Çiftçilikte Yeni Dönem Organomineral Gübre

Reklam
Reklamı Gizle

Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu, Çiftçilikte yeni dönem başlaması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu, açıklamalarında şunları kaydetti; “Toplantımızın amacı Bilindiği üzere kimyasal gübre fiyatları baya yükseldi Dolayısıyla  gizli maliyetleri de yükseliyor bizde bu gizli maliyetleri araştırdık acaba bu gizli maliyetlerin fiyatlarını nasıl aşağı çekeriz ve nasıl çiftçimize yardımcı oluruz diye düşündük ve orga mineral denilen bir gübre var bu gübre kimyasal değil. Kimyasal gübreler toprağa atıldığında toprağa zarar veriyor ama orga mineral gübre kullanıldığında toprağa zarar vermiyor ve toprağı destekliyor. Fiyat olarak orga mineral gübre diğer gübrelere bakarak daha aşağıdadır. Orga mineral gübremizin devlet desteği vardır bu yüzden bu konuda çiftçilerimizi biraz bilgilendirelim ve yaralarına merhem olalım diye düşündük. Maddi açıdan diyelim ki Gübreye 5 lira harcayacaklarsa bunu 4 veya 3 liraya çekebilirler.

TOPRAKLARIMIZ KİMYASAL GÜBRE KULLANA KULLANA ÖLÜYOR

Yeni nesil gübre olarak adlandırılan organominarel gübre; bilinçsiz tarım uygulamaları nedeniyle verimi azalan tarım arazilerini zenginleştirmek ve yetiştirilen ürünlerin ihtiyacı olan mineralleri toprağa geri vermek amacıyla geliştirilmiş bir gübre çeşididir. Organik maddelerin toprağı iyileştirici özelliği ve minerallerin faydalarının bir tek gübrede toplanmasıyla elde edilir.

Organomineral gübrelerde; azot, fosfor, potasyum, çinko, kükürt, kalsiyum gibi elementler yeterince vardır. Bu elementlere ek olarak organik maddelerin kendi bünyesinde de besin mineralleri yer almaktadır. Organomineral gübre kullanmadan önce toprak analizi yaptırılması önemlidir. Yapılan analiz sonucuna uygun organomineral gübre çeşitleri arasından toprağın ve bitkinin ihtiyacına en uygun olanı seçilmelidir.

Pazarda çok fazla organomineral gübre satışı yapılsa da yukarıdaki faydaları tam olarak sağlayan doğru ürünü bulmak zordur. Maalesef ki gübre üretiminde de merdiven altı diye tabir edilen kaçak üretimler yapılmaktadır. Bu yüzden belgesi olmayan bu gübreler toprağa ve bitkiye zarar verir.

Hektaş bünyesinde yer alan Tradite organominarel gübre çeşitleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen tescil belgelerine sahiptir. Gübre kullanımında Tradite ambalajlarında yer alan hangi bitkiye ne kadar gübre kullanılması bilgileri doğrultusunda uygulama yaparak veriminizi arttırabilirsiniz.

ORGANOMİNERAL SIVI GÜBRE

Biyogaz üretim prosesinin devamında oluşan sıvı fazın özel geliştirilmiş bir üretim prosesinden geçirilmesi ile üretilen Toros Organomineral Sıvı Gübre, damlama sulama gibi gelişmiş sulama sistemleri ile meyve ağaçları, tarla ve/veya seraya verilmeye uygun bir üründür.

Toros Organomineral Sıvı Gübre, biyogaz üretim prosesinin devamında oluşan sıvı fazın özel olarak geliştirilmiş bir üretim prosesinden geçirilmesi ile üretilmektedir. Üretim sırasında kuru madde içeriği %35 seviyelerine çıkarılan ve bitkisel-hayvansal organik katkılar ile iz elementler içeriğini artıran katkılar eklenerek formüle edilen ürün, stabil bir pH değerine sahip olup 5-7 seviyesindedir.

Toros Organomineral Sıvı Gübre, proses esnasında %100 sterilize edildikten sonra filtrasyonu tamamlanarak, damlama sulama gibi gelişmiş sulama sistemleri ile meyve ağaçları, tarla ve/veya seraya verilmeye uygun hale getirilmektedir.

(HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir