Doğru perdeyi bulmak, dekorasyona son dokunuş demektir

Reklam
Reklamı Gizle

         Bora Tırak 40 yıldır yaptığı perdecilik işinde perde temizliği hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

         İşletme sahibi Tırak perde temizliği ile ilgili Kırşehirli kadınları bilgilendiren açıklamalarında şunları kaydetti; “Perde seçerken alacakları ürün yumuşak olması gerek Perdeyi elimize aldığımızda hamur gibi olması gerekecektir. Tül perdelerinizin ilk günkü halini koruması ve ömrünü uzatmak için imalatçı ya da satıcı yetkililerin uyarılarına kulak vermek önemlidir. Nitekim elde ya da makinede yıkama yapılamaz deniyorsa bu uyarıya dikkat edilmelidir. Tül perdelerin senede ortalama 4 kere yıkanması önerilir. Ancak sigara içilen ya da kaloriferli, sobalı evlerde bu sayı artar.
Perdeleri yıkarken de 30 derecede yada 40 derece de yıkamalıyız. Ağartıcı temizlik ürünleri tülün ömrünü kısaltır, kalitesini düşür. Bu nedenle bu tür ürünlerden uzak durmakta fayda vardır. Yıkamadan sonra kırışmaması için perde hemen ıslak şekilde asılmalıdır. Islak taktığımızda perde şeklini kendisi alıyor ama sıktırdığımız zaman kırışma yapıyor ve ürünü çabuk yıpratıyor. En önemli şey Tülü ütülemek perdenin sararmasına neden olur bu yüzden perdeleri Ütülemekten kaçınmak gerekir.

Trak, Perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler

         Doğru perdeyi bulmak, dekorasyona son dokunuş demektir. İşte bu nedenle perde seçme konusuna hak ettiği önemin verilmesi gerekir.Seçeceğiniz perde, odanızın doğal bir parçası gibi durmalı. Eğer maliyetleri azaltmak için evin her odasına aynı perdeyi asarsanız, bu çok doğru bir tercih olmayabilir. Çünkü modern evlerde her odanın stili, teması ve dizaynı farklı olarak tasarlanabiliyor bu yüzden Perdenizi kullanılacağınız alanın renk uyumu da çok önemlidir. Özellikle de salon perdesi seçiminde koltuklarla uyumlu olan perde seçimi kadar fon perdelerle uyumlu koltuk kırlentleri de görüntünün muazzam bir şıklık yakalamasını sağlayacaktır.  Fon perdelerle aynı tonlara sahip olan kırlent seçimi göze hoş görünmesinin yanı sıra salon dekorasyonu için son derece zengin bir görüntü yakalamasını kolaylaştıracaktır. Birebir aynı tonları kullanabileceğiniz gibi kontrast renkler arasından da seçimde bulunabilirsiniz. Örneğin beyaz koltuk takımları olan kişiler için siyah fon perdeler tavsiye edilebilir.

 (HABER: İlknur Öncü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir