Çiçekçiler Zor Durumda

Reklam
Reklamı Gizle

Son yıllarda çiçekçilik sektöründe ekonomik sıkıntılar yaşadığını ve bu sıkıntıların koronavirüs sürecinde daha da arttığını ifade eden Karnaval Çiçekçilik işletmecisi Fatih Köksal, esnafın zor durumda olduğunu söyledi.

Koronavirüs sürecinde düğün, nişan, kına gibi organizasyonlara yönelik kısıtlamaların çiçek satışlarına da yansıdığını belirten Köksal, “Koronavirüs salgını sürecinde uygulanan kısıtlamalardan dolayı düğünler ve organizasyonlar yoktu. Organizasyon olmayınca da çiçek satışları olmuyor. Bu nedenle de birçok düğün iptal edilmeye başlandı. Bu durum bizim sektörümüzün daha da kötüye gitmesine neden oldu. Çünkü biz genelde düğünlere sepet, çelenk, aranjman ve ferforje yapıyoruz. Düğünlerin iptali bizim çiçeklerin satılmaması anlamına geliyor. kurumalar çiçek kabul etmiyor artık eskisi gibi” dedi.

Satılamayan çiçekler büyük zarara uğratıyor

Köksal, çiçeklerin dayanıklı bir ürün olmadığını belirterek çiçekler satılamadığında büyük zarar ettiklerini ifade etti. Salgın sürecinde düğün ve organizasyonlara yönelik kısıtlamaların kaldırıldığı dönemde işlerde hareketlenmeler olduğunu söyleyen Köksal, “Kısıtlamalardan sonra biraz hareketlenmeler başlamıştı ama biz sürecin bu şekilde olacağını tahmin ediyorduk. Pandeminin bitmeyeceğini, tekrar artacağını tahmin ediyorduk. Kısıtlamalar şimdi yeniden başladı ve bizim işlerimizi olumsuz yönde etkiledi. İnşallah bu salgın hastalıktan bir an önce kurtuluruz hayat eskiye döner.” 

Köksal, salgın sürecinde dış mekan bitkilerine yönelik kısa süreli bir talep olduğunu sonrasında satışların durduğunu ifade ederek “İnsanların çoğu ilk baharda balkonunda bahçesinde açık alan varsa oralara bitki aldı. İlkbaharda evinde kaldığı sürece onlarla ilgilendi. Satışlarda sadece o süreçte bir artış oldu. Şuan o satışlar yok. Bir aylık bir süreçti. Şimdi ne dış mekan ne de iç mekan hiçbir çiçek alınmıyor. Siftah ettiysek bereket versin diyoruz.” diye konuştu.

Birçok esnaf kepenk kapattı

“Şuan kepenk kapatan birçok esnaf var. Bu sayı giderek daha da artacak.” diyen Köksal, şöyle devam etti:

“Dükkânı şuan kapatsak daha karlıyız ama kapatamıyoruz çünkü devlete ve bankalara borçluyuz. Borç varken kapatıp gitmek kolay değil. Kapatmak kolay olsa Kırşehir’deki  esnafın yarısı kapatır. Vergi mükellefi olduğunuzda sıkıntı büyük. Her yere vergi veriyorsunuz. Bir aracın bile 4-5 kalemde vergisi var. Aracımızı da satamıyoruz çünkü onunla sipariş götürüyoruz. O da bizim bir işçimiz gibi. Yakıtından vergisine, muayenesinden sigortasına kadar birçok ödemesi var.”

Bugüne kadar hiç karamsar olmamıştım

Köksal, sektörün en kötü dönemini geçirdiğini vurgulayarak “Bugüne kadar esnaf olarak hiç karamsar olmamıştım. Şimdiye kadar iyi kötü kendimizi geçindiriyorduk. Pandemi sürecinden önce böyule sıkıntılar yaşanmamıştı ama Pandemi girince her kesim sadece biz değil birçok esnaf dertli iş yapamıyorlar. Borçlar birikiyor nasıl olacak böyle bilmiyoruz. koronavirüs bu sürecin tuzu biberi oldu. Ekonomik olarak zaten işler iyi gitmiyordu. Koronavirüsün ortaya çıktığı Mart ayından beri her şey daha da kötü gitmeye başladı.” ifadelerini kullandı.

Mis Kokulu Huzur Kaynağı Çiçekler

Bir yudum su ile etrafını renklendiren, mis gibi kokusuyla nefesleri rahatlatan çiçekler doğada her yerde en güzel haliyle yer almaktadır. Bir gören bir daha bakar, nasıl güzel bir renge sahiptir diye. Öyle zarif bir canlıdır ki nereye gitse gittiği yere huzur ne vefa getirir. Hasta ziyaretlerine geçmiş olsun demek için, düğün telaşlarında evler bereketlensin diye, birbirini sevenler arasında da duygusal bir bağ olmak amacıyla hediye edilir.

Çiçek çeşitlerinin isimleri de şahsına münhasırdır. Horoz ibiği çiçeği gerçekten de görenleri hayrete düşürmektedir. Kül çiçeği ise kül gibi rengiyle adının anlamını yansıtmaktadır. Ezan çiçeğinin ezan vaktinde hareketlenmesi de manidardır. Envaiçeşit çiçeğin olduğu bu güzel dünyayı sevmemek için hala bahaneniz var mıdır? Bir çiçek kokusu yetecektir kendinizi huzurlu hissetmek için. Pencereyi açın ve çiçek kokularını hissedin.

Anahtar Kelime:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir