Besiciler Destek Bekliyor

Reklam
Reklamı Gizle
Besiciler Destek Bekliyor
  • Kasap Mehmet Ali Sarı, et piyasasın hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Sarı gazetemize yaptığı açıklamada et fiyatlarının normal olduğunu söyledi. Besicilere destek verilmesi gerektiğini belirten Sarı şunları söyledi: “Kurban bayramı biteli bir buçuk ay oldu bu süre zarfında et fiyatlarında her hangi bir artış olmadı. Et fiyatları kurban bayramından önceki fiyatlarla aynı şekilde satışa be kesime sunuluyor. Devletimizin et politikası üzerinde katı bir tutumu var bunu zaman zaman dışardan hayvan getirerek buradaki fiyatların yükselmesini engelliyor. Geçen senelerde tarım bakanlığının et balık kurma aracılığıyla dışardan yüklü miktarda et getirmesi ve stok oluşturması buradaki fiyatların artması aka bininde piyasaya sürerek piyasayı rahatlatıyor. Arpa fiyatlarının geçen sene 80-90 kuruşken bu sene 1 lira 400 kuruşa çıkması, yem fiyatlarının torbasının 45 liradan 90 lira arasında satışı ve bunların yanında yeşil bitkilerin artması artı mazot fiyatlarının ve elektrik fiyatlarının da yükselmesi sebebi ile besicilerimiz büyük sıkıntı içindedirler. Tabi biz bu süre zarfında kasap esnaflarımızda düşüş var. Covid den dolayı ülkemize gelmemeleri hatta düğünlerin iptal edilmesi ve yapılan düğünlerin de çok kısa sürelerde yapılması ile bu durum et fiyatlarımıza yansımadı. Bizim yaz mevsiminde küçük esnaflar olarak veya diğer birimler olarak küçük ilimize istediğimiz nüfus gelmedi. İlimize gelmemeleri sebebi ile kasap esnafları istedikleri ve umdukları şekilde bir satış yapamadılar. Tabi burada besicilerin şikâyetçi olmaları işletmelerdeki hayvan varlığının ciddi oranda düşmesi gözlemleniyor. Hayvan fiyatlarının yüksek olması özellikle besi işletmeciliğindekiler yurt dışından hayvan getiriyorlardı bu süre zarfında da dövizlerin çok yüksek olması sebebi ile dışardan istedikleri hayvanları alamıyorlar. Yerli piyasada istedikleri fiyatı tutturamadıkları için besici esnafımız nu durumdan şikayetçi oluyor. 2-3 sene önce dana kesimleri 32 lira iken yem fiyatlarımız 30-35 fiyat aralığındaydı şuanda ise en kötü yem 70 lira ile 100 lira arasındadır kesim fiyatı ise 37-40 lira arlığındadır. 

Kırmızı Etin Faydaları?

Kırmızı et yüksek kalitede esansiyel amino grup asit içeren protein, demir ve çinko yönünden zengindir. Gıdalardan alınan demirin sindirilmesine yardımcıdır. B grubu vitaminler için zengin bir kaynaktır. Dolayısıyla toplumda yaygın olarak görülen beslenme yetersizliklerini büyük ölçüde azaltabilmektedir.

Günlük alınması gereken protein miktarı erişkin bir erkekte 55 gr., kadında ise 45 gr’dır. Bu miktar hastalık ve yüksek aktivite gibi durumlarda artabilmektedir. Gelişme çağındakilerin hayvansal proteinlere ihtiyacı fazladır. Belirtilen miktardaki protein yüksek kaliteli ve sindirilebilir olmalıdır. Hayvansal proteinlerin% 75’inden, bitkisel proteinlerin% 50’sinden faydalanılabilir. Bu kapsamda hayvansal gıdaların içerdiği protein bitkisel gıdalara kıyasla çok daha kalitelidir. Kırmızı et en değerli hayvansal protein kaynağıdır.

Et kan yapar ve kansızlığı önler. Bedeni canlı ve güçlü kılar. Zihinsel gelişmeyi sağlar. Şişmanlığı önler.

Kırmızı etin büyümede önemli etkisi vardır

Kırmızı et, önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır.
Et ve et ürünleri; Tiamin, Riboflavin, Niasin, Biotin, B6, B12, Pantotenik asit, Folasin gibi B kompleks vitaminler için önemli bir kaynaktır. Ayrıca Demir, Çinko, Manganez için de mükemmel bir gıdadır. Çinko ve demir eksikliğinin giderilmesinde önemli rol oynamaktadır. B12 vitamini sayesinde sinir hücrelerinin büyümesi ve tamirinde etkin rol oynar.
Vitamin B12 karbonhidratlar, protein ve yağların işleme tabi tutulması için gereklidir. Aminoasitlerin işlevinde rol oynamaktadır. Folik asit ile bileşimi sinir hücrelerinin kılıflarının korunabilmesi ve DNA sentezi için gereklidir; sinir iletilerini kolaylaştırır.

Kırmızı et, demir deposudur.
Gıdaların içerdiği demirin insanlar tarafından sindirilmesi, maddenin kimyasal formuna, beraber alındığı diğer gıdalarla etkileşimine ve bireyin fizyolojik faktörlerine göre değişmektedir. Etteki demirin yarısı hemoglobinde bulunmaktadır ve sindirilme oranı % 35 civarında olup bitkilerdeki demirin sindirilme oranına (% 1- 10) göre oldukça yüksektir.

Kırmızı et, önemli bir çinko kaynağıdır.
Çinko 50’den fazla enzimin yapısına girer. Et çinko açısından en zengin kaynak olup ihtiyacın neredeyse % 50’si sadece etten karşılanabilmektedir.

Özellikle çocukların mutlaka tüketmesi gerekmektedir.

 (Haber İlknur Öncü)

Anahtar Kelime:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir