabilir.” dedi.
Kayıt dışı çalışanların belirlenerek gerekli yaptırımın uygulanması lazım
Çelik, konuyla ilgili kayıt dışı çalışanların olduğuna da dikkati çekerek, internet üzerinden sadece cep telefonu belli olan, nerede ve nasıl çalıştığı belli olmayan kişilere elektrik bakımı ya da diğer işlerin yaptırılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Yurt dışından alınan malzeme dolardaki artıştan etkileniyor
Esnafın yaşadığı sorunlara da dikkati çeken Çelik, özellikle yurt dışından alınan malzemenin dolardaki artıştan etkilendiğini söyledi.
Çelik, piyasalarda meydana gelen sıkıntının tüm esnaf gibi kendilerini de olumsuz etkilediğini belirterek, “Mesela, bugün alınan malzemenin fiyatı, iki hafta sonra artıyor. Piyasalardaki sıkıntı ve belirsizlik bizleri de olumsuz etkiliyor.” dedi.

Haber Didem Ceylan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir