Çiçekçiler, Yeni Dönemde Satışların Artmasını Bekliyor

Reklam
Reklamı Gizle

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan kısıtlama kararları yaklaşık 1,5 yıldır birçok sektörde işlerin durmasına neden olmuştu. Temmuz 2021 itibariyle kısıtlamaların kaldırılması, düğün, nişan, kına sezonunun açılması ve eylül ayı itibariyle de uzun bir süredir kapalı kalan okulların yüz yüze eğitime geçmesiyle sektörlerde de hareketlilik başladı.
Pandemi döneminde ekonomik anlamda zor bir süreçten geçtiklerini söyleyen çiçekçiler ise, yeni dönemde satışlarının artmasını beklediklerini ancak kısıtlamalarla geçen 1,5 yıllık süreçte neredeyse işlerini kaybetme noktasına geldiklerini dile getirdi.
“Pandemi döneminde çiçek satışları neredeyse durdu”
Kırşehir’de “çiçek” denildiğinde akla ilk gelen adreslerinden olan Karnaval Çiçekçilik, pandemi dönemiyle birlikte alınan kısıtlama kararlarının ardından yaşadıkları zorlukları dile getirerek, yeni dönemde yaşanan ekonomik zorlukları aşma beklentisinde olduklarını söyledi.
Pandemi nedeniyle düğün, nişan, kına gibi organizasyonlara yönelik alınan kısıtlamaların çiçek satışlarına da yansıdığını söyleyen Fatih Kösal, “Doğum günü, kutlama veya ziyaret amacıyla alınan çiçek satışları da salgından sonra azaldı. İnsanlar önceden doğum günlerinde veya ziyaretlerde yakınlarına çiçek alıyordu ancak salgın nedeniyle insanlar birbiriyle görüşmediği için çiçek satışları durdu” dedi.
“İnsanlar temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanırken çiçeğe bütçe ayıramazlar”
Köksal, salgının da satışları büyük oranda düşürdüğünü dile getirerek, “Çiçek, temel bir ihtiyaç değil. İnsanların alım gücüne bağlı. Bir nevi lüks tüketime giriyor. İnsanların alım gücü düşmeye başladıkça bir çiçeğe bütçe ayırmak, zorlayıcı olabiliyor. Özellikle salgın döneminde insanlar gıda gibi temel ihtiyaçlarına öncelik verdi. Temel ihtiyaçların da giderek pahalılaşması, insanları diğer tüketim alışkanlıklarından uzaklaştırdı. Hal böyle olunca kimse bir çiçeğe para vermek istemez. Bu nedenle çiçekçiler, en mağdur olan sektörler arasında yer almaya başladı” diye konuştu.
“Güvenilir yerden çiçek alın”
İnternetten yapılan çiçek satışlarının ise, bir yandan avantaj sağladığını, diğer yandan ise dezavantaja neden olduğunu belirten Köksal, “Günün şartlarına uygun olarak internet üzerinden çiçek satışları mevcut. Hatta internet üzerinden yapılan çiçek satışları, daha fazla ancak dükkânı olmayan, işin nasıl yapıldığını dahi bilmeyen insanların bile internetten çiçek satışı yapmaya başlaması hem gerçek çiçekçilere hem de vatandaşa zarar veriyor. Bu nedenle internetten çiçek sipariş edecek vatandaşların güvendiği yerlerden çiçek alması gerekiyor. Hatta vatandaş, dükkanı olan güvenilir esnaftan çiçek alırsa, bizler daha memnun oluruz” dedi.
“İnsanların birbirlerine daha fazla çiçek alacağı günlerin gelmesini bekliyoruz”
Çiçekçi esnafı, yeni dönemle birlikte çiçek satışlarının artmasını beklediklerini dile getirerek, “Önümüzdeki günlerde ve özellikle 2022 yılı içerisindeki özel günlerde çiçek satışlarımızın artmasını bekliyoruz. İnsanların birbirlerine daha fazla çiçek alacağı günlerin yeniden gelmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
Haber İlknur Öncü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir