Birçok sıkıntıya çare oluyor

Reklam
Reklamı Gizle

Kırşehir’de uzun yıllardır aktarlık yapan Özgen Öz, oğul otu olarak da bilinen Melisa otunun, sıkıntı, stres, depresyon ve uykusuzluk dışında, kadınları menopoz dönemlerindeki terlemeden de kurtardığını söyledi. Aktar Özgen Öz gazetemiz muhabirine yapmış olduğu açıklamasında şunlara yer verdi;

Melisa otunun faydaları saymakla bitmiyor birçok sıkıntıya çare oluyor.
Şifalı bitkileri kategorisine dahil olan melisa otu tüm dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan şifalı bitkiler arasında yer alıyor.
Genellikle strese, uykusuzluğa ve bazı sindirim sorunlarına karşı oldukça etkili olan Melisa otunun adeta bir şifa kaynağı olduğunu belirten Öz, şifasını öğrendikçe Kırşehirlilerin bu otu tercih ettiği ve son zamanlarda aktarlardan bu otu talep ettiklerini söyledi. 
Vücuttaki birçok zararlı maddeyi, toksini dışarı atma özelliğine sahip olan Melisa otunun diğer faydalarını ve nasıl kullanacağını anlatan Öz, şunları söyledi “Melissa otu, sıkıntı, stres, depresyon, uykusuzluk, kadınların menopoz dönemlerinde terleme ile sıkıntı zamanlarında kullanılan bir bitkidir. Vücutta birçok toksinlerin dışarıya atılmasını sağlar. Melissa otu sıcak su içerisinde demleme olarak kullanılır. 3, 4 dakika kaynamış suyu, 1 su bardağına boşaltılır. Bardağın içerisine 1 tatlı kaşığı kadar Melissa otu koyularak 3, 4 dakika bekletilir. Demlendikten sonra şeker hastalığı yoksa tatlandırılabilir veya sade olarak da içilebilir. Bu çayı, Antidepresan ilaç olarak kullanan kişilerin 1 dakika kadar kaynatarak içmesi daha faydalı olacaktır” dedi.

Melisa otunun cilt ve saça faydaları

  • Cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırır ve akne gibi cilt sorunlarına iyi gelir.
  • Kırışıklıkları azaltır ve cildi canlandırır.
  • Dudak bakımında kullanılabilir.
  • Yaprak ve tomurcuklarından hazırlanan tonikle cilt bakımı yapılabilir.
  • Saç dökülmesi ve kellik problemleri için kullanılır.
  • Solgun ve yıpranmış saçları güçlendirir.

Sindirime yardımcı olur

Sık karın ağrısı, bulantı ve hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız ya da dispepsi (mide fesadı) problemi hayatınızı zorlaştırıyorsa melisa otu size yardımcı olabilir.(Haber: İlknur Öncü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir