Doğru Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır

Reklam
Reklamı Gizle

Doğru Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte güneş gözlükleri de farklı biçimleriyle kendini göstermeye başladı. Özellikle kadınlar, en çok aksesuar amaçlı gözlük kullanıyor.
Gözlük seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi aldık. Güneş gözlüğünün göz sağlığı açısından nasıl tercih edilmesi gerektiği konusunda  Gazetemiz 40 Arena’ya açıklamalarda bulunan Lider Optik, yetkilisi Habip Acar, gözlük tercihinde tüketicinin dikkat etmesi gereken noktaları anlattı.
Birbirinden farklı renk, şekil ve boyutlarıyla kullanılan güneş gözlükleri, tüketici tarafından çoğunlukla aksesuar ve moda amaçlı tercih edilirken, gözlük kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli faktör ise göz sağlığı.
Piyasada bulunan binbir çeşitte fabrikasyon gözlüklerin, tüketiciler tarafından tercih edilmemesi gerektiğini kaydeden Acar, uygun fiyatlara gözlük alınabileceğine dikkati çekti. Acar, “İyi bir gözlük aldığınız zaman gözünüzü koruyorsunuz. Sağlığınız her şeyden önemli. Sağlıklı gözlere sahip olan vatandaşların, gözlerini koruma şansları var” diye konuştu.

“Doğru doktor, doğru muayene, doğru gözlükçü”
Gözlük almanın komplike bir iş olduğunu söyleyen Acar, “Bir kere her şeyden önce doğru doktor, doğru muayene, doğru gözlükçü, doğru gözlük ve doğru cam. Bu beş unsur tam anlamıyla olduğu zaman ortaya muhteşem bir sonuç çıkıyor. Bunlardan bir tanesi eksik olduğu zaman olmuyor” açıklamasında bulundu.
Vatandaşların, gözlük konusunda bilinçli hareket etmeleri gerektiğini söyleyen Acar, “Öncelikle vatandaşların güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlarını kesip kesmediğine dikkat etmesi gerekiyor. Eskiden gözlükler pahalıydı ama günümüzde artık uygun fiyatlara bulabilecekleri ürünler var” diye konuştu.

Gözlük seçiminde en önemli faktör, ten rengi
Acar, yüz şekline göre tercih edilecek gözlük seçiminde en önemli faktörlerden birinin ten rengi olduğunu söyledi. Acar, “Gözlük zaten yüz şekli, saç rengi ve ten rengine göre belirlenir. Yüzün şekline göre gözlüğün büyüklüğünü seçiyoruz. Gözlüğün rengini de saç rengi ve ten rengine göre belirliyoruz. Ama bu kişinin tarzı ile de alakalı olarak değişiklik gösterebiliyor. Bazen müşterinin, saç rengi ve ten rengine göre gözlük çerçevesini belirliyoruz. Bazen de zıtlıklar inanılmaz şık ve hoş duruyor” ifadelerine yer verdi.
Gözlük tercihinde kişinin yüz yapısını iyi analiz etmek gerektiğini ifade eden Acar, yüzü çok küçük olan kişilerin iri gözlükler tercih etmemesi gerektiğini dile getirdi.

Farklı tasarımlar ve absürt renkler moda
Bu sene özellikle tasarım modellerinin moda olduğuna değinen Acar, yuvarlak gözlüklerin en çok tercih edilen model olduğunu belirtti. Acar, “Artık klasik cam rengi tercih edilmiyor. Daha absürt ve farklı cam renkleri bu sene revaçta. Özellikle pembe ve mor cam rengi kadınların en çok tercih ettiği cam renklerinden” dedi.
Vatandaşlar artık farklı model gözlük tercih ediyor
Acar, “Bu sene renkli camlar çok moda. Artık vatandaşlar klasik gözlük kullanmayı çok tercih etmiyor. Vatandaşlar, özellikle birkaç senedir çizgi dışı ve farklı model gözlük kullanmayı tercih etmeye başladı. Her zamanki gibi klasik kadın ve erkek gözlükleri, damla modeller, kenarı taşlı modeller yine var. Ama daha çok tasarım ve ilginç modeller çok moda. Aynalı camlı gözlükler, güneşi en iyi kesen gözlüklerdir. Işığın tamamını yansıtabiliyor. Aynalı gözlükler daha sağlıklıdır” şeklinde konuştu.
“Kadınlar, her zaman zor beğenir” diyen Acar, kadınların gözlük seçiminde çok seçici olduklarını kaydetti.
Acar, “Erkek müşteriler, ‘her zaman rahat kullanabilir miyim?’ mantığı çerçevesinde hareket eder. Kadınlar ise ürünün şıklığına göre tercih eder” diye konuştu.
Gözlük piyasasında 30 yıldır çalıştığını aktaran Acar, iyi bir gözlükte aranması gereken özelliklere değinerek şöyle konuştu:
“Gözleri bozuk olan vatandaşların gözlük seçiminde daha seçici hareket etmeleri gerekiyor. Özellikle gözleri bozuk olan vatandaşlar, piyasada ucuz bulunan gözlüklerden uzak dursunlar.
Açıkçası gözlerinin kıymetini bilmemelerine şaşıyorum. Zaten o gözlükler, gözü bozar. Özellikle astigmatı yüksek olan vatandaşlar, numaralı güneş gözlüğü kullanmalı.”

Haber Sümeyye Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir